Sari la conținut
Forum Roportal
sweet_girl19

insarcinata..avort sau copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hello..am decis sa scriu p acest forum pt ca am nevoie intr-adevar de niste sfaturi..am 19 ani jumatate, peste 2 sapt am bacalaureatul..sunt o eleva eminenta, care doreste sa mearga la facultate..doar ca a intervenit ceva..astazi am facut 3 teste de sarcina..pozitive toate..

nu stiu ce sa fac..am un prieten de 3 ani..ne iubim, ne intelegem f bine..el mi-a spus ca imi respecta decizia..oricare ar fi..ma aflu intr-o mare dilema..si asa am fost supusa in ultima perioada unui stres enorm, din cauza bacalaureatului.problema e ca eu acum 2 ani am mai facut un avort..am suferit enorm, dar am reusit sa imi revin datorita prietenului, care mi-a fost permanent alaturi.

stiu ca am gresit, si atunci si, mai ales acum, avand in vedere ca am mai patit-o o data..dar m-am bazat pe metoda calendarului acum..se pare ca nu a fost prea eficienta..

ce ma sfatuiti sa fac?pe de o parte, as dori din tot sufletul sa pastrez copilul, mai ales ca am jurat lui Dumnezeu ca nu o sa mai fac niciodata un avort, doar sa imi ofere sansa de a mai face copii vreodata..mi-a oferit sansa, se pare, i8nsa mult prea devreme..

pe de alta parte, ma gandesc la reactia celor din jur, in special a parintilor.nu sunt severi, imi cunosc prietenul, il accepta, insa nu stiu daca isi dau seama ca mi-am inceput viata sexuala.crec ca ar fi socati daca le-as spune..

in rest, nu cred ca studiile mi-ar fi afectate din cauza copilului..as scoate-o eu cumva la capat...

dar cum ramane cu parintii?stiu ca i-as dezamagi, sunt f mandri de mine...daca ar afla vestea, cred ca ar suferi enorm...

cum sa procedez?dati-mi niste sfaturi, pls..

sunt disperata:((

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ioi, ca ma enervez......

Nu ti-ai revenit datorita prietenului, care ti-a fost alaturi...pardon.....nu ai ramas singura insarcinata. Nu ai tu minte, bun, de ce nu a propus el prezervativul?

Acu asta e, you`re in deep shit! Eu as face avort in locul tau. Da`, nah, nu-s in locul tau.

DEpinde de decizie, as fi tentata sa le spun alor mei.

Acum, daca ai sti ca nu iti vor reprosa nimic le-ai spune. Asta n-o sa vezi.

Acu, tu depinzi de ei, nu prea esti pe picioarele tale. Clean eu as zice ....papuci prietenului ( odata se intampla, de doua ori impardonabil) , avort si scoala.

Sau te poti marita la 19 ani si desigur poti da bacul si poti fi boboaca de faculta si cu burtica si pana in sesiunea "de foc" o sa schimbi pampersi.

El, daca e de varsta ta, iti va da cu flit imediat...nu te baza pe el...ma intreb daca vrea acum nevasta si copil.

 

Esti si tu foarte vinovata, eu as alege avortul. Repet , nu sunt in locul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce ma sfatuiti sa fac?pe de o parte, as dori din tot sufletul sa pastrez copilul, mai ales ca am jurat lui Dumnezeu ca nu o sa mai fac niciodata un avort, doar sa imi ofere sansa de a mai face copii vreodata..mi-a oferit sansa, se pare, i8nsa mult prea devreme..

pe de alta parte, ma gandesc la reactia celor din jur, in special a parintilor.nu sunt severi, imi cunosc prietenul, il accepta, insa nu stiu daca isi dau seama ca mi-am inceput viata sexuala.crec ca ar fi socati daca le-as spune..

in rest, nu cred ca studiile mi-ar fi afectate din cauza copilului..as scoate-o eu cumva la capat...

dar cum ramane cu parintii?stiu ca i-as dezamagi, sunt f mandri de mine...daca ar afla vestea, cred ca ar suferi enorm...

cum sa procedez?dati-mi niste sfaturi, pls..

sunt disperata:((

Eu am dat sfatul sa pastreze sarcina in alt caz, dar persoana avea rezolvata problema carierei si era la o varsta cand era timpul sa se gandeasca la copii.

In cazul tau cred ca trebuie sa te gandesti ca pana-ti faci o cariera mai trec 4-6 ani, timp in care nu-i usor cu un copil, si se pot intampla multe si cu relatia. La 19 ani este cam devreme "sa te legi la cap daca nu te doare".

Avand in vedere ca vei fi intretinuta de parinti decizia de a pastra copilul trebuie discutata si cu ei, pentru ca si pozitia lor conteaza in moralul si in sustinerea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar place sa faci repede 15 mesaje ca sa putem vorbi pe PM. Am incercat sa iti expun aici parerea mea, insa nu imi pot deschide sufletul in fata tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avort . a educa un copil e mult mai dificil decat orice . voi sunteti un cuplu nepregatit pt copii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
avort . a educa un copil e mult mai dificil decat orice . voi sunteti un cuplu nepregatit pt copii

 

 

 

 

 

Dar e un mare pacat sa refuzi dreptul la viata a unui spirit...........care trebuie sa vina pe lume........ceea ce zic nu are nici o legatura cu religia........nu mi se pare moral............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar e un mare pacat sa refuzi dreptul la viata a unui spirit...........care trebuie sa vina pe lume........ceea ce zic nu are nici o legatura cu religia........nu mi se pare moral............

 

nu mama i l stopeaza era deja din karma sa ... ca el sa se reincarneze inca o data :cheer:

Editat de rise_again

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La varsta ta ..avort, si gata . :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi mai bine sa-ti asculti inima. Pe forum intotdeauna vor exista pareri pro si contra,care prin felul in care sunt concepute nu vor face altceva decat sa te nelamureasca si mai tare.Tu stii cel mai bine care e relatia cu parintii tai,cu prietenul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ar fi mai bine sa-ti asculti inima. Pe forum intotdeauna vor exista pareri pro si contra,care prin felul in care sunt concepute nu vor face altceva decat sa te nelamureasca si mai tare.Tu stii cel mai bine care e relatia cu parintii tai,cu prietenul...

Pai si daca ar fi dupa inima, l-ar pastra , dar ..viata iti arata ca nu se cam potrivesc socotelile .

Si ajungi sa te chinui si pe tine si pe toti ceilalti implicati.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×