Sari la conținut
Forum Roportal
MonSoon90

Va rog ajutati-ma...insulta fapta penala?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o problema care nu-mi este clara

Acum cateva saptamani un prieten a inregistrat o melodie in care injura o tipa cu care se certase iar eu si alt prieten am pus melodia pe youtube.

Acea fata a depus plangere la politie impotriva celui care a cantat melodia dar a mentionat ca am pus melodia pe net.Ea vrea sa-l dea in judecata dar doar pe cel care cantat melodia iar cei de la politie ne-au spus k noi o sa primim o amenda penala.

Daca acea fata schimba declaratia si nu mai spune ca noi am pus acea melodie pe internet noi mai riscam sa primim acea amenda?

 

Am mai citit pe net ca insulta si calomnia nu mai sunt infractiuni penale mai jos fiind articolele 205 si 206 din codul penal actualizat pe anul 2008.

Voi ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac :spiteful:

Va Multumesc!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Capitolul IV - INFRACTIUNI CONTRA DEMNITATII

 

 

Insulta

 

Art. 205

Abrogat.

__________

Articolul a fost abrogat prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006.

# Prin Decizia nr. 62/2007 Curtea Constitutionala a admis exceptia de neconstitutionalitate si a constatat ca dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea si completarea Codului penal, precum si pentru modificarea si completarea altor legi, partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 si 207 din Codul penal, sunt neconstitutionale.

REDAM MAI JOS ART. 206 IN FORMA ANTERIOARA ABROGARII:

"Art. 205 - Atingerea adusa onoarei ori reputatiei unei persoane prin cuvinte, prin gesturi sau prin orice alte mijloace, ori prin expunerea la batjocura, se pedepseste cu amenda.

Aceeasi pedeapsa se aplica si in cazul cand se atribuie unei persoane un defect, boala sau infirmitate care, chiar reale de-ar fi, nu ar trebuie relevate.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

___________

Alineatul 1 a fost modificat prin art. I pct. 1 din O.U.G. nr. 58/2002."

 

Calomnia

 

Art. 206

Abrogat.

__________

Articolul a fost abrogat prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006.

# Prin Decizia nr. 62/2007 Curtea Constitutionala a admis exceptia de neconstitutionalitate si a constatat ca dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea si completarea Codului penal, precum si pentru modificarea si completarea altor legi, partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 si 207 din Codul penal, sunt neconstitutionale.

REDAM MAI JOS ART. 206 IN FORMA ANTERIOARA ABROGARII:

"Art. 206 - Afirmarea sau imputarea in public, prin orice mijloace, a unei fapte determinate privitoare la o persoana, care, daca ar fi adevarata, ar expune acea persoana la o sanctiune penala, administrativa sau disciplinara, ori dispretului public, se pedepseste cu amenda de la 2.500.000 lei la 130.000.000 lei.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

___________

Alineatul 1 a fost modificat prin art. I pct. 2 din O.U.G. nr. 58/2002, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 160/2005."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...si eu am auzit ca s-a abrogat...

Faptele respective nu mai sunt incadrate la penal ci,la civil.Pe linga sfinta amenda,persoana lezata are dreptul la despagubiri morale evaluate in...banuti! :lol2:

Avind in vedere prostia si coruptia justitiei romane,puteti fi declarati chiar voi, parte lezata! :P

Cunosc eu un caz concret in care,cineva,s-a ales cu cazier pentru ca l-a insultat public pe hot! :doh:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P Ce mai conteaza... :doh: sunt buni de plata!

Pe ala,cine l-a pus sa o insulte iar pe ei,cine i-a pus sa puna filmul pe net?

Si pentru prostul prostilor e usor sa-i incadreze la niscai articole frumusele.Dar,cum spuneam:elementul surpriza poate fi justita romana. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P Ce mai conteaza... :doh: sunt buni de plata!

Pe ala,cine l-a pus sa o insulte iar pe ei,cine i-a pus sa puna filmul pe net?

Si pentru prostul prostilor e usor sa-i incadreze la niscai articole frumusele.Dar,cum spuneam:elementul surpriza poate fi justita romana. :lol2:

 

Cum să nu conteze, baggy?

Dacă ăla lătra la lună, profer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema care nu-mi este clara

Acum cateva saptamani un prieten a inregistrat o melodie in care injura o tipa cu care se certase iar eu si alt prieten am pus melodia pe youtube.

Acea fata a depus plangere la politie impotriva celui care a cantat melodia dar a mentionat ca am pus melodia pe net.Ea vrea sa-l dea in judecata dar doar pe cel care cantat melodia iar cei de la politie ne-au spus k noi o sa primim o amenda penala.

Daca acea fata schimba declaratia si nu mai spune ca noi am pus acea melodie pe internet noi mai riscam sa primim acea amenda?

 

Am mai citit pe net ca insulta si calomnia nu mai sunt infractiuni penale mai jos fiind articolele 205 si 206 din codul penal actualizat pe anul 2008.

Voi ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac :P

Va Multumesc!

Eu spun sa stati linistiti.

E lung drumul pana la acea amenda cu care va ameninta politistul. :doh:

In cel mai rau caz puteti primii o mustrare ca ceace ati facut nu este frumos si corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema care nu-mi este clara

Acum cateva saptamani un prieten a inregistrat o melodie in care injura o tipa cu care se certase iar eu si alt prieten am pus melodia pe youtube.

Acea fata a depus plangere la politie impotriva celui care a cantat melodia dar a mentionat ca am pus melodia pe net.Ea vrea sa-l dea in judecata dar doar pe cel care cantat melodia iar cei de la politie ne-au spus k noi o sa primim o amenda penala.

Daca acea fata schimba declaratia si nu mai spune ca noi am pus acea melodie pe internet noi mai riscam sa primim acea amenda?

 

Am mai citit pe net ca insulta si calomnia nu mai sunt infractiuni penale mai jos fiind articolele 205 si 206 din codul penal actualizat pe anul 2008.

Voi ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac :)

Va Multumesc!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Capitolul IV - INFRACTIUNI CONTRA DEMNITATII

 

 

Insulta

 

Art. 205

Abrogat.

__________

Articolul a fost abrogat prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006.

# Prin Decizia nr. 62/2007 Curtea Constitutionala a admis exceptia de neconstitutionalitate si a constatat ca dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea si completarea Codului penal, precum si pentru modificarea si completarea altor legi, partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 si 207 din Codul penal, sunt neconstitutionale.

REDAM MAI JOS ART. 206 IN FORMA ANTERIOARA ABROGARII:

"Art. 205 - Atingerea adusa onoarei ori reputatiei unei persoane prin cuvinte, prin gesturi sau prin orice alte mijloace, ori prin expunerea la batjocura, se pedepseste cu amenda.

Aceeasi pedeapsa se aplica si in cazul cand se atribuie unei persoane un defect, boala sau infirmitate care, chiar reale de-ar fi, nu ar trebuie relevate.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

___________

Alineatul 1 a fost modificat prin art. I pct. 1 din O.U.G. nr. 58/2002."

 

Calomnia

 

Art. 206

Abrogat.

__________

Articolul a fost abrogat prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006.

# Prin Decizia nr. 62/2007 Curtea Constitutionala a admis exceptia de neconstitutionalitate si a constatat ca dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea si completarea Codului penal, precum si pentru modificarea si completarea altor legi, partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 si 207 din Codul penal, sunt neconstitutionale.

REDAM MAI JOS ART. 206 IN FORMA ANTERIOARA ABROGARII:

"Art. 206 - Afirmarea sau imputarea in public, prin orice mijloace, a unei fapte determinate privitoare la o persoana, care, daca ar fi adevarata, ar expune acea persoana la o sanctiune penala, administrativa sau disciplinara, ori dispretului public, se pedepseste cu amenda de la 2.500.000 lei la 130.000.000 lei.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

___________

Alineatul 1 a fost modificat prin art. I pct. 2 din O.U.G. nr. 58/2002, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 160/2005."

.........................

poate nu te cheama in penal, in schimb te poate chema in civil..

fata aparea in videoclip?....daca da,,atunci va poate da in judecata in civil pentru calomnie si insulta...

veti putea primi amenzi frumusele...

daca fata isi retrage plangerea aveti sansa sa scapati basma curata...

nu se dau usor amenzi penale pentru calomnie si insulta .

insa daca exista probe scrise, inregistrate toul devine foarte simplu..

citeste asta..

http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/a...odul-Penal.html

eu zic sa incercati pe cale amiabila..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

opinia mea e ca nu va fi nimic!

e mult prea greoi drumul spre dreptate

si in timp, mania se va atenua

dar ca o lectie utila.....e de retinut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
opinia mea e ca nu va fi nimic!

e mult prea greoi drumul spre dreptate

si in timp, mania se va atenua

dar ca o lectie utila.....e de retinut!

Nu te baza pe asta... :focus: Lumea,e plina de jigodii.Unii,chiar fac bani frumosi din asta;te provoaca apoi,fac pe victimele.

Totul,depinde de reclamanta.Inca nu stim nimic...ce si cum.

Daca nu a fost abrogata inca vechea lege referitoare la calomnie si insulta,politia,in baza plingerii partii vatamate,poate intocmi dosar penal care,va merge in tribunal si va fi judecat ca oricare proces penal.

Se pot alege in acest caz cu amenda penala si cazier.

Daca legea a fost abrogata si articolele cu pricina nu mai sunt considerate penale ci,civile,partea vatamata,poate cere vreo 10.000

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×