Sari la conținut
Forum Roportal
Madonna

Apa sfintita in integrum...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut la TV, cum un popa din-ala de inalta spetza, cu oala aurita pe cap, s-a urcat pe o cisterna de pompieri (da, de pompieri, bine ca n-a luat foc nimic in acel moment, sa-l vad pe popa incercind sa limiteze flacarile cu oala de pe cap) si cica a sfintit apa, care urma sa fie ambalata la PET si oferita credinciosilor care aveau nevoie de asa ceva. Intrebarea mea este urmatoarea: de ce nu s-a dus popa direct la rezervoarele de apa potabila ale orasului, pentru ca astfel credinciosii sa aiba pretioasa licoare direct de la robinet? Alte intrebari ar fi: exista o cantitate limita de apa pe care poate sa o sfinteasca un popa la un moment dat? E posibil, de exemplu, ca un popa sa sfinteasca Oceanul Pacific? Daca da, atunci toti aia care se ineaca in Oceanul Pacific s-ar ineca cu apa sfintita? Este vreo diferenta intre inecul cu apa sfintita si inecul cu apa chioara? Apa sarata se sfinteste mai greu decit apa dulce? Dar apa dura in raport cu apa moale? Este posibil sa se sfinteasca apa aflata in atmosfera sub forma de vapori? Daca da, atunci inseamna ca am avea ploi sfintite, iar cum apa sfintita nu se impute, n-ar mai exista balti imputite prin toata Timisoara si de ce nu, Romania. De ce, de ce nu se sfinteste odata pentru totdeauna toata apa de pe glob? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Madonna, te rog nu mai deschide topicuri cu caracter ofensator. Este ultimul avertisment pe care ti-l dau, next min. 7 zile pauza.

 

Topic closed.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×