Sari la conținut
Forum Roportal
predator

Par de pisica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Sunt nou pe aici si am o problema in legatura cu parul de pisica!Se poate inhala par de pisica usor? Intreb deoarece am o pisica si m-am jucat cu ea si nu vreau sa am probleme!Mai ales ca am astm bronsic!Ce se poate face cand inhalez par de pisica!Te mai poti vindeca!Bineinteles fara OPERATIE!Un medicament ceva sa-au se vindca de la sine!

Mersi Frumos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fereaste-te cit poti de parul de pisica ,am vazut cazuri cind au facut tumoare la ficat din cauza unui fir de par de pisica.Mai ale ca suferi si de astm bronsic............ai grija ,sanatatea e mai scumpa decit o pasiune pentru pisici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fereaste-te cit poti de parul de pisica ,am vazut cazuri cind au facut tumoare la ficat din cauza unui fir de par de pisica.Mai ale ca suferi si de astm bronsic............ai grija ,sanatatea e mai scumpa decit o pasiune pentru pisici.

[snapbacca]60009[/snapbacca]

si nu uita, de ma pisica se poate contacta si o boala frecvent intilnita si foarte periculoasa pentru viitoarele mamici, deoarece organismul ramine cu " garda sus" aparindu-se de intrusi, fenomen daunator fatului : toxoplasmoza. Poati sa ai deja boala si sa n-ai habar de ea, altora li se unfla ganglionii limfatici o vreme, dupa care organismul dezvolta anticorpi. O data contactata boala, te va insoti toata viata, cu mentiunea ca are doua faze: ON si OFF, in general ramine inactiva, dar poate profita de orice moment de slabiciune al sistemului imunitar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chistul hidatic, conform unei conceptii gresite, NU provine de la inhalarea de par de pisica. (povestea aia ca ajunge in plamani unde se face cheag de sange.. prostie). Faptul ca inhalezi par de pisica e cu mult mai putin daunator decat tutunul sa zic.. Chistul hidatic se formeaza din cauza unui virus prezent la pisici, insa este rar raspandit.Si da.. nu prea face bine o pisica astmului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:soc: si..eu am pisica..si ii mai cade..si parul..mult...oare..cat par..am incghitit... :o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma iertati!Dar am un fix, si sunt un ipohondru!Daca inhalez par de pisica te mai poti vindeca?Cum si ce tratamente trebuie sa urmez! Va rog sa-mi raspundeti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mihneasim, chistul hidatic e produs de un parazit intestinal al omului, care are ca gazda definitiva cainele (la pisici nu tin minte sa fi auzit), dar oricum, ideea e ca nu e virus. cainele elimina prin fecale oul de parazit, care poate ajunge usor pe blana, si de aici mai departe, ori pe cale respiratorie, ori digestiva (mangai catelul, apoi duci mana la gura) si sa ajunga in organismul uman.

 

predator, teama ta ar trebui sa vina in primul rand de la afectiunea de care suferi. insa daca tot detii o pisica, ar fi bine sa te interesezi putin si despre bolile parazitare pe care le poti lua de la ea, incepand cu toxoplasmoza.

e destul de greu sa te feresti de parul de pisica... poate o idee ar fi ca ea sa aiba un loc al ei (de preferat o camera - nu radeti, exista multe apartamente cu 2 bai, unde se foloseste doar una. sau o debara, ceva...), sau un balcon, unde alt membru al familiei sa perie regulat pisica (exista niste perii speciale pentru asta, care iau parul desprins pe corpul ei), in care locuri tu, ca suferind de astm, sa nu intri, sau sa le eviti pe cat posibil. la altceva nu prea ma pot gandi acuma, pentru ca o masca de gaze ar fi prea ilara in situatia asta (desi in acelasi timp extrem de utila :spiteful:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
povestea aia ca ajunge in plamani unde se face cheag de sange.. prostie

[snapbacca]60054[/snapbacca]

Si atunci cum iti explici faptul ca o cunostinta de-a mea a fost operata de 3 ori pentru ca avea par pe plaman.

Predator, dupa cum ti-au spus si ceilalti, avand in vedere ca suferi si de astm, nu pera este recomandat sa ai pisica, sau sa faci cum ti-a sugerat weeezer, care a avut idee buna cu periatul pisiciiintr-o alta incapere.

Cius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea ;)

 

Treaba asta cu parul de pisica este o "marota" - nu cred ca cineva a inhalat par de pisica si a avut de suferit ceva sau a dezvoltat cine stie ce boli conexe... Sistemul de filtrare al aerului este destul de activ in a retine firele - ganditi-va numai la traseul pe care il are de urmat aerul pana sa ajunga in plamani. Nu pot sa cred ca un fir de par poate pluti pana in plamani fara sa se atinga de peretii umezi ai traseului respectiv!

 

Personal am astm bronsic de 16 ani (tratat in prezent cu Seretide), pisica de 6 si nu am suferit nici-un fel de urmari negative :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×