Sari la conținut
Forum Roportal
edra

vointa, incredere in tine si in ziua de maine

Postări Recomandate

Ce face o persoana la 25 de ani, care locuieste cu parintii, lucreaza intr-un domeniu care nu i se potriveste si nimeni nu o sustine sa incerce altceva?

 

Cu siguranta nu este usor sa o iei de la inceput, sa iti dai demisia din locul in care tu simti ca nu apartii deloc... si o iei usor la pas...... pe un alt drum incalcit, inca neclar.

 

Cert este, insa, ca oamenii din jurul tau conteaza...... Conteaza sa ai prieteni de nadejde, sa te faca sa crezi in tine, sa it dea aripi, sa te sustina in ceea ce vrei de la viata.

 

Putem avea bani in viata, job-uri bine platite, sanatate, dar fara prieteni adevarati, dispusi sa fie alaturi de tine in orice moment din viata, bun sau rau, nu avem nimic. Suntem singuri. Si singuratatea ucide...

 

 

Un alt drum... oameni noi..... oportunitati noi...... circumstante inedite de a te afirma..... asta ne dorim in fond, sa fim ascultati, sa ne afirmam.... sa spunem ce avem de spus si sa fim intelesi.

 

Vrem altceva. Vrem un lucru mult mai bun pentru noi si pentru cei dragi noua. Vrem ........ solutii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul este o problema de vointa;ca sa-ti indeplinesti ceea ce vrei tb sa stii de la bun inceput ce cauti,apoi vei reusi sa si obtii!

Mult succes iti urez!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totul este o problema de vointa
:oca: ai mare dreptate

ce pot sa iti zic incearca tot timpul sa faci ce iti place si nu pentru ca asa trebuie fii naturala fi tu insuti si vei reusi.Dezamagiri o sa gasesti in multe locuri tot ce trebuie sa faci e nu sa te inchizi in tine ci sa mergi mai departe si sa inveti din greseli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce face o persoana la 25 de ani, care locuieste cu parintii, lucreaza intr-un domeniu care nu i se potriveste si nimeni nu o sustine sa incerce altceva?

isi ia inima in dinti si viata in propriile-i maini si incearca marea cu degetul :doh: asta face. Si daca ai vointa nu exista "nu reusesc" :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ai vointa nu exista "nu reusesc" :doh:

[snapbacca]59858[/snapbacca]

 

 

Nu exista "nu pot"

Exista "nu vreau" :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cert este, insa, ca oamenii din jurul tau conteaza......

 

Conteaza sa ai prieteni de nadejde, sa te faca sa crezi in tine, sa it dea aripi, sa te sustina in ceea ce vrei de la viata.

 

Putem avea bani in viata, job-uri bine platite, sanatate, dar fara prieteni adevarati, dispusi sa fie alaturi de tine in orice moment din viata, bun sau rau, nu avem nimic. Suntem singuri. Si singuratatea ucide....

 

 

 

[snapbacca]59822[/snapbacca]

 

 

cred ca totul depinde de puntul de vedere al fiecaruia si ce este important ptr. o persoana in viata..... hai sa spun cum este ptr. mine....

 

ptr. mine nu conteaza sa am prieteni de nici un fel( adica daca se intimpla... bine venit, daca nu, nu este the end of the world... ) .... mai ales de nadejde.... inca nu am intilnit asa ceva... ( familia ar fi singurul "lucru" care as nume de nadejde....) personal nu am avut niciodata nevoia sa am incurajare de la nimeni cu privire la ce vreau "de la viata".... ba din contra eu sint cea care constant trebuie sa incurajez pe altii....

cit despre singuratate... imi place si nu ma deranjeaza..... nu ma ucide in nici un caz.... momentele cind sint singura sint foarte rare.... si-mi "tin bine companie" cind sint singura... stiu sa am fun si singura.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca singuratatea doare tare...pana acum un an si ceva 2 nu ma deranja sa fiu singura ba chiar adoram acele momente dar in ultimul timo am 2 prieteni langa mine si care mi-au aratat ca nu sunt singura si cand sunt singura acum cam intru intr-o stare aiurea..urasc acum sa fiu singura...mai stau cu voi si imi trece uneori..:De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

heh.. eu am 17 ani.. m-am retras din orice gasca.. nu am decat un singur prieten pe care m-as putea baza.. dar nici pe ala oricand.. singura persoana de care am nevoie e prietena mea.. familia.. nu prea e.. adica sunt amandoi la distanta.. iar sora e mai mica.. si trebuie sa am eu grija de ea... sunt momente in care singuratatea ma face sa nu mai vreau sa traiesc dar imi aduc aminte de prietena mea si imi revin.. in fiecare zi ma trezesc cu gandul ca undeva in viitor o sa am tot ce vrea muschiu meu.. eu lucrez de la 14 ani.. norocul meu e ca fac ce-mi place si-mi ies si bani.. lucrez zilnic in jur de 10 ore pe zi... dar totusi fac ce-mi place si asta e important..

 

ai nevoie de un singur impuls, oricare ar fi ala.... si iti trebuie si un strop de vointa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in viata nu ne iese asa cum ne dorim intotdeauna....si asta pentru ca nu facem destul pentru noi, din comoditate sau lasam sa vina de la sine, sa faca altii pentru noi.

edra sper sa ai parte de implinire si nu doar profesionala.......pentru a face ceea ce simti niciodata nu e tarziu.

si in ceea ce priveste prietenii.......nu trebuie sa te bazezi pe ei. in general sunt doar persoane cu care te intelegi bine si care iti dau iluzia ca iti sunt cei mai buni prieteni.lucrurile se schimba mereu in viata, pana si oamenii se schimba la un moment dat in viata si isi doresc altceva(precum ar fi sa aiba alte "persoane cu care sa se inteleaga bine"-si nu trebuie sa ii judecam pentru asta caci au facut c au simtit :Pe).

eu am incetat de mult sa incerc sa fiu inteleasa, sa ma afirm, traiesc pentru mine nu pentru altii.

partea cea mai dificila nu e sa renunti la ceva ci sa o iei de la capat.intotdeauna o sa fie teama de nou, de nesigutanta o sa apara uneori si regrete si indoiala unei alegeri gresite. dar daca nu exista riscul.....cred ca regretul ar fi mare.

concluzia: solutiile cele mai importante sunt doar in mainile tale.important e ca cei dragi sa accepte ceea c iti doresti cu adevarat.asta ar fi cea mai mare sustinere din partea lor.

Editat de pufuletz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte greu sa reusesti ceva fara sprijin moral ... doar cu mici exceptii in care aceele persoane au vointa de fier.si uneori tot nu e de ajuns. parerea mea este ca sa incerci sa-ti faci prieteni noi si cu timpul acestia iti vor acorda sprijinul de care ai tu nevoie ...pentru ca uneori... in momentele dificile ai nevoie de cineva langa tine. si singuratatea exagerata dauneaza grav psihicului... Si dupa parerea mea acesta e primul pas... Iar daca totusi iti propui ca vrei altceva si vrei cu adevarat ....vei reusi si singur... dar iti va fi mult mai greu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×