Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Omul traieste pe Terra de 1,8-2 mil de ani.

Dinozaurii au trait 135 mil de ani.

Sunt doua adevaruri unanim acceptate azi.

 

 

Dinozaurii au disparut acum 65 mil de ani, cel mai probabil, datorita impactului cu un meteorit cazut in Yucatan, Mexic, martor fiind craterul de 200 km diametru.

Viata Terrei, asa cum arata ea astazi, se datoreaza disparitiei acestor specii. Curmarii bruste a drumului vietii dinozaurilor.

 

Ma intreb, atat datorita lungii perioade de existenta cat si importantei disparitiei lor pentru aparitia vietii de astazi, daca exista scris undeva in BIBLIE, eventual in GENEZA, ceva, care sa pomeneasca de dinozauri.

 

PS. Nu este o intrebare retorica. Ma gandesc doar ca un eveniment de o importanta majora ca acesta, nu putea fi scapat cu vederea.

pai daca erau animale le a facut in ziua a 5-a;

iar din a 5 a pana in a 6a au trecut 60 mil ani!

Editat de MINI.ME

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul traieste pe Terra de 1,8-2 mil de ani.

Dinozaurii au trait 135 mil de ani.

Sunt doua adevaruri unanim acceptate azi.

 

 

Dinozaurii au disparut acum 65 mil de ani, cel mai probabil, datorita impactului cu un meteorit cazut in Yucatan, Mexic, martor fiind craterul de 200 km diametru.

Viata Terrei, asa cum arata ea astazi, se datoreaza disparitiei acestor specii. Curmarii bruste a drumului vietii dinozaurilor.

 

Ma intreb, atat datorita lungii perioade de existenta cat si importantei disparitiei lor pentru aparitia vietii de astazi, daca exista scris undeva in BIBLIE, eventual in GENEZA, ceva, care sa pomeneasca de dinozauri.

 

PS. Nu este o intrebare retorica. Ma gandesc doar ca un eveniment de o importanta majora ca acesta, nu putea fi scapat cu vederea.

Editat de octavc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da am fost pe link, multumesc.

Sigur, ca si dinozaurii sunt tot animale, si poti usor sa le asimilezi data aparitiei cu ziua in care au fost facute animalele, dar...

 

...eu ma gandeam sa gasesc undeva turnura evenimentelor. Ceva de genul: animalele nu au ascultat de planul Dumnezeu, (vezi Sodoma si Gomora- in cazul oamenilor, Potopul- in cazul oamenilor si animalelor) si atunci Dumnezeu a trimis "foc din cer" si "intuneric pe pamant", pedepsindu-i si omorandu-i pe dinozauri...

Exista asa ceva?

Poate exista detalii in cartile excluse din Biblie sau in alte scrieri vechi. Interesant de vazut

Michael Tsarion - Atlantis, Alien Visitation and Genetic Manipulation (2006) - o analiza a scrierilor vechi mai mult sau mai putin sfinte din diverse culturi.

Totusi nu-mi rezulta de nicaieri ca animalele ar fi mai importante decat un simplu animal, incat sa fie pedepsite intr-un fel sau altul. Moartea dinozaurilor poate fi doar un efect colateral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul traieste pe Terra de 1,8-2 mil de ani.

Dinozaurii au trait 135 mil de ani.

Sunt doua adevaruri unanim acceptate azi.

 

 

Dinozaurii au disparut acum 65 mil de ani, cel mai probabil, datorita impactului cu un meteorit cazut in Yucatan, Mexic, martor fiind craterul de 200 km diametru.

Viata Terrei, asa cum arata ea astazi, se datoreaza disparitiei acestor specii. Curmarii bruste a drumului vietii dinozaurilor.

 

Ma intreb, atat datorita lungii perioade de existenta cat si importantei disparitiei lor pentru aparitia vietii de astazi, daca exista scris undeva in BIBLIE, eventual in GENEZA, ceva, care sa pomeneasca de dinozauri.

 

PS. Nu este o intrebare retorica. Ma gandesc doar ca un eveniment de o importanta majora ca acesta, nu putea fi scapat cu vederea.

acestea sunt datele pe care le avem azi

maine s-ar putea sa nu mai corespunda datele

acestea

ne cramponam in fiecare zi de date

doar doar vom intelege lucrurile

dar uitam sa fim si mobili

sa fin deschisi

 

se pare ca omul a venit de pe marte

:P mai nou

si-atunci problema inozaurilor

e chiar nesmnificativa

desi provoaca o adevarata

fascinatie omului

poti gasi mentionari despre

dinozauri

in scrierile foarte vechi ale chinezilor

 

biblia este prea prelucrata de domniile

lor prea sfinte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da am fost pe link, multumesc.

Sigur, ca si dinozaurii sunt tot animale, si poti usor sa le asimilezi data aparitiei cu ziua in care au fost facute animalele, dar...

 

...eu ma gandeam sa gasesc undeva turnura evenimentelor. Ceva de genul: animalele nu au ascultat de planul Dumnezeu, (vezi Sodoma si Gomora- in cazul oamenilor, Potopul- in cazul oamenilor si animalelor) si atunci Dumnezeu a trimis "foc din cer" si "intuneric pe pamant", pedepsindu-i si omorandu-i pe dinozauri...

Exista asa ceva?

 

Nu exista detalii in biblie dar este evident faptul ca la potop intreaga lume ,oameni,animale,clima...etc au fost schimbate radical.Pana la potop oamenii traiau pana la 900 de ani si existau specii de animale necunoscute de noi...

 

 

1. Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului, si li s-au nascut fete,

 

2. fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea pe care si le-au ales.

 

3. Atunci Domnul a zis: "Duhul Meu nu va ramanea pururea in om, caci si omul nu este decat carne pacatoasa: totus zilele lui vor fi de o suta douazeci de ani."

4. Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea, si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor, si le-au nascut ele copii: acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume.

 

5. Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant, si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau.

 

6. I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamant, si S-a mahnit in inima Lui.

 

7. Si Domnul a zis: "Am sa sterg de pe fata pamantului pe omul pe care l-am facut, de la om pana la vite, pana la taratoare, si pana la pasarile cerului; caci Imi pare rau ca i-am facut."

 

8. Dar Noe a capatat mila inaintea Domnului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista detalii in biblie dar este evident faptul ca la potop intreaga lume ,oameni,animale,clima...etc au fost schimbate radical.Pana la potop oamenii traiau pana la 900 de ani si existau specii de animale necunoscute de noi...

oamenii vor raspunsuri

in mileniul III

de la o scriere atat de veche

si atat de prelucrata

atat de ciopartita

si modificata

 

e simplu ca buna ziua

dumnezeu exista

fiecare il cauta in felul lui

s-au inventat religiile

odata cu dezvoltarea "constiintei"

ca unealta de manipulare

 

biblia prezinta un strop de adevar

din marele ADEVAR

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu scrie nicaieri de dinozauri dar in biblie, cartea Iov ,in ultimele trei capitole se vorbeste despre animale preistorice...

 

Iti dau si un link cu biblia online unde poti gasi orice.E suficient sa scrii cuvantul care te intereseaza si sa dai cautare.

 

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/iov/40/

Da am fost pe link, multumesc.

Sigur, ca si dinozaurii sunt tot animale, si poti usor sa le asimilezi data aparitiei cu ziua in care au fost facute animalele, dar...

 

...eu ma gandeam sa gasesc undeva turnura evenimentelor. Ceva de genul: animalele nu au ascultat de planul Dumnezeu, (vezi Sodoma si Gomora- in cazul oamenilor, Potopul- in cazul oamenilor si animalelor) si atunci Dumnezeu a trimis "foc din cer" si "intuneric pe pamant", pedepsindu-i si omorandu-i pe dinozauri...

Exista asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca omul a venit de pe marte

:P mai nou

si-atunci problema inozaurilor

e chiar nesmnificativa

desi provoaca o adevarata

fascinatie omului

biblia este prea prelucrata de domniile

lor prea sfinte

 

Sincer sa fiu, nu problema dinozaurilor ma preocupa.

Ci, intrebarea: Biblia descrie aparitia fizica a vietii ori aparitia vietii in mintile oamenilor? Aparitia constiintei...

Metaforele Bibliei zugravesc momentul in care Soarele a aparut pe cer, ori pe cel in care omul l-a "vazut cu adevarat" pentru prima oara, prin ochii constiintei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×