Sari la conținut
Forum Roportal
elia_love

cer un sfat de la cei care cunosc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o mare dilema.Sotul meu a murit intr-un accident de circulatie,am ramas singura cu 2 copii,credeam ca totul sa-a naruit,dar n-a fost asa...In urma cu ceva vreme am cunoscut un barbat,cu care traiesc o frumoasa poveste de dragoste;problema mea e ca acest barbat e musulman.Nu stiu nimic legat aceasta religie(sau ma rog aproape nimic).As dori sa va intreb pe voi,credeti ca familia unui musulman ar accepta o femeie care a mai fost casatorita si care are 2 copii?Cum credeti ca ar fi vazuta aceasta relatie de alti musulmani?.El nu a mai fost casatorit si nu are copii.Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o mare dilema.Sotul meu a murit intr-un accident de circulatie,am ramas singura cu 2 copii,credeam ca totul sa-a naruit,dar n-a fost asa...In urma cu ceva vreme am cunoscut un barbat,cu care traiesc o frumoasa poveste de dragoste;problema mea e ca acest barbat e musulman.Nu stiu nimic legat aceasta religie(sau ma rog aproape nimic).As dori sa va intreb pe voi,credeti ca familia unui musulman ar accepta o femeie care a mai fost casatorita si care are 2 copii?Cum credeti ca ar fi vazuta aceasta relatie de alti musulmani?.El nu a mai fost casatorit si nu are copii.Multumesc

[snapbacca]59783[/snapbacca]

 

Paii...stiu ca musulmanii sunt foarte atasati de familia din care provin. Acum depinde si de felul in care ei abordeaza viata acum, daca pastreaza cu sfintenie fiecare precept religios ori sunt mai "moderni". Cred ca daca te gandesti deja la casatorie treaba e serioasa. De aceea cel mai bine ar fi daca la-ai intreba pe el. Aratandu-te interesata de religia lui nu numai ca vei avea o bila alba de la el dar il vei "educa" sa aveti obiceiul de a discuta fata in fata problemele care va framanta. Sunt prea multe semne de intrebare in situatia prezentata de tine si ar urma un lung sir de "daca" in ideea de e expune mai multe posibilitati. Poate sa-ti ceara sa te convertesti la religia lui, posibil sa te accepte familia cu doi copii, dar, DACA te iubeste si iti iubeste copiii, nu cred ca asta ar fi un impediment. In plus, sa fim seriosi, din nou DACA nu traiesti in aceeasi casa cu familia lui, nu este imperios necesar sa te placa. Unde ai mai vazut tu soacre sa fie iubite de nurori si viceversa? Serios vorbind, cel mai nimerit sfat pe care ti-la dau este sa vorbesti direct cu el.

Lucia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Lucia!Am simtit un oarecare optimism in raspunsul tau ,ceea ce ma bucura.Parintii lui stiu ca suntem impreuna si mama lui chiar i-a zis sa se casatoreasca cu mine si sa ma duca la ei,insa ea nu stie ,ca am 2 copii.Incearca sa o pregateasca.Sper sa fie oca...sa mai vina soarele si pe strada mea:),pentru ca am investit suflet in relatia asta.....desi daca mi-ar fi zis cineva acum ceva vreme ca voi mai iubi,nu credeam.sa-a intamplat si uite,de un musulman,care stim cu totii ca sunt mai delicati in probleme de genu asta.Multumesc inca o data!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca o femeie are copii nu constituie un impediment pentru casatorie.De asemenea nu esti obligatasa te convertesti.Daca vei fi acceptata sau nu de familia lui aceasta depinde de gradul lor de toleranta.Iti urez o casatorie fericita si daca mai ai intrebari iti voi raspunde cu placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc si tie batol.Of intrebari am multe....sti sunt ca si copilul mic care invata sa vorbeasca si sa umble pentru prima data.Am multe de invatat daca vreau (si chiar vrea) sa traiesc langa acest om.Ce ar presupune convertirea mea,ce ar trebui eu sa fac pentru asta ,cum trebuie sa se poarte o femeie in aceasta religie...?Am cautat pe internet informatii legate de acest subiec ...sunt multe insa multe acum am inteles ca nu se mai practica,nu stiu ce trebuie sa iau de bun de acolo.Doamne,ce poate face dragostea cu omul....intr-adevar dragostea nu tine cont de religie,natie,situatie materiala sau orice altceva...Nu mi-o spune nimeni in fata dar am auzit mule voci (in spate),vorbind de relatia noastra si neaproband-o pentru ca din pacate si crestinii accepta greu o casatorie cu un musulman.De ce? Nu mi se pare normal:( Daca ma indragosteam de un om cu un oarecare handicap,la fel vorbeau...dar el e om ca si noi,poate mai bun ca multi altii si mai corect.De ce atata discriminare intre noi?Avem acelasi Dumnezeu chiar daca ii spunem altfel.Ce vor sa demonstreze?Mie imi demonstreaza doar ca nu sunt BUNI crestini.Daca imi va propune sa ma convertesc ,o voi face pentru dragostea ce i-o port si daca ii voi devenii sotie stiu ca o buna sotie trebuie sa-si urmeze sotul....ORINDE...indiferent in ce religie ai fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,ma bucur nespus pentru. tine si pentru ca esti fericita.

Sa-ti mai adaug eu putin optimism.Am o prietena divortata cu un copil din prima casatorie,acum casatorita cu un musulman(de ceva ani deja)Au impreuna un copil ,se iubesc si sunt fericiti.

Povestea lor de dragosteo stie cumnata mea care a fost foarte emotionata si a lacrimat auzind-o.

A zis ca si-ar dori ca unul din fratii ei sa traiasca o asa poveste de dragoste.

Totul depinde de caracterul omului,sunt socri si socri si ca sa raspund luciei ,da eu sunt una dintre femeile norocoase iubite de socri ca propria lor fiica .Dragostea este reciproca.Ii iubesc si ii respect din tot sufletul!Sunt nebuna dupa ei.

Cit despre convertire,sfatul meu este sa incerci sa citesti,sa cauti si sa stii cit mai multe despre islam.Numai si numai daca tu simti ca acesta este adevarul,ca este religia ce ti se potriveste .Sa nu faci niciodata nimic daca nu esti convinsa de justetea faptelor tale si daca nu o sa fii fericita si impacata cu tine.

Nu exista convertire din dragoste.

Aceasta este parerea mea proprie si personala.Eu sunt musulmanca convertita,AlhamduAllah.Am cunoscut Islamul doar pentru. ca sotul meu este musulman.Curiozitatea m-a impins sa citesc despre Islam si m-am convertit doar cu ajutorul lui Allah,fara nici o contributie familiala.

Eu iti doresc muult muult noroc,fericire si toate visele sa ti se implineasca.

Daca vrei sa stii mai multe despre islam intreaba-ne.Te vom ajuta cu linca-uri ,sfaturi atit cit stim.Daca esti in romania,mult mai bine.Te putem ajuta cu ceva titluri de carti. :Pe:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te asteapta o casatorie si o viata frumoasa. DAca il iubesti cu adevarat si, mai important, daca el te iubeste cu adevarat, te va accepta indiferent cum esti tu. Si ai zis ca va iubiti nebuneste............atunci nu e nici o problema.

Cat despre familia lui......cu siguranta iti va lua apararea in fata parintilor lui daca nu sunt de accord cu tine si faptul ca ai deja copii.

 

pe.sa.: Casa de piatra!

 

Alex :tease:

Editat de Neo_Xcess

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MABROUca!Adica felicitari!

Si vorba fetelor,fericire multa va doresc,casa de piatra si fie ca Cel de Sus sa va indrepte pasii sper bine,spre lucruri ce va vor aduce bine,bucurii,satisfactii si bineinteles lumina in suflete si in casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×