Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Cum ati inceput sa cititi ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am inceput sa citesc inainte de-a incepe scoala. Si de la atata citit, mi-am dat seama ca ati nu se scrie cu cratima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru greseala ,,scapata" merita raspunsuri de genul celor date.

 

Am inceput cu ,,Amintiri din copilarie" in clasa a 3 a.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : Cum ati inceput sa cititi ?

 

Am sa incep eu .

 

Aveam cam :cheer: 11 ani ... Ma plimbam prin carrefour si de vreo 2 saptamani planuiam sa imi cumpar o carte despre care auzisem numai vorbe bune , si era foarte citita si captivanta si anume "Cronicile Wardstone" de Joseph Delaney . M-am uitat putin prin ea si a inceput sa imi placa. Descoperisem un lucru nemaivazut , un lucru uluitor , si anume "cartea". Mi-am cumparat primul volum , cel cu Ucenicul Vraciului si pana am ajuns acasa citisem ceva din ea , acasa nici nu am mai mancat , ci direct m-am pus pe citit . In ziua aceea citisem jumatate din carte , apoi i-am spus tatalui meu sa ma duca in oras sa cumpar si celalte 3 volume. Le-am cumparat si eram foarte bucuros. Citeam cate 200 de pagini pe zi , si intr-o saptamana si putin le-am terminat . De-atunci am inceput sa imi cumpar carti , si sa citesc !

 

 

 

 

Voi ? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se referea la cititul de carti, romane, nu de cititul propriu-zis.

Pai, exceptand cartile de povesti si alte alea care nu se pun, primul roman l-am citit in clasa a 4a, cand aveam vreo 10 ani. Imi amintesc si acum ce "mare" ma simteam ca terminasem toate cartile pentru copii din casa si trecusem la romane.

Romanul se chema "Doua orfeline", nu-mi mai amintesc de cine e scris. E destul de patetic, dar pentru varsta aia a fost o lectura impresionanta :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima carte pe care am citit-o se numea "Cuore, inima de copil", nu mai stiu cati ani aveam, oricum in jur de 9-10.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum am inceput sa citesc?

 

Ana are mere.

Ion are Ana=> Ion are mere.

...................

Harap Alb si merele de aur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca eram in a 4-a, cand spre uimirea familiei, care credea ca n-am sa citesc in veci :cheer: , am citit prima carte si anume Colt alb :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×