Sari la conținut
Forum Roportal
s3aNPaul

Intel lanseaza procesorul Prescott

Postări Recomandate

Practic, cea mai importanta schimbare adusa arhitecturii Prescott o reprezinta marirea pipeline-ului de la 20 de stagii la Pentium 4 Northwood, pana la 31 de stagii. Un prim efect al acestei schimbari este ca Prescott ar fi mai lent decat un Pentium 4 Northwood la aceeasi frecventa, insa ar putea atinge frecvente mai mari de functionare. Pentru a micsora penalizarea de viteza adusa de marirea pipeline-ului, Intel a adus insa si alte schimbari arhitecturii procesoarelor sale Prescott.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cazul procesoarelor de ultima generatie, in special cele 90nm, amdurile surclaseaza clar intel .. .. spun asta experti nu eu .. pentru ca la noi cei care cumpara procesoare de ultima generatie sunt ori firme mari, ori persoane fizice care se duc direct la cei cu publicitatea mai mare .. si asa ca nu mi-a trecut vreunul prin mana ca sistem sa vad ce stie .. procesoru la-am vazut e frumos al dreaq .. ca un glob de pom de creciun :roll: ...

eu am un intel la 2,4 hyperT .... nu am nevoie de mai mult .... fuge ca vantu' :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×