Sari la conținut
Forum Roportal
marbos2008

Rog o consultatie juridica

Postări Recomandate

Te referi la articolul care face parte din Sectiunea IV - Cheltuielile de judecata, si anume:

Art. 275

Paratul care a recunoscut la prima zi de infatisare pretentiile reclamantului nu va putea fi obligat la plata cheltuielilor de judecata, afara numai daca a fost pus in intarziere inainte de chemarea in judecata.

 

A fi pus in intarziere inseamna a i se aduce la cunostinta printr-o notificare sau orice alt act judecatoresc cu efect similiar, ca are de de platit cheltuielile de judecata.

Cu alte cuvinte, Paratul care a recunoscut pretentiile reclamantului nu va putea fi obligat sa plateasca cheltuielile de judecata, cu conditia sa nu fi primit o notificare, inaintea de chemarea in judecata, prin care sa fie informat ca urmeaza sa le plateasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se interpreteaza:"......,afara numai daca a fost pus in intarziere inainte de chemarea in judecata".

 

Fosta sotie ma cheama in judecata si solicita instantei sa constate calitatea de bun propriu pentru apartament, intrucat l-a cumparat cu banii ei.Mentionez ca la divort (prin acordul partilor) nu am solicitat sa-mi revina vreun bun comun.

Insa ce ma deranjeaza este ca solicita ca plata cheltuielilor de judecata sa-mi revina mie.

Vreau sa stiu cum trebuie procedat ca fosta sotie sa achite cheltuielile de judecata pentru simplul motiv ca eu sunt de acord cu ce solicita ea instantei.

 

Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai deschis un topic asemanator unde ai cerut o interpretare, citeste raspunsul, sper sa te lamureasca.

 

Am sa unesc cele doua topicuri pentru ca se refera la acelasi subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fosta sotie ma cheama in judecata si solicita instantei sa constate calitatea de bun propriu pentru apartament, intrucat l-a cumparat cu banii ei.Mentionez ca la divort (prin acordul partilor) nu am solicitat sa-mi revina vreun bun comun.

Insa ce ma deranjeaza este ca solicita ca plata cheltuielilor de judecata sa-mi revina mie.

Vreau sa stiu cum trebuie procedat ca fosta sotie sa achite cheltuielile de judecata pentru simplul motiv ca eu sunt de acord cu ce solicita ea instantei.

 

Multumesc anticipat

 

Ai dat prea putine detalii pentru un raspuns la obiect...dar tu nu trebuie sa fii de acord cu solicitarile fostei.Poti sa spui ca si tu ai contribuit la intretinerea apartamentului,familiei...Nu stiu in ce faza a procesului esti dar in mod normal ar trebui sa depui intampinare.Instanta va hotari asupra cheltuielilor de judecata in functie de apararea ta.Fara un inscris concret pe care sa-l depui la dosar ai toate sansele sa platesti si cheltuielile de judecata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa ce ma deranjeaza este ca solicita ca plata cheltuielilor de judecata sa-mi revina mie.

Vreau sa stiu cum trebuie procedat ca fosta sotie sa achite cheltuielile de judecata pentru simplul motiv ca eu sunt de acord cu ce solicita ea instantei.

 

Multumesc anticipat

Simplu, daca nu esti in situatia care spune Kristin..invoci Art .275 si gata. Dar banuiesc ca avocatul tau stie asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×