Sari la conținut
Forum Roportal
AzulaFirePrincess

Sleep paralysis

Postări Recomandate

eram foarte obosita fizic dar mental eram treaza. foarte lucida...si am realizat ca sunt parca paralizata..era chiar starea de dinainte de a adormi. sau altadata amorteam cu totul si simteam cum cad in plasa somnului sau mai bine zis cat de dulce e somnul..si nu aveam putere sa ma misc...

 

Starea pe care ai descris-o, eu mi-o "impun" constient.

Cand nu pot sa adorm, incep sa ma relaxez de la degetele picioarelor si urc, usor, spre partea superioara a corpului. Este o stare foarte placuta, simti cum picioarele iti sunt grele, parca "dorm" deja :bom:

 

S.P. se intampla atunci cand ceea c se numeste corp eteric nu este atasat la cel fizic. deci nu are leg cu visul din timpul REM.

 

Acum un an si ceva am avut un soc foarte puternic, am suferit foarte mult... si de atunci, "corpul meu eteric" s-a apucat sa spioneze in timp ce dorm :good: Daca in timpul somnului simte ca este activitate in camera, corpul eteric se uita putin sa vada ce se intampla si dupa caz, fie opreste televizorul, calculatorul etc., fie roaga persoanele din incapere sa faca liniste sau se cearta cu ele :x: Dupa ce isi rezolva problemele, isi ia in brate corpul fizic si doarme mai departe :read:

 

Ceea ce este sigur, in tot acest timp (secunde, minute), oricat de mult as dori, nu ma pot misca. Din pacate nu stiu daca am ochii inchisi sau deschisi :P Oricum i-as avea, conteaza faptul ca iau cunostinta de ceea ce se petrece in jurul meu, cu lux de amanunte; a doua zi, persoana care a fost in camera imi confirma ca a vorbit cu x pe messenger (de ex.) si ii pot spune chiar si ce si-au scris :spiteful:

 

Problema este ca nu pot comanda corpului eteric sa faca aceasta inspectie, o face numai cand vrea el :P

 

Este o afectiune cerebrala ce se transmite genetic in familie. :shout:

 

Bine ca nu sufera nimeni de sexsomnie, era mai grav. :haha:

 

:tease: Asta inseamna ca ma trag dintr-o familie de spioni nocturni? :o:

 

Laur, ai auzit de oameni care fac sex in timp ce dorm si a doua zi nu-si amintesc? Cunosc o astfel de persoana... si nici macar nu se poate da vina pe alcool, pentru ca nu bea. Oare acest lucru cum s-o numi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau altadata amorteam cu totul si simteam cum cad in plasa somnului sau mai bine zis cat de dulce e somnul..si nu aveam putere sa ma misc...

asta nu e s.p. e mai mult ceva care duce spre iesirea constienta din trup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laur, ai auzit de oameni care fac sex in timp ce dorm si a doua zi nu-si amintesc? Cunosc o astfel de persoana... si nici macar nu se poate da vina pe alcool, pentru ca nu bea. Oare acest lucru cum s-o numi?

e posibil daca o face fizic (intra in tranasa) sa nu isi aminteasca si mai e posibil prin decorporalizare sa o faca astral . sexul astral e mult mai intens (ca senzatii)decat cel normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e posibil daca o face fizic (intra in tranasa) sa nu isi aminteasca si mai e posibil prin decorporalizare sa o faca astral . sexul astral e mult mai intens (ca senzatii)decat cel normal.

 

Ca sa fiu mai explicita: este vorba despre o familie... sotia face dragoste cu sotul (care doarme), iar acesta cand se trezeste se simte excelent si este fericit, dar nu-si aduce aminte absolut nimic. Sa inteleg ca el intra in transa? De ce se intampla acest lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa fiu mai explicita: este vorba despre o familie... sotia face dragoste cu sotul (care doarme), iar acesta cand se trezeste se simte excelent si este fericit, dar nu-si aduce aminte absolut nimic. Sa inteleg ca el intra in transa? De ce se intampla acest lucru?

nush acu sa iti redau stiintific da e ceva gen somnambulism ceea ce zici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nush acu sa iti redau stiintific da e ceva gen somnambulism ceea ce zici.

 

Multumesc pentru raspuns :spiteful:

 

Bine ca face dragoste si nu sare pe geam :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator dar nu stiu daca este SP

Visasem ceva urat, nu stiu ce visasem, era un cosmar oricum, si m-am trezit pe la miezul noptii speriata, transpirata, si nu ma puteam misca, eram ca si paralizata dar eram 100% treaza si auzeam un tipat ingrozitor, totul a durat putin timp pana am readormit.

Editat de Andaluzzia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator dar nu stiu daca este SP

Visasem ceva urat, nu stiu ce visasem, era un cosmar oricum, si m-am trezit pe la miezul noptii speriata, transpirata, si nu ma puteam misca, eram ca si paralizata dar eram 100% treaza si auzeam un tipat ingrozitor, totul a durat putin timp pana am readormit.

Se mai intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cate ceva aici

http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

 

personal am patit-o am visat ca cineva mi-a zdrobit piciorul cu un ciocan enorm si m-am trezit plangand de durere si nu am putut sa imi misc piciorul timp de cateva minute

:flowers:

si eu am visat odata ca am dat cu capul intr-o bara metalica intr-un parculet de copii (mi se intampla si in realitate ca sunt un pic cam inalta si uneori uit sa ma pitesc) si cand m-am trezit ma durea locul.

 

ca sa nu mai zic ca intr-un alt vis asteptam indelung sa ma sune gagicul ca tocmai atunci cand in sfarsit m-a sunat, sa fiu trezita de taraitul telefonului.

 

ah, da si momentele cand desi treaza vedeam in camera lucruri care nu existau... ceea ce era imposibil pt ca in camera era intuneric=>ma gaseam intr-o stare intre somn si veghe, unde realitatea se impleteste cu visul, chiar daca esti constient (am avut si vise constiente, in care stiam ca visez si alegeam daca sa mai raman sau sa ies din ele)

 

si offf, in sf ajung si la paralizia somnambulica... cat de aiurea poate sa fie sa te trezeasca cineva/ceva chiar atunci cand dormi groaznic de adanc. te ia cu dureri de cap si ti-e imposibil sa te misti in acea stare de semiconstienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: Asta inseamna ca ma trag dintr-o familie de spioni nocturni? :nea:

 

Laur, ai auzit de oameni care fac sex in timp ce dorm si a doua zi nu-si amintesc? Cunosc o astfel de persoana... si nici macar nu se poate da vina pe alcool, pentru ca nu bea. Oare acest lucru cum s-o numi?

E, nici chiar asa. :crazy:

Da, am auzit. A doua zi nu isi amintesc absolut nimic.

 

Este o afectiune a somnului. Se intalneste si la persoane sanatoase psihic.

In termeni medicali, este o parasomnie ce se refera la actul sexual efectuat de catre o persoana care doarme.:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×