Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

A 10-a planeta a Sistemului Solar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La marginea (cunoscuta) sistemului nostru solar exista si o a zecea planeta. Astronomii americani au vazut-o si fotografiat-o prima oara in octombrie 2003, insa abia acum au reusit sa demonstreze ca este vorba intr-adevar despre o planeta. 2003 UB313, dupa cum a fost numita temporar noua planeta, este aproape de doua ori mai mare decat Pluto, cunoscuta pana acum drept cea mai indepartata planeta a sistemului nostru solar. 2003 UB313 se afla la aproape 15 miliarde de cailometri departare de Pamant, ceea ce reprezinta o distanta de 97 de ori mai mare decat cea dintre Pamant si Soare.

 

http://www.nasa.gov/vision/universe/solars...net-072905.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca Xena se numeste planeta asta, am parcurs linkul rapid , dar nu am vazut numele asta p-acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aha, ca mi-am adus si eu aminte. am vazut documentarul. xena o cheama :friends:

 

- sunt peste 14 planete solare noi (Xena, Quaoar, Sedna, Varuna, Quasar, Vulcan, s.a.m.d), si parerea mea este ca se vor descoperi inca cateva zeci-sute de asemenea planete mici, dincolo de Pluton, si in plus, sunt convins ca la 1,6 ani lumina de Pluton, se gaseste un sistem planetar intunecat cu stea pitica bruna, ori planeta uriasa gazoasa, care face legatura intre sistemul nostru si Alfa Centauri !!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- sunt peste 14 planete solare noi (Xena, Quaoar, Sedna, Varuna, Quasar, Vulcan, s.a.m.d), si parerea mea este ca se vor descoperi inca cateva zeci-sute de asemenea planete mici, dincolo de Pluton, si in plus, sunt convins ca la 1,6 ani lumina de Pluton, se gaseste un sistem planetar intunecat cu stea pitica bruna, ori planeta uriasa gazoasa, care face legatura intre sistemul nostru si Alfa Centauri !!!

Denumirea corecta, potrivit ultimelor definitii ale International Astronomical Union (IAU), este de "planeta pitică" - Dwarf Planet, la fel ca si Pluton

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Denumirea corecta, potrivit ultimelor definitii ale International Astronomical Union (IAU), este de "planeta pitică" - Dwarf Planet, la fel ca si Pluton

 

- Red dwarf star (stea pitica rosie), White dwarf star (stea pitica alba - neutronica), Brawn dwarf star (stea pitica marro/bruna, intunecata), si Giant gasous planet (planeta uriasa gazoasa) !!!

 

- v., NEMESIS star sistem / NIBIRU star sistem / VULKAN star sistem !!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×