Sari la conținut
Forum Roportal
geniusboy

Sunt in pragul disperarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu nu s psiholog am patit exact ca tine :P acum am 20 de ani . ideea e sa inveti bine sa le demonstrezi ca o sa te descurci singur si vei evolua stiu ca e greu dar dupa ce termini liceul ai frau liber sa faci ce doresti :) invata munceste si nu mai depinzi de nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, sunt un baiat de 17 ani si am o problema.as dori sfatul unui psiholog.Parintii mei cred ca sunt prea severi cu mine,de mic copil eu nu am putut sa fac ce altii copii faceau. Nu am fost niciodat aintr-o tabara ca ceilalti copi,nu am fost niciodata sa dorm la vreoun prieten,daca prietenii mei stau mai mult afara eu nu pot.La vrasta de 6-7 ani oare ceream prea mult si eu o bicicleta?!prietenii mei mai merg in weekend la strand....la bazin. Si toate acestea nu erau cauzate absolut deloc din cauza posiblitatilor financiare ci doar din motivele parintilor pe care nu le inteleg deloc.oare este prea mare lucru sau gresesc cu ceva daca ma duc la un prieten sa dorm?!Si in privinta hainelor sunt conditionat.....este normal asa ceva?! nu sunt vreoun adept precum emo.....ascult in general detoate si doresc ca si eu sa imi cumpar hainele care se poarta in ziua de azi....viu colorate si normale.Credeti ca as avea dreptul si eu la mai multa libertate?! in ultimul timp reactionez foarte nervos la deciziile parintilor deoarece in fiecare zi mi se intampla la fel....imi sunt prea multe lucruri reprosate.Si repet din nou...posibilitati financiare sunt.parintii imi reproseaza cand vreaus a merg cu prietenii undeva....ca am detoate.....asa e....privind din umbra....in sensul ca nu ma pot plange atunci cand imi dau bani sau cand imi achizitionez cate ceva.In privinta hainelor nicidoata nu sunt lasat sa aleg ceea ce vreau.....numa daca ii place lu mama atunci imi este cumparata respectiva haina.Sunt satul de ceea ce mi se intampla :P Am nevoie mai mult ca oricand de parerea unui psiholog,mai mult ca niciodata.doresc un rapsuns d ela un psiholog. ca sa le pot arata parintilor raspunsurile psihologului.....daca e gresit sa le deschida cineva ochii.Eu am o prietena cu care ma intalnesc seara de multe ori,prea rar ziua. nici bine nu se face ora 10 si sunt bombardat pe telefon de cel putin 15 apeluri si 5-10 mesaje.va spun sincer ca nu sunt un copil rau....nu am avut tangente cu politia decat o singura data....si atunci am fost ca victima...luasem bataie.si totusi cand primesc acele telefoane ma comformez si plec spre casa. credeti ca daca eu le fac pe plac,ei nua r trebui s aimi faca si mie catusi de putin?:) in seara asta m-amc ertat cu ei pentru ca am vrut s amerg la un prieten sa dorm......ce e gresit in asta?! o mie de oameni fac asta...un miliar......milioane.Tin sa mentionez ca parintii mei nu au probleme deloc cu alcoolul ...fumat...etc etc.Ii inteleg perfect ca vor sa s eingrisjeasca de mine...dar exagereaza si imi manca complet libertatea.va multumesc mult si anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma bucur pentru tine:D dar la mine este dificil....mi s eintampla zilnic....la chestii banale:( nus tiu daca la tine a fost chiar asa de grav ca la mine....nici macar pasiunile nu mi le-am putut dezvolta.imi place ff mult sa dansez.....am mers la casa de cultura sa practic dansul....dans hip hop....nu break....deci 0 risc.ai mei m-au batut la cap pana cand m-am lasat...spunandu-mi"la ce iti trebuie tie dans?!ce eu pe vremea mea am facut dans?" ei vor sa umblu cu dinaia cu ochelarii kre vbesc ceva de genu "ahhhh ce am gresit ecuatia.i love school"

 

un psiholog ti ar zice ca v ar trebui comunicare :P dar viata m a invatat sa joc teatru si apoi sa fac ce mi place . mereu oamenii ne ofera extreme ori prea multa sufocare ori neglijenta . tu trebuie sa fii tare . adevarul ca unii oameni datorita problemelor nu stiu cum sa discute cu copiii lor . du i la psihologul scolii sau daca ai un om matur prieten pune l sa vorbeasca cu ei :) sau mai bine daca parintii admira pe cineva vorbeste cu acea persoana. Deseori ,, parintii tirani " se iau dupa exemplele celor pe care ii admira

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mey genius... ai noroc k ai asa parinti.... crede-ma ca stiu ce zic... eu nu am avut nici macar 10 % din ce ai tu. Eu nu am avut niciodara o copilarie fericita. Intotdeauna ne-au lipsit banii sau am avut prea putini. Am trait intotdeauna alaturi de un alcoolic, am trait intotdeauna in violenta, vazand violenta... in cazul meu .... cred k trebuia sa-mi iau de mult zilele.... dar.... iata-ma tot alive :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e cam tot ce poate sa iti zica un psiholog. :P

 

Vai...si ce greeea e aceasta meserie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur pentru tine:D dar la mine este dificil....mi s eintampla zilnic....la chestii banale:( nus tiu daca la tine a fost chiar asa de grav ca la mine....nici macar pasiunile nu mi le-am putut dezvolta.imi place ff mult sa dansez.....am mers la casa de cultura sa practic dansul....dans hip hop....nu break....deci 0 risc.ai mei m-au batut la cap pana cand m-am lasat...spunandu-mi"la ce iti trebuie tie dans?!ce eu pe vremea mea am facut dans?" ei vor sa umblu cu dinaia cu ochelarii kre vbesc ceva de genu "ahhhh ce am gresit ecuatia.i love school"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fiecare iti va raspunde exact dupa traumele personale putini vor sti sa se gandeasca ce simti tu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiecare iti va raspunde exact dupa traumele personale putini vor sti sa se gandeasca ce simti tu

 

 

intradevar e greu.... foarte greu... dar crede-ma ca tot ce ai nevoie este de vointa si putere din partea ta... multumste-i Domnului ca esti sanatos, ca parintii te pot ajuta... ca iti iau tot ce poftesti... sau mai putin... gandeste-te ca viata pe care o ai este buna si nu uita ca intotdeauna se poate mai rau... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca ii dau? oricum ii fac un rau . Adevaratii parinti ar trebui sa si invete copiii sa fie independenti din toate punctele de vedere . Nici sa ii neglijeze nici sa i jigneasca dar nici sa i cocoloseasca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sweet_florentia mi pare rau pentru tine si ma bucur ca si tu ai trecut de acest moment.....crede-ma ca nu e deloc bine c emi s eintampla:( degeabaprimesc -7-8 ron pe zi......banii nu intodeauna aduc fericirea...toata lumea stie asta.....sti ca...cateodata ne putem distra si fara bani....dar daca nu poutem iesi in libertate la ce folos?! tu de exemplu ai fi bucuroasa dak cineva te-ar inchide intro camera cineva si ti-ar da 1 miliard de euro?! la ce folos banii....daca nu poti iesi si sa iti traiesti viata alaturi de apropiati?! nu e cazul meu asta...dar am vrut sa spun ceva prin asta.....nu sunt inchis in camera si nici nu primesc atatia bani :P :) :P :o: :P :cheer: :cheer: :cheer:

 

genius... nu este cazul tau sa fii tinut in casa, pt k nu esti tinut... iti dau un sfat... vb cu unul din parintii tai si spunei clar ce vrei tu sa faci.... si intreaba de ce nu au incredere in tine.... pt ca nu au... dak nu-ti dau voie sa iesi cu baietii de cartier.... este greu sa fii un parinte grijuliu... este foarte usor sa nu-ti pese... :cheer:

Editat de sweet_florentia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×