Sari la conținut
Forum Roportal
miti79

comunicarea in mariaj

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

as dori sa stiu cum ar trebui sa comunice doi oameni care sunt casatoriti din dragoste. LA noi nu merge. eu vorbesc, el tace. am renuntat sa mai deschid gura...Nu vorbeste despre noi, despre el, despre ce vrem etc.......nu evoca amintiri, traim in rutina. Serviciu, copil, treburi in casa, o plimbare pentru copil sa ia aer, mancare, si nani. sex cand are chef, eu nu mai am de multisor chef, ca mereu e la fel si ma plictisesc... OAre eu sunt problema??? visez dulcegarii? confesiuni? sunt nebuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

as dori sa stiu cum ar trebui sa comunice doi oameni care sunt casatoriti din dragoste. LA noi nu merge. eu vorbesc, el tace. am renuntat sa mai deschid gura...Nu vorbeste despre noi, despre el, despre ce vrem etc.......nu evoca amintiri, traim in rutina. Serviciu, copil, treburi in casa, o plimbare pentru copil sa ia aer, mancare, si nani. sex cand are chef, eu nu mai am de multisor chef, ca mereu e la fel si ma plictisesc... OAre eu sunt problema???  visez dulcegarii? confesiuni? sunt nebuna.

[snapbacca]59311[/snapbacca]

 

 

:good: ..e bine ca se constientizeaza situatia si ca se stie motivul problemelor..mai rau era daca nu, in fin, si cum ziceam..trebuie sa existe un sentiment de inferioritate idus al unuia dintre voi de ctre celalalt...tot ceea ce trebuie sa faceti in primul rand e sa...comunicati.. :De ..stiu asta e pbma, dar, incetu cu incetu, sa va spuneti mai intai ceea ce va deranjeaza, nu sa acuzati, ci sa incercati amandoi sa va recunoasteti doza de vina, dupa care sa faceti ceva sa schimbati din atitudine, sa lasati de la voi, sa fiti cat se poate de deschisi in absolut orice, chiar si cu sms-urile, sau scrisorelele de mana salveaza situatia,daca nu aveti curajul face to face, da atitudinea defensiva se poate masca prin ironii sau tot felul de glume, care nu ajuta cu nimica progresul....deci....nu e greu, este vb depre cel cu care esti casatorita, pe care il iubesti in primul rand si ai da orice sa fie multumit si fericit, fii tu aceea care face primul pas, ca doar stii cum sunt ei, mai introvertiti de felul lor....si va fii f bine... 8) :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa vb cu el,sa-i spui exact ce anume te deranjeaza,ce-ti convine si ce nu;sunt convins ca pana la urma veti reusi...

BAFTA! :good:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa imi neg dorintele pentru ca nu are cine mi le implini.

[snapbacca]59443[/snapbacca]

 

Vrei doar sa iti implinesti dorintele, sau sa ti le implinesti cu el? Daca mie mi se pare ca ceea ce vreim nu are neaparat legatura cu el (si ne cunoastem doar din cateva mesaje pe forum), pentur el aceasta parere ar putea sa fie deja o convingere.

 

Daca vrei afectiune nu-concteaza-de-la-cine o poti obtine usor, de la un alt partener, fie dezamagit si el de relatia lui anterioara, fie platit pentru a-si oferi serviciile. Dar asta vrei cu adevarat?

Dca vrei afectiunea lui, trebuie saanalizezi bine relatia voastra, si sa gasesti momentele in care ai gresit pentru ca sa anulezi cumva greseala. Pentru asta ai nevoie de multa rabdare. Dar daca tot ai avut rabdare pana acum, de ce sa nu ai in continuare? Cam cat de vechi sunt greselile din relatia voastra, macar tot de atat timp ai nevoie ca sa le indrepti - in nici un caz nu se va rezolva nimic la urmatoarea discutie in care tu vei vorbi iar el va tacea.

Daca ai rabdare se rezolva totul.

 

De ce spui ca nu ai chef de sex cu el, daca spui ca v-ati casatorit din dragoste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:"> pentru miti79.........

chiar nu aveti si momente placute care sa va lege, care sa te ajute sa depasesti momentul...chiar nu poti aduce in dicutie nici unul asa incat sa-i dai ceva de gandit ca acum nu se intampla la fel si ca iti doresti......nu mai stiu..totul depinde de voi...voi va cunosteti...pana la urma singurei va-ti bagat in situatia asta....si tot voi trebuie sa reusiti sa o scoateti la capat..multa bafta . :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa sar in bratele cu i sa-o nimeri, pe el il vreau , dar nu are chef de sirop dintr.asta... De aceea, poate ar trebui sa astept momentele cand are el chef, si sa imi sugrum sentimentele astea de singuratate in doi. Pur si simplu ma simt doborata de nevoia de a-mi afi alaturi, si nu sa il silesc eu pentru asta, nu sa ii cersesc dragalasenii.... e umilitor, cu inima in genunchi sa ii cer sa ma alinte. e aiurea.

Nu am chef de sex pentru ca e mereu la fel, si degeaba mai e, ca nu simt nimic .Rar se intampla sa aiba chef sa se gandeasca si la mine. si masinal... nus tiu cui ii convine sa faca sex. el cand simte ca nu mai poate, aproape ma face ca din obligatie sa ii ofer ce vrea si apoi sa "isi ia de grija"... ca sa nu mai spun ca mi-e frica de o alta sarcina nedorita. pentru ca nu vrea sa fol prezervative. si acum de voie de nevoie iau pastile. degeaba le iau, ca activitatea e 0. si nici nu simt nevoia. daca nu stie si nu vrea sa fie afectuos in fiecare zi, de ce sa se chinuie sa fie pentru 3 minute acolo de sex... ?? In sufletul meu sunt crunt de mahnita, si nu ii pot oferi sex. vreau doar iubire, vreau sa imi aline sufletu- nu corpul.si nu pot dechide gura sa ii spun asta. pur si simplu nu imi ies cuvintele. imi vine sa ma evapor, sa fug, sa scap de ce simt si el nu poate simti, sau nu arata deloc. e rece . f rece. rece de imi seaca sufletul. de mi-ar amorti si durerile pe care mi le provoaca cu zambetul pe buze!! cand am vorbit ieri cu el, mi-a spus: ce, pentru atat stai cu curu-n sus de cateva zile? adica e un nimic ca mi-e dor de el, de tandreturi etc...... si eu ma perpelesc pe aici...Nici macar nu crede. sa spun ca incep sa il urasc???

si ca numai vreau nimic...???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

el e f dificil... chestia cu cautatul momentelor placute ... aia e grava. de aci mi se trage. am gasit jurnalul primelor noastre intalniri, la ai mei acasa. la-am luat si am murit de plans. Cat puteam fi de fericita! cum era si cum suntem acum. si de aici m-au apucat dracii... ca incepuse atunci sa vorbeasca, sa imi dea lumea lui la picioare. apoi nu stiu ce sa.a intamplat si sa-a dus ... Eram prea nebuna dupa el si il sufocam, il voiam mereu in preajma, ori el era dornic de libertatea lui... Nu intelegeam de pe atunci ucm sta acasa si doarme, cand eu bocesc ca fraiera ca nu il vad??? cum putea.? daca era iubire mare, pe cat parea??

si nu pot sa nu imi fie dor de acea perioada. si tare as vrea sa mai fim la fel de fericiti ...acum e obisnuinta, stie ca ma gaseste acasa, cuminte si la fel de enervata de viata si de lume... etc.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convinsa ca iti trebuie mult curaj sa-i spui ce se intampla cu tine, consecintele pe care le aduce indiferenta lui. Dar asta este, cu el nu poti fi fericita acum ai de ales! Treci la actiune, ii spui tot ce te framanta si-i explici clar ca daca nu te iubeste macar sa stii si sa faceti ceva in privinta asta, ceva definitiv. Asta ar putea aduce ceva bun dupa sine sau din contra... sunt doua posibilitati aici, fata de cazul in care te framanti in interior si lucrurile iau firul firesc, spre nefericirea ta .. :soc: ...

Curaj, nu ai decat de castigat, ca pana acum ce-ai pierdut nu mai poti pierde inca o data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca numai un partener vorbeste si celalalt aude(nici macar nu asculta),e grav;ar tb sa iei inima in dinti si sa-ti dai seama ce doresti de fapt de la viata,fiecare din noi avem drept la fericire,nimeni nu se poate opune acestui fapt!

Mult curaj si spune-ne ce-ai facut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest tip de persoane nu constientizeaza ce au langa ei pana cand nu sunt pusi in situatia de a li se lua. Nu sunt in masura sa dau sfaturi; pot doar sa spun ca e bine ca ai gasit curajul sa-ti strigi durerea si dezamagirea. Probabil ca discutand si auzind si alte pareri vei lua decizia cea mai inteleapta. Iti doresc sa reusesti.

cu simpatie,

spider. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×