Sari la conținut
Forum Roportal
basarabu

Rolul social al Martorilor lui Iehova

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astazi ... a batut in poarta doua femei.am iesit si mi`au sp k tocmai vb cu oamenii si m`au intrebat si pe mine dac cred ca e bine sa citim biblia si i-am raspuns afirmativ.apoi mi-a dat doua carticele TURNUL DE VEGHE si ceva despre avort si una dntre ele mi-a sp ca se numeste Geta si ca cu alta ocazia ar vrea sa mai vb.mi s-a parut ciudat sincer si am cautat pe net despre acesti martori...din cele citite nu e bine sa credem in ele.ce sa fac?sa arunc aceste carti?

arunca-le caci denatureaza adevarul :unsure:

multa iubire

ps e cea mai periculoasa SECTA

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
arunca-le caci denatureaza adevarul :unsure:

multa iubire

ps e cea mai periculoasa SECTA

multa iubire

 

Tu mereu faci astfel de afirmatii fara continut. :haha:

 

foarte matura daca le-ai aruncat la sfatul unui cineva....nu te-ai simtit bine pt ca ai auzit niste lucruri neclare si nesigure despre secta..si banuiesc ca te simti slaba si ti-a fost frica sa nu cedezi ortodoxia sau religia care esti pt respectiva secta..eu de mic citeam revista "martorii lui yehova anunta turnul de veghere" sau ce revista mai era de la "martori"...chiar si mama care e ortodoxa convinsa le citea cu mare placere....erau foarte interesante...mai putin articolele cum racolau ei "martori" sau cum il preaslaveau pe cel dintai:P.....citeste si topicurile cu argumente despre religie pro si contra...si incearca sa ajungi singura la niste concluzii, daca nu..poti sa intrebi pe ori ce alt topic cu acela`si subiect

 

Felicitari. Pentru o parere obiectiva mereu trebuie sa asculti ce spun cei ce acuza si cei ce se apara. :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc de ani de zile revista lor ''Trziti-va'',au foarte multe articole interesante,despre natura,despre ''stiati ca?'',biologie,anatomie...

Dar asta nu inseamna ca am devenit iehovista.

Cu ''Turnul de veghe'' am facut la fel,l-am aruncat.

 

Martorii lui Iehova nu mai sunt de foarte mult timp o secta ci sunt religie in toata regula.

Le curge lapte si miere pe buze,dar aceasi otrava religioasa o au in suflet,manipularea.

Cunosc o gramada,stiu prea bine ce spun,pentru ca o data aproape ma prinsesera in plasa,pana am fost o data la biserica lor....Dupa criza de ras pe care am avut-o,presupun ca nu au mai vrut ei sa aibe de a face cu mine,pt ca nu m-au mai deranjat :unsure:

 

dap si eu am incep sa citesc ,,TREZITI-VA`` parea interesanta dar cealalta normal ca am aruncat`o ... in fine ... ma bucur ca am trecut si peste asta .. sa va mai sp ce fac astia?se intalnesc noaptea si9 se leaga la ochi apoi se pipaie si asa fac copii si nu conteaza daca o fac mama-fiu etc ... is f periculosi..probabil cel care mi-o sp ca nu sunt matura e unul din acesti martori care vor sa ma contrzica mereu ... din pacate nu o sa reuseasca :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se intalnesc noaptea si9 se leaga la ochi apoi se pipaie si asa fac copii si nu conteaza daca o fac mama-fiu etc ...

 

lol, pe asta de unde ai scos-o, ca mie una nu prea mi se pare credibila :unsure:

 

de auzit am auzit si eu despre ei multe

tatal meu cel putin, nu-i are la inima deloc, mi-a spus ca toti oamenii cu care a intrat in contact si au fost pocaiti nu stiu cum sa faca sa te fure

plus ca incep sa critice pe toata lumea ( in afara de cei pocaiti) si sa ne spuna ce si cum sa facem , dar ei fac cu totul si cu totul altceva! Si, sincer, din cate am vazut eu , ei se cred niste sfinti si se cam umfla in pene din cauza asta!

un alt lucru pe care l-am vazut e faptul ca ei se ajuta intre ei , dar nu si pe restul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se intalnesc noaptea si se leaga la ochi apoi se pipaie si asa fac copii si nu conteaza daca o fac mama-fiu etc

:unsure: :scare:

Si ...spuneai ca esti matura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:unsure: :scare:

Si ...spuneai ca esti matura?

si din ce am sp ce ti se pare imatur?ti se pare normal sa faca asemena chestii?

 

uite ca e adevarat tot ce am sp .... de ieri ma tot documentez si am o cunostinta de pe mess si mi`a sp ca a participat la asa cva si mi`a dat un sfat sa am grija cu acesti oameni...ea era cat pe ce sa fie pierduta noroc ca s-a trezit la timp :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pocaiti? Doaaamne sfinte... la mine vin si suna la usa :unsure: o data m-a oprit una la Universitate si m-a tinut juma de ora sa ma traga de partea ei ... si eu ii ziceam intruna ca nu cred si nu ma intereseaza si ea o tinea pe a ei :scare: si eu am tot 16 dar de mica am fost educata ca astia nu sunt oameni "buni" :flowers: eu zic sa nu crezi in asa ceva ... spune-le si parintilor tai ... sa vezi ca nu vor avea o parere stralucita despre aceasta secta. La ei nu exista Paste, Craciun ... la ei Iisus Hristos nu a murit niciodata. :haha:

 

Multi se pocaiesc din interes ... am auzit ca li se dau haine pe gratis sau nu stiu ce :flowers: mai ieftine ... ceva de genul :doh: .... :flowers: si nu suport vorba de la religie "a te pocai" :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, lolo93. Ca de la ghiocel la boboc: e bine sa stai departe de ce nu cunosti, dar pe undeva scrie "sa cercetati duhurile". Avand doar 16 ani, deci extrem de putina experienta de viata in a "cerceta duhurile", bazeaza-te in proportie mai mare pe experienta celor mai in varsta, SI in principal pe parinti, DAR judeca tu insati/insuti. Iar daca ei nu stiu, cauta mai multe pareri ca sa vezi pe unde e adevarul... (lucru pe care il faci, de altfel). Eu am cam dublul varstei tale... si mi-am cam facut o parere despre viata si alte cele... nu ma intoarce cineva prea usor de la ale mele...

 

Din ce am citit, iti pot spune ca "Martorii lui Iehova" erau considerati pe vremea lui Ceausescu printre cele mai periculoase SECTE, daca nu cumva cea mai periculoasa. Asta spune ceva sau nu, depinde din ce unghi privesti si din ce experienta de viata ai... comunistii au facut mult rau, dar aveau si ceva parti bune... Acum mai nou, cica ar fi o biserica, nu o secta....zic unii... Dar cand Iisus le-a spus apostolilor sa propovaduiasca evanghelia tuturor neamurilor, a spus ceva cum ca pe Petru (care s-a lepadat de 3 ori) isi va intemeia Biserica. Una, nu jdamii cate apar ca ciupercile dupa ploaie... si care n-au 2000 si mai bine de ani in spate... asa ca... judeca cu capul tau. Poate nu degeaba ne-a dat Dumnezeu (care stiu ca se scrie cu litera mare si nu prescurtat... cum mai vad pe aicia...) fiecaruia cate un cap pe umere... ce zici? si doi parinti care sa ne indrume...

 

Din proprie experienta, iti pot spune cate ceva (ca am stat ceva de vorba cu ei - o data prin parc vreo 10 minute,cu taica-miu de mana, care i-a luat la 3 pazeste de s-au dus invartindu-se... alta data la usa, ca frate-miu ca fraieru' le-a dat adresa unora din parc care-l luasera "in colimator"). Sfatul principal este sa stai departe de ei. Adica daca nu stai BINE infipta pe picioarele tale, fereste-te de ei. Daca te cunosti bine si stii care e scopul vietii pe pamant, si alte cele, poti sa intri in vorba cu ei, ca sa-ti faci propria parere... direct de la sursa... dar priveste cu scepticism tot ce iti spun... si ma refer la tot... chiar daca spun niste chestii despre animale,etc, etc, gen discovery... cum am citit printre celelalte raspunsuri.... pe undeva scrie ca nu te poti inchina la doi dumnezei: si lui Dumnezeu, si lui mamona... daca altii cred ca pot tine doi pepeni intr-o mana... pepeni verzi... sa gandeasca de 2 ori... cei din secta "martorii lui iehova" imprelesc binele cu raul pentru a te prinde in plasa... in plasa lor... in care....vai si amar... Sa revenim:

 

Sunt extrem de bine invatati cum sa ia omul. Indiferent daca are studii sau nu. Au o tehnica as zice perfecta. Se muleaza pe oricine. Pe oricine e mai slab de inger si nu prea le are cu biserica, credinta, care nu prea are coloana vertebrala, etc, etc. Te ia si te invarte de ajungi sa zici ca ei.... si in final cred ca ajungi un fel de zombie gen: traiasca "martorii lui iehova", ce bine e la noi, etc, etc. Ca pe vremea comunistilor, numai ca pe vremea comunistilor o faceai obligat, iar ce credeai in sinea ta ramanea acolo, pe cand aici ajungi sa crezi bazaconiile lor in sinea ta. De ce zic asta? La usa mi-au batut 2 femei:

 

- una subtirica, finuta, micuta, cu ochelari de vedere moderni, doar cu lentila, care conducea toata discutia, cu ochi inteligenti... si parca buni... dar in caltata in niste pantofi de balerina parca, usori si tociti nene...

- alta grasuta, mai inalta, mai solida, care n-a scos aproape nici un sunet... cu niste ochi tampi... fara judecata parca... si rai... care imi parea c-o pazeste pe cea dintai... si care la toate intrebarile mele directe cu privire la viata lor personala, parinti, prieteni (intrebari deranjante) se tot foia pe picioare...

 

In principal il cautau pe frate-miu, care... poarta ochelari. Dar... sa trecem mai departe. Femeia aceasta finuta, care stia cum sa vorbeasca, am luat-o putin la intrebari, deh, "sa cercetez duhurile" in stil propriu, adica direct, gen: Cine sunteti voi? De unde veniti? La care s-a cam pierdut pe moment cu firea... i-am intrerupt discursul... dar trebuia sa-mi raspunda, ca nici eu nu-s mai prejos... "Cum de unde venim?" "da.. de unde veniti? Cum ati ajuns la mine la usa?" Si incepe ca frate-miu le-a dat adresa... ca ei vor sa-i dea o revista, ca pe el il cauta.... Atunci am lasat-o mai moale, sa intru putin in jocul ei, ca dadea inapoi... "ce revista?" Si incepe sa-mi povesteasca despre revista... si sa ma ia usor usor la intrebari de spre ce cred eu ca e Iisus (apropo, stiam ca Iisus se scrie cu doi i, nu cu unul, cum vad peste tot... poate deschide cineva un subiect pe tema asta...), cine este El, etc, etc. Asa ca... a intrat in plasa mea... a inceput sa-i dea inainte... cum era invatata... Apoi usor usor a inceput sa-mi puna intrebari personale, sa ma cerceteze ea pe mine, cum ca ce studii am, ce lucrez..., adica TATONA terenul, sa vada cum sa ma ia.... dar imi raspundea si la intrebari... ca eu nu pun decat intrebari directe la care astept raspuns direct. Iar daca respectivul o da cotita (ca nea nelu... il stiti toti pe Ion Ilici Iliescu, nu?) ii atrag atentia cu nerusinare, as zice, ca nu mi-a raspuns la intrebare... si nu ma las pana nu primesc un raspuns direct... apoi.... merg mai departe... Asa ca... am intrebat-o direct: Voi sunteti de la martorii lui iehova? A facut putina pauza..... si a raspuns: da. Asa ca.... mai nou nici nu spun de la inceput ca sunt de la martorii lui iehova.... ca stiu ei ca-s cunoscuti sub denumirea asta... si lumea se cam fereste... Bun. Merem mai departe: Am inceput sa-i pun eu intrebari gen KGB: Tu ce studii ai? Si-mi zice ca are facultate.. Ce facultate intreb? geografie... imi raspunde cu juma de gura... parca nevrand sa-mi raspunda... Intre timp, cealalta, mai solida, tot tusea si se bataia pe picioare... Si o intreb tot pe cea finuta, cu studii: Si de ce ai intrat in secta asta? La care..... schimba frumos subiectul si intra din nou pe fagasul cu povestiri despre Iisus, ca ea vrea sa vorbeasca cu frate-miu... Mi-a lasat impresia ca parca intra in transa... parca ii spalase cineva creierul sa faca doar asta... Iar tipa solida, probabil era paznicul ei... sa nu cumva sa scape, sau sa nu-si faca treaba... Mi-am dat seama ca nu am cu cine sa discut... as fi insistat, poate le trezeam din transa, dar trebuia sa plec pe undeva, si nu aveam chef sa mai treaca pe la mine pe la usa, poate data viitoare ar fi raspuns frate-miu cand eu nu eram acasa, iar el e foarte influentabil... si n-am chef sa-l caut pe la nu stiu ce adunari... ca nici nu mi-a spus de ei... asa ca le-am taiat-o scurt si le-am zis ca sa nu le mai prind la usa mea, ca le dau pe mana politiei, ca ma deranjeaza si sa dispara, sa nu-l mai caute pe frate-miu, sa-si stearga din catastife adresa asta, ca frate-miu urmeaza un tratament psihic si ii bag in puscarie daca nu-l lasa in pace... Asa ca.... judeca cu capul tau, iar unde nu ai cum sa judeci, intreba-ti intai parintii, apoi, daca nu esti multumit/a de raspuns, cauta la altii mai invatati... sau pe net... dar ai grija cu netu... ca nu vezi cine e cel ce-ti raspunde... nu-i poti citi ochii.... adica sufletul... si te poti baga mai rau in ceata... nu toti avem timp sa raspundem pe net cu orele pentru a lamuri pe unii sau pe altii... in timp ce poate altii sunt platiti sau sunt indobitociti pentru a-i trage si pe altii in prapastie... mai ales pe net... Ai grija. Si asculta de parinti. Eu n-am prea ascultat, am cautat sa le judec si sa le fac pe toate dupa capul meu... sa fac numai ce vreau eu... si de multe ori am gresit... si ei s-au suparat... si... pe undeva scrie in porunca a 4-a parca.... "respecta-ti parintii ca sa ai multe zile pe pamant..." sunt multe de spus pentru cei mici... dar toti avem parinti care sa ne indrume... si parinti la biserica, adica preoti, care si ei stiu destule... Cautam pe google daca se poate intra la biserica la ciclu... am gasit un post, dar era inchis din 2007 februarie... tot de pe site-ul asta... si tot nu m-am lamurit... dar citind 19 pagini, am tras o concluzie trista... marea majoritate a celor care au raspuns ii infierau pe preoti si biserica... multi din prostie si nestiinta... e de inteles, intr-un fel... 50 de ani de crime impotriva celor ce marturiseau credinta ortodoxa si-au spus cuvantul... si si-au lasat amprenta pe un popor intreg si pe fiecare individ in parte... a fost rupt "lantul trofic"... parintii care erau drepti au fost ucisi, copiii lor au trait ca vai de ei, altii nu si-au educat copiii de frica, usor usor s-a pierdut acel ceva ce trebuia transmis copiilor... credinta... Recomand o carte tuturor care ajung sa citeasca aceasta mare "polologhie" a mea: " Ioan Ianolide - Intoarcerea la Hristos ". De ce o recomand? Am luat-o de la prietena mea, cand am aflat ca tatal ei a spus sus si tare ca nu doreste ca fata ei sa citeasca asa o carte despre legionari... Mentionez ca tatal ei crede in Dumnezeu cumva de la distanta... adica nu prea... dar are studii superioare si e un om de baza in firma, chiar singurul care o salveaza de la faliment de cativa ani buni incoace... iar cartea a primit-o prietena mea de la un coleg de facultate... nu mi-e clar de ce... inca. La inceput, in prefata, spune ceva de legionari... dar mai departe... va invit s-o cititi pe toata si sa va faceti voi insiva o parere proprie si personala... Acum ma intreb daca tatal prietenei mele nu a citit decat inceputul.... unde scrie de legionari... o sa-l intreb intr-un final. Stiu ca e impotriva legionarilor... dar in carte scrie cu totul altceva... la un moment dat n-as recomanda-o fetelor de 16 ani, dar istoria ramane tot istorie si atrocitatile comunismului, ale nazismului sau ale evreilor din vremea lui Iisus tot asa vor ramane...

 

Spor la citit. Si judecati cu capetele voastre... numai ca .... nu prea se gasesc carti bune pe internet... ci in mare parte gunoaie de carti... iar daca tot timpul liber il petrecem pe internet si nu mai citim carti deloc... ajungem sa fim... citez din pagina de internet: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic53415.html

 

---------------------------------------------

"Aseara citeam din Parintele Arsenie Boca.

Cica e pacat si inainte, si in timpul casatoriei. Cum asa?

Parintele spune ca activitatea sexuala fara tinta precisa de a face copii e destrabalare.

Ca in sarcina si pe perioada alaptarii, ca si la menstruatie sexul e interzis (adica pacat).

ca daca nu vrei sa "rodesti", nu o faci.

Ca daca o faci inainte de casatorie, tre ca inainte de casatorie sa marturisesti duhovnicului.

Ca diferenta maxima admisa de biserica e de 7 ani intre parteneri. Mai mare e destrabalare.

 

Mai scrie multe.."

RASPUNS: "inseamna ca suntem toti niste destrabalati ...hai sa fim seriosi "

---------------------------------------------

hai sa fim seriosi... si sa mai citim ceva carti, nu doar "pasarea spin" sau mai stiu eu ce carti de duzina... pseudocarti, in realitate... si sa judecam cu capetele noastre... ca nu exista un cap care sa judece pentru toti... deci suntem obligati sa judecam noi insine... pentru noi insine... si poate... si pentru ceilalti... dar si ceilalti sunt obligati sa judece ei insisi pentru ei insisi in primul rand ! Cu bine! :(

Editat de Vasilache71

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×