Sari la conținut
Forum Roportal
basarabu

Rolul social al Martorilor lui Iehova

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit prin '98 o carte despre "Martorii lui Iehova" scrisa de un fost agent al KGB care primise sarcina de a cerceta starea religioasa din Rusia de dupa Perestroika. A analizat aspectul social al acestui fenomen de crestere rapida, cauzele,etc. Au trecut vre-o 10 ani dar tot mai ma framinta acest subiect - rolul social al Martorilor lui Iehova(ma refer la Martorii "americani", caci am gasit prin internet ca exista grupe locale cu aceeasi denumire, dar nu sunt uniti cu astea care sunt in toata lumea). Ce parere aveti, sunt de folos sau periculosi? ROG SA NU FACEM DEZBATERI RELIGIOASE DESPRE DOGME, CREIDINTA, ETC.,

Editat de mița

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi ... a batut in poarta doua femei.am iesit si mi`au sp k tocmai vb cu oamenii si m`au intrebat si pe mine dac cred ca e bine sa citim biblia si i-am raspuns afirmativ.apoi mi-a dat doua carticele TURNUL DE VEGHE si ceva despre avort si una dntre ele mi-a sp ca se numeste Geta si ca cu alta ocazia ar vrea sa mai vb.mi s-a parut ciudat sincer si am cautat pe net despre acesti martori...din cele citite nu e bine sa credem in ele.ce sa fac?sa arunc aceste carti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arunca-le, e satana yehovisto-sectara in ele.

Dumnezeu se manie cand aude de Yehova.

 

post-96590-1244714708_thumb.jpg

 

When God gets angry, Mr. Bigglesworth gets upset.

And when Mr Bigglesworth gets upset, people DIEEEEEEEEEEEEEEEE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astazi ... a batut in poarta doua femei.am iesit si mi`au sp k tocmai vb cu oamenii si m`au intrebat si pe mine dac cred ca e bine sa citim biblia si i-am raspuns afirmativ.apoi mi-a dat doua carticele TURNUL DE VEGHE si ceva despre avort si una dntre ele mi-a sp ca se numeste Geta si ca cu alta ocazia ar vrea sa mai vb.mi s-a parut ciudat sincer si am cautat pe net despre acesti martori...din cele citite nu e bine sa credem in ele.ce sa fac?sa arunc aceste carti?

cati ani ai tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o problmema personala...

daca e suficient de matura ca varsta nu ii strica sa citeasca. ca pe un zira sau ca pe o carte ca oricare alta. ca sa invete sa faca diferenta...in schimb, daca inca e la varsta in care e periculos sa dai o 'arma' unui pui de om ... - asa ca nu e chiar atat de 'personala' problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca e suficient de matura ca varsta nu ii strica sa citeasca. ca pe un zira sau ca pe o carte ca oricare alta. ca sa invete sa faca diferenta...in schimb, daca inca e la varsta in care e periculos sa dai o 'arma' unui pui de om ... - asa ca nu e chiar atat de 'personala' problema.

 

 

 

 

am 16 ani dar sunt mult mai matura si stiu sa fac diferenta.le-am aruncat pt k am simtit ca nu e bn...am vb si cu cineva mai invarsta si mi`a sp sa le arunc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da este foarte bine. Discutiile spirituale sunt utile indiferent daca sunt purtate cu oameni care cred ceva diferit. Prin discutiile cu acestia poti sa intelegi mai bine istoria cel putin.

 

am 16 ani dar sunt mult mai matura si stiu sa fac diferenta.le-am aruncat pt k am simtit ca nu e bn...am vb si cu cineva mai invarsta si mi`a sp sa le arunc

 

Revista "Treziti-va" pe care o dau acestia are multe subiecte utile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am 16 ani dar sunt mult mai matura si stiu sa fac diferenta.le-am aruncat pt k am simtit ca nu e bn...am vb si cu cineva mai invarsta si mi`a sp sa le arunc

Foarte bine ai facut!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am 16 ani dar sunt mult mai matura si stiu sa fac diferenta.le-am aruncat pt k am simtit ca nu e bn...am vb si cu cineva mai invarsta si mi`a sp sa le arunc

foarte matura daca le-ai aruncat la sfatul unui cineva....nu te-ai simtit bine pt ca ai auzit niste lucruri neclare si nesigure despre secta..si banuiesc ca te simti slaba si ti-a fost frica sa nu cedezi ortodoxia sau religia care esti pt respectiva secta..eu de mic citeam revista "martorii lui yehova anunta turnul de veghere" sau ce revista mai era de la "martori"...chiar si mama care e ortodoxa convinsa le citea cu mare placere....erau foarte interesante...mai putin articolele cum racolau ei "martori" sau cum il preaslaveau pe cel dintai:P.....citeste si topicurile cu argumente despre religie pro si contra...si incearca sa ajungi singura la niste concluzii, daca nu..poti sa intrebi pe ori ce alt topic cu acela`si subiect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×