Sari la conținut
Forum Roportal
Googler

Cate secunde are un mileniu ?

Postări Recomandate

Am o intrebare la care imi doresc raspunsul de mult timp " Care secunde are un mileniu?" . va rog datimi un raspuns! am luat un program de convertare , dar nu avea convertire din mileniu in secunde. asa ca hai oamenilor de stiinta datimi un raspuns. ( vreau raspuns cu aproximatie , dar luati in calcul anii bisecti , si diferentele de zile dintre luni.) Va rog raspundetimi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau raspuns cu aproximatie

 

 

Pai nu e greu deloc.Mileniul 3 are 365.242 zile ( asta o stiam eu , dar nu e greu de calculat,insa nu in fiecare mileniu numarul anilor bisecti e egal, e o diferenta de cateva zile)

 

24 h x 60 = 1440 minute

1440 minute x 60 secunde =86.400 secunde intr-o zi

 

86.400 x 365.242 = 31.556.908.800

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P Cu placere. Mileniul 1 si 2 nu stiu exact cat au ,dar daca mai tin bine minte , undeva intre 365.235 - 365.255 zile. ... deci rezultatul cu aproximatie e bun si pentru acestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8)

Depinde daca e an bisect sau nu.Anii divizibili cu 4 sunt bisecti,exceptia fiind ca anii divizibili cu 100 , vor bisecti doar daca sunt divizibili si cu 400.

Acu` eu n-am stat sa calculez care-i bisect sau nu, si sa adun apoi ,sa vad daca-mi da intr-adevar 365.242 zile ,dar acesta este rezultatul dupa calendarul gregorian.

 

Bin` c -ai editat :P

 

profa de mate ce esti :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×