Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Cutremurul din China

Postări Recomandate

astazi s-a anuntat la stiri ca numarul victimelor a crescut la 55 de mii. devastator.

in alta ordine de idei, nu cred ca lucrurile ce au sa se intample pot fi prevestite intr-un timp atat de util incat sa se poata elimina sau reduce cat mai mult consecintele lor. devierea unei linii poate determina alte evenimente. care pot fi chiar mai rele. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de interesant vi se va parea sau daca este postat pe forumul corespunzator. Mie personal mi s-a parut relativ interesant si m-am gandit ca este un mod de a ne mai informa si despre altfel de "prevestiri" ale unor asemenea dezastre .

 

Bloggerii chinezi vorbesc despre semnele rele ce au anuntat cutremurul si cred intr-o conspiratie

de A.N. HotNews.ro

Miercuri, 14 mai 2008, 12:53 Economie | IT

 

 

Blogosfera chineza e in fierbere

Foto: AP Pe masura ce numarul victimelor cutremurului din China continua sa creasca, bloggerii chinezi si-au unit fortele pentru a gasi vinovatul, relateaza The Times.

 

Conexiunile de internet din intrega tara sunt invadate cu zvonuri legate de "semne de rau augur" ale cutremurului, incluzand broaste raioase si fluturi - semne care au fost ignorate complet de catre autoritati.

 

Unii dintre bloggeri vorbesc chiar despre o importanta conspiratie pre-olimpica.

 

Publicatia da exemplul unui blogger din provincia Shandong, in estul tarii, care scrie ca, inca de acum o luna, s-a dus de cateva ori la centrul local de cercetare a cutremurelor pentru a le spune cercetatorilor ca animalele sale sunt agitate si nu dorm. "Nu numai ca si-au batut joc de mine, insa m-au acuzat ca fabric povesti", sustine bloggerul.

 

 

Invazie de broaste si migratie de fluturi

 

Alte blogguri atasate unor publicatii devzaluie fenomene ciudate petrecute in ultimele cateva saptamani.

 

The Chutian Metropolis Daily sustine ca, pe 26 aprilie, 80.000 de tone de apa s-au evaporat ca prin minune dintr-un bazin de mari dimensiuni din Enshi, in provincia Hubei. Provincia se afla la frontiera cu municipalitatea Chongqing, care a fost devastata in urma cutremurului de luni.

 

Pe 10 mai, un ziar din provincia Sichuan, West China Metropolis Daily, a relatat ca sute de broaste au aparut pe strazile din Mianyang, al doilea oras ca marime din provincia care se invecineaza cu judetul Wenchuan County, epicentrul seismului. Agentia Xinhua anuntat marti ca 18,645 de oameni se aflau ingropati sub cladirile prabusite din oras, iar 3.629 de oameni au murit.

 

In localitatea Mianzhu, aflata la aproape 100 de km de epicentrul cutremurului, bloggeri readuc in discutie informatii din urma cu doar cateva saptamani care vorbeau despre migrarea neasteptata a peste un milion de fluturi.

 

Un alt blogger sustine ca un geolog chinez a prevazut cutremurul cu ceva vreme in urma, insa a fost imppiedicat de autoritati sa spuna mai multe si a cedat de frica. "Pe 7 mai, un geolog a prognozat seismul insa nu a avut curajul sa faca publica informatia", scrie bloggerul.

 

Un alt internaut din Beijing scrie: "Toti scriu despre eforturile de salvare insa nu se alatura efectiv acestora. Asa ca, mai bine ne intrebam de ce autoritatile nu au prevazut cutremurul si nu au avacuat oamenii. S-a intamplat aceasta din cauza ca se doresc niste Jocuri Olimpice linistite?"

 

 

Cutremurul, dovada necesitatii cresterii libertatii de informatie

 

Intr-un editorial publicat de Southern Metropolis Daily, cunoscutul ziarist Chang Ping afirma ca valul de zvonuri si speculatii ce inconjoara cutremurul drept dovada pentru necesitatea unei libertaii sporite de informatie in China. "Atunci cand liniile de telefon au cazut, zvonurile s-au multiplicat... Am inteles ca majoritatea informatiilor nu a putut fi verificata si ca politia a considerat-o transmitere de informatii false, pedepsita cu inchisoarea", scrie ziaristul chinez.

 

"Dar cum am rude in zona afectata, nu m-am putut abtine sa nu caut informatii oriunde am putut. Erau informatii pe care nu m-am putut baza caci era dificil sa spui care e adevarata si care e falsa", sustine Chang Ping, afirmand: "Toate aceste vorbesc despre un singur lucru si aceasta este foamea nestapanita de informatie atunci cand avem de-a face cu un eveniment de acest gen".

 

 

Ultimul bilant provizoriu dat publicitatii miercuri de autoritati indica faptul ca in urma cutremurului devastator din China si-au pierdut viata aproximativ 13.000 de persoane, iar alte cateva mii au fost ranite. Alti 20.000 de oameni se afla, inca, sub daramaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Semnele rele care au precedat cotremurul = halul in care sint construite locuintele acolo.

Cite dintre firmele de constructii de la noi credeti ca respecta normele in vigoare ? E mai ieftin sa mituiasca autoritatile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai putin orez pt unii, mai mult orez pt altii. :o:

 

Intr-adevar. Si americanii sunt afectati de acest cutremur. Cine mai face acum haine cu 1 dolar pe ora pentru copiii americani de 120 de kile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chinezi fireste

economia chineza nu va fi afectata si va continua trendul uluitor

cutremur va fi atunci cand nu vor mai avea de unde sa suga petrol!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar. Si americanii sunt afectati de acest cutremur. Cine mai face acum haine cu 1 dolar pe ora pentru copiii americani de 120 de kile?

STRIKE!

 

chinezi fireste

economia chineza nu va fi afectata si va continua trendul uluitor

cutremur va fi atunci cand nu vor mai avea de unde sa suga petrol!

Poate suntem atat de naivi incat sa nu realizam ca China este la momentul actual Adevarata Putere Mondiala.

 

Dar aici discutam despre altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parere ca acest cutremur din China a fost provocat si pt a incetini ritmul fantastic de crestere economica dar si pt a intrerupe sau amana jocurile olimpice.....chiar se fac presiuni si in ceea ce priveste independenta Tibetului.......de catre comunitatea internationala.........deci sigur este o facatura......treaba cu cutremurul.......interesele masonice din China se ciocnesc de interesele masonice din occident........parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×