Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Civilizatii ET si colonizarea galaxiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Concluzia poate fi trasa prin gandire logica !

 

Daca ar exista o asemenea tehnologie in Calea lactee, (v. Star Trek Voyager) s-ar putea traversa raza galactica (50.ooo a.l), in doar 70 de ani !

 

E.T nu au ajuns aici, deci nu dispun de aceasta teh...

 

Pana la urma vitezele in discutie (v. lumea stiintifica) sunt IMEDIATE , INSTANTANEE, deci peste cele din Star Trek !

 

Vorbim de viteze instantanee care nu ne-au adus E.T pe terra, deci nu sunt practice decat poate in situatii speciale, ori ele altfel nu au exactitate, nu sunt fiabile, sigure si ieftine !

 

Ori poate te mint ?!

 

 

2. Daca densitatea E.T ar fi foarte mare, ei ar fi trebuit sa fie printre noi, chiar calatorind cu viteze sub-luminice, ori doar robotii acestora, insa lucrurile nu stau asa !

 

Probabil exista doar cateva (3- 10) civilizatii tehnologice in Calea lactee, separate de zeci de a.l distanta; in acest CAZ ei nu ne pot contacta prin viteze subluminice, iar vitezele supra-luminice nu le sunt practice (nu sunt practice decat poate in situatii speciale, ori ele altfel nu au exactitate, nu sunt fiabile, sigure si ieftine !), la fel ca in CAZUL 1.

 

Robotii von newman nu au ajuns pe pamant !

 

Acest fapt nu inseamna ca E.T nu exista, nici ca mediul cosmic este prea agresiv si nici ca vitezele Warp nu exista, etc.

 

1 milion de ani ori poate doar 100.ooo de ani le-ar trebui pentru a ajunge la noi de la distante de 30.ooo-50.ooo de a.l distanta, si chiar sa treaca prin toata galaxia.

 

b.) Le-ar fi mai usor daca ar emite unde TV MASER/LASER in galaxie.

 

 

c.) Totusi de ce nu sunt printre noi ?!

Probabil unele civilizatii s-au intalnit deja cu altele si interesul acestora pentru "Alieni" s-a diminuat; ori poate acum stiu ca suntem o civilizatie avansata si tocmai se indreapta spre noi pentru a ne contacta, insa le va lua mii de ani pentru a ajunge aici !

 

 

- Evident vitezele super-luminice instantanee nu sunt practice decat in situatii speciale, astfel ca trebuie sa ne imaginam ca exista niste factori care limiteaza aceste viteze pana la o valoare anume !

 

Dar care este valoarea aceasta ?

 

Din moment ce E.T-ii nu sunt printre noi, inseamna ca pe o distanta de 30.ooo a.l, ori poate 10.ooo a.l, ei calatoresc in mii de ani !, ceea ce inseamna 10 WARP (adica peste viteza luminii), ori o viteza sub-unitara acestor valori !, astfel incat nici cu asemenea viteze nu este o plimbare scurta pana aici !

 

Insa 10 Warp ar fi perfect pentru noi, pentru a fonda un imperiu galactic ! (4,5 a.l = 4 luni, iar 10 a.l = 1 an !!!).

 

Asadar putem exclude ideea zborurilor instantanee, insa nu si aceea a zborurilor la un factor warp sub-10.

 

 

Raman la ideea conform careia E.T-ii sunt incomodati de bariere naturale-galactice (nori galactici de praf, plasma, hidrogen, etc, nebuloase, supernove, sisteme black-dwarf, stele, asteroizi, gropi gravitationale, etc) sa ajunga la noi, lucruri legate de calatoria cosmica /viteze,/timp etc., fie ca zboara sub- ori super-luminic.

 

 

Ei emit unde radio insa noi momentan nu reusim sa le captam datorita tewhnologiei ori a alegerii tipului de unda.

 

Este posibil sa avem civilizatii E.T cu potential, insa care au fost spulberate de vreo supernova, ciocnire stelara, nor galactic, etc !

 

- Revenind la propulsia supra-luminica, in filmele SF se gaseste cate un motiv pentru care nu se poate zbura cu viteza infinita: "Rute slip-stream generate de legaturile stelare intre anumite tipuri de stele, deci rute restranse", apoi " anumite instabilitati cuantice intre ...', apoi "incertitudinea cuantica a locului de iesire la destinatie, ce creste odata cu distanta", apoi fiabilitatea motoarelor..., "etc.

 

1.) -Deci trebuie sa aprofundam ideea comunicarii prin unde, intre civilizatii ! (nu conteaza puterea undei emise, nici distanta, ci obstacolele naturale, tipul de unda, si tehnologia de captare a acestora / suprafetele si modul de captare).

 

2.) -Deci chiar cu mijloace supra-luminice, ET-ilor tot le-ar lua cel putin mii-zeci de mii de ani pentru a ajunge pe Terra !

[ ET. nu fac voiaje de mii de ani ! (nu pot !)].

 

3.) -Chiar daca au aflat de existenta noastra cumva (prin date mai vechi din bazele lor de date, ori prin observatie directa prin telescop), ei au aflat relativ recent (vezi vechimea omului pe planeta, vechimea tehnologiei moderne, etc) si tocmai au trimis niste sonde automate spre noi, ori niste instructiuni digitale-radio pentru a-i gasi si a-i contacta !

 

-Daca nu doresc sa ne contacteze, sa gasim motivele:

 

Ne-au gasit dar:

 

A.) -Ei dispun de tehnologii care pot duplica fiinta umana si o pot studia de la distanta (mii de ani lumina).

B.) -Ei au duplicat si alte fiinte si tehnologii straine pentru acestia, ori artificiale, modele generate aleatoriu de calculator, si sunt plictisiti de atata explorare (ori poate au intalnit alta civilizatie ET in proximitatea lor si si-au satisfacut curiozitatea)!

C.) -Asteapta sa le detectam emisiile radio cu instructiuni, sa le copiem tehnologia si sa intram in expansiune inspre acestia pentru a ne intalni candva !

 

D.) -Intre noi si ei exista un obstacol natural care le ecraneaza emisiile radio ? (niste nebuloase planetare dense si "speciale" ori nori de gaz si praf galactic de asemenea foarte densi) !

 

Putem ingloba aici de la Exobiologie, la zboruri cosmice, futurologie, xenobiologie, astronomie, etc, toate menite sa aduca adaugiri acestei teme majore.

Editat de Cyber-sapiens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si uite asa mai zambim si noi.

 

Ce iti pare de ras ?, ca nu ai incercat vreodata sa vezi dincolo de orizontul prezentului ?!, mie imi pare cam EMPTY pt., necesitatea mea.

 

Totusi fiecare cu pasiunile sale, unii vad doar trecutul, altii prefera scurt/2 prezentul, iar altii vor sa le vada pe toate, ori macar sa le recreeze mental ! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Concluzia poate fi trasa prin gandire logica !

........

E.T nu au ajuns aici, deci nu dispun de aceasta teh...

Nu poti trage concluzii adevarate prin gandire logica in lipsa de informatii, sau daca te bazezi pe informatii false. E.T.-ii de fapt au cam ajuns pe-aici de mult timp...

Incearca mai degraba prin gandire logica sa-ti dai seama care informatii de pe piata sunt adevarate si care sunt false...Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti trage concluzii adevarate prin gandire logica in lipsa de informatii, sau daca te bazezi pe informatii false. E.T.-ii de fapt au cam ajuns pe-aici de mult timp...

Incearca mai degraba prin gandire logica sa-ti dai seama care informatii de pe piata sunt adevarate si care sunt false...Succes!

 

Daca ai putina rabdare si timp, hai sa descoperim !

 

1.) Daca au ajuns deja aici:

 

- cand au ajuns ?!

- unde ?!

- in ce fel, cum au ajuns aici ?!

 

- ne-au contactat ?!, ori daca nu, de ce nu ne-au contactat ?! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai putina rabdare si timp, hai sa descoperim !

 

1.) Daca au ajuns deja aici:

 

- cand au ajuns ?!

- unde ?!

- in ce fel, cum au ajuns aici ?!

 

- ne-au contactat ?!, ori daca nu, de ce nu ne-au contactat ?! :blink:

Din pacate nu am timpul necesar sa-ti explic pas cu pas. Dar poti incepe cautand postarile mele si materialele la care m-am referit in ele. E mult de studiat. Dar daca nu o faci ramai doar la idei SF.

Cauta si studiaza si materialele UFO pe care le gasesti pe retelele DC, emule si altele. Iti dau cateva nume de documentare interesante de cautat cu referire la extraterestri (sunt doar unele, cauta in celelalte postari ale mele):

 

UFO - International UFO Congress (2006)

Crop Circles - Quest For Truth (2002)

Jim Marrs - The Secret of Redgate

 

Trebuie neaparat sa inveti engleza. Putine sunt traduse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate nu am timpul necesar sa-ti explic pas cu pas. Dar poti incepe cautand postarile mele si materialele la care m-am referit in ele. E mult de studiat. Dar daca nu o faci ramai doar la idei SF.

Cauta si studiaza si materialele UFO pe care le gasesti pe retelele DC, emule si altele. Iti dau cateva nume de documentare interesante de cautat cu referire la extraterestri (sunt doar unele, cauta in celelalte postari ale mele):

 

UFO - International UFO Congress (2006)

Crop Circles - Quest For Truth (2002)

Jim Marrs - The Secret of Redgate

 

Trebuie neaparat sa inveti engleza. Putine sunt traduse.

 

1.) De 20 de ani tot urmaresc asemenea documentare si emisiuni.

2.) Da-mi linkuri spre postarile tale, ori topicurile unde ai postat.

3.) Inteleg 90 % engleza desi cu vorbitul sunt pe la 20 %. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate nu am timpul necesar sa-ti explic pas cu pas. Dar poti incepe cautand postarile mele si materialele la care m-am referit in ele. E mult de studiat. Dar daca nu o faci ramai doar la idei SF.

Cauta si studiaza si materialele UFO pe care le gasesti pe retelele DC, emule si altele. Iti dau cateva nume de documentare interesante de cautat cu referire la extraterestri (sunt doar unele, cauta in celelalte postari ale mele):

 

UFO - International UFO Congress (2006)

Crop Circles - Quest For Truth (2002)

Jim Marrs - The Secret of Redgate

 

Trebuie neaparat sa inveti engleza. Putine sunt traduse.

 

Sa n-o mai lungim, spune-mi pe scurt cum vezi tu lucrurile, apoi le comentam (am cautat postarile tale pe casuta avatar, si nu am gasit nimic din ce imi spune-ai tu; pe mine ma poti gasi cu sute de postari la diverse topice ). :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-te pe sagetuta de la Pippo si selecteaza "Gaseste mesajele userului", apoi cauta printre mesaje.

Nu am nici o intentie sa lungesc nimic.

Se pare ca nu ai studiat ce trebuie in timpul asta. Rabdare si perseverenta.

Daca nu cauti si studiezi ce-ti recomand eu, risti sa-ti pierzi timpul cu prostii daca nu stii sa triezi informatia.

 

E imposibil sa-ti explic pe scurt cum vad lucrurile. E o lume complet diversa de cea pe care o stim din viata de zi cu zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Du-te pe sagetuta de la Pippo si selecteaza "Gaseste mesajele userului", apoi cauta printre mesaje.

Nu am nici o intentie sa lungesc nimic.

Se pare ca nu ai studiat ce trebuie in timpul asta. Rabdare si perseverenta.

Daca nu cauti si studiezi ce-ti recomand eu, risti sa-ti pierzi timpul cu prostii daca nu stii sa triezi informatia.

 

E imposibil sa-ti explic pe scurt cum vad lucrurile. E o lume complet diversa de cea pe care o stim din viata de zi cu zi.

 

Esti adept ET=D-zeu ori invers / Astralii in orient, Astralii in occident, etc ?! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×