Sari la conținut
Forum Roportal
mariuca32

Timpanoplastie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

Fiul meu, in varsta de 10 ani si-a perforat accidental, cand avea 2 ani timpanul. Am mers imediat la doctor si acesta m-a asigurat ca nu are nici o problema. Dupa aproximativ 2 sapt a facut o otita medie supurata pentru ca in urma traumatismului nu a urmat nici un tratament. Primul lucru pe care l-a facut medicul a fost sa-i faca spalaturi locale, ceea ce a agravat foarte mult situatia. Am plecat cu el la un alt medic care mi-a spus ca are timpanul perforat dar ca nu ar trebui sa-mi fac griji ca acesta se reface la copii. Au urmat cativa ani in care a facut in mod repetat otite si am stat internati la Spitalul Judetean Bacau.

La un moment dat, medicul care il trata de obicei, la unul din controalele periodice mi-a spuss ca timpanul este complet vindecat si chiar "vede cicatricea la microscop". A urmat o perioada de acalmie iar dupa alte cateva luni a facut din nou o otita medie supurata. M-am speriat foarte tare si nemaiavand incredere in medicii de aici, am plecat direct la Bucuresti, la Spitalul Militar si am obtinut o consultatie la Prof. Dr. Ciuchi. Am fost socata cand mi-a spus ca copilului meu ii lipseste, practic, doua treimi din timpan. Am fost programata pentru operatie de timpanoplastie dar cu cateva zile inainte mi-a comunicat ca anestezistul nu si-a dat acordul sa-l opereze la Spitalul Militar, fiind prea mic. Atunci avea 5 ani. Am mai fost de vreo 2 ori la control, am urmarit sa nu-i intre apa in ureche si nu am mai avut probleme de nici un fel. anul acesta am facut un test pentru testarea acuitatii auditive si a iesit destul de prost, in sensul ca auzul este foarte scazut pe urechea bolnava. Mai scazut decat ar trebui sa fie in cazul unui timpan perforat. Saptamana viitoare urmeaza sa ma intalnesc din nou cu Prof. Ciuchi pentru a stabili cand va avea loc operatia. Sunt foarte ingrijorata si va rog sa-mi dati sfaturi sau sa-mi scrieti tot ce stiti despre performantele profesorului. Deasemenea mi-ar fi foarte utile relatarea unor experiente asemantoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut operatie de timpanoplastie la urechea stinga din cauza ca am avut timpanul perforat, acum 5 ani in 2003 cu d-l profesor Ciuchi Vasile .nu vreau sa-l laud dar ma-m simtit bine timp de 2 ani apoi auzul mi s-a diminuat ,dar cred ca din cauza mea pentru ca d-l.profesor mi-a spus ca trebuie sa mai fac o operatie si eu nu am tinut cont de asta si acum sunt obligat sa o fac si imi pare rau ca d-l.profesor nu mai este la spitalul militar si sunt nevoit sa o fac cu asistenta dinsului de atunci domnisoara DOCTOR TATU MIHAELA si nu stiu ce sa fac pentru ca imi e frica 'dar o sa merg pe mina dinsei.Am inteles ca dl.profesor si-a deschis cabinet particular,as dori daca citeste cineva sa-mi spuna daca e bine ce fac pentru ca am observat ca nimeni nu garanteaza o operatie chiar fiind si profesor universitar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.Trebuia sa intru neaparat sa va povestesc si eu ce mi sa intamplat.vineri dimieata am facut o oparatie de timpanoplastie si cine crede ca e usor se inseala, nu vreau sa va sperii dar e mai bine sa stiti caci eu nu am stiut ce trebuia sa mi-se intample si nu a fost bine. Operatia in sine consta in acoperirea zonei perforate a timpanului cu o bucatica din pojghita de pe intreiorul cojii de ou., totul dureaza maxim 15 minute se lucreza sub microscop cu anestezie locala si anume o injectie in catilagiul urechii ( zgarciul urechii). Dragi mei daca sunteti sensibili la durere sfatul meu este sa face-ti cu anestezie totala pentru ca durerea este foarte mare eu am 21 de ani am trecut prin o gramada de greutati dar asta ma doborat. Au trecut deja 4 zile de la operatie durerea scade in intesitate pe zi ce trece , protejati-va de frig , curent, nu va abtineti de la tusit stranut pentru ca asta duce la reperforearea timpanului. Eu peste 10 zile o sa imi scot bandajul din ureche abea astept sa pot sa dorm si eu pe ambele parti . Imi cer scuze daca v-am speriat sau daca v-am suparat cu acest comentariu. Va urez ca niciodata sa nu aveti nevoie de o astfel de interventie . Aveti grija de voi si multa sanatate . Daca aveti nelamuriri si anume intrebari o sa va raspund cu tot dragul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua.Trebuia sa intru neaparat sa va povestesc si eu ce mi sa intamplat.vineri dimieata am facut o oparatie de timpanoplastie si cine crede ca e usor se inseala, nu vreau sa va sperii dar e mai bine sa stiti caci eu nu am stiut ce trebuia sa mi-se intample si nu a fost bine. Operatia in sine consta in acoperirea zonei perforate a timpanului cu o bucatica din pojghita de pe intreiorul cojii de ou., totul dureaza maxim 15 minute se lucreza sub microscop cu anestezie locala si anume o injectie in catilagiul urechii ( zgarciul urechii). Dragi mei daca sunteti sensibili la durere sfatul meu este sa face-ti cu anestezie totala pentru ca durerea este foarte mare eu am 21 de ani am trecut prin o gramada de greutati dar asta ma doborat. Au trecut deja 4 zile de la operatie durerea scade in intesitate pe zi ce trece , protejati-va de frig , curent, nu va abtineti de la tusit stranut pentru ca asta duce la reperforearea timpanului. Eu peste 10 zile o sa imi scot bandajul din ureche abea astept sa pot sa dorm si eu pe ambele parti . Imi cer scuze daca v-am speriat sau daca v-am suparat cu acest comentariu. Va urez ca niciodata sa nu aveti nevoie de o astfel de interventie . Aveti grija de voi si multa sanatate . Daca aveti nelamuriri si anume intrebari o sa va raspund cu tot dragul .

 

 

IMI CER SCUZE PENTRU COMENTARIU AM CONFUNDAT TERMENII MEDICALI CEEA CE EU AM COMENTAT A FOST PENTRU MIRINGOPLASTIE

IMI CER SCUZE DIN NOU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
IMI CER SCUZE PENTRU COMENTARIU AM CONFUNDAT TERMENII MEDICALI CEEA CE EU AM COMENTAT A FOST PENTRU MIRINGOPLASTIE

IMI CER SCUZE DIN NOU

stai linistit. miringoplastie ii zice la operatia in care se reconstruieste doar timpanul. e aproximativ acelasi lucru cu timpanoplastia. in timpanoplastie se mai poate umbla si la oasele urechii medii, de aia sensul timpanoplastiei e mai larg decat al miringoplastiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.Trebuia sa intru neaparat sa va povestesc si eu ce mi sa intamplat.vineri dimieata am facut o oparatie de timpanoplastie si cine crede ca e usor se inseala, nu vreau sa va sperii dar e mai bine sa stiti caci eu nu am stiut ce trebuia sa mi-se intample si nu a fost bine. Operatia in sine consta in acoperirea zonei perforate a timpanului cu o bucatica din pojghita de pe intreiorul cojii de ou., totul dureaza maxim 15 minute se lucreza sub microscop cu anestezie locala si anume o injectie in catilagiul urechii ( zgarciul urechii). Dragi mei daca sunteti sensibili la durere sfatul meu este sa face-ti cu anestezie totala pentru ca durerea este foarte mare eu am 21 de ani am trecut prin o gramada de greutati dar asta ma doborat. Au trecut deja 4 zile de la operatie durerea scade in intesitate pe zi ce trece , protejati-va de frig , curent, nu va abtineti de la tusit stranut pentru ca asta duce la reperforearea timpanului. Eu peste 10 zile o sa imi scot bandajul din ureche abea astept sa pot sa dorm si eu pe ambele parti . Imi cer scuze daca v-am speriat sau daca v-am suparat cu acest comentariu. Va urez ca niciodata sa nu aveti nevoie de o astfel de interventie . Aveti grija de voi si multa sanatate . Daca aveti nelamuriri si anume intrebari o sa va raspund cu tot dragul .

Ieri am facut o operatie de miringoplastie cu pojghita de la ou, exact ca tine. De asemenea, eram programata pentru anestezie generala, insa nimeni nu m-a avertizat in legatura cu analizele sau procedurile care trebuie facute inainte, asa ca n-am mai suportat stresul inca o perioada de timp si am zis ca aleg anestezia locala. Intr-adevar, doare ingrozitor si nu sfatuiesc pe nimeni sa aleaga acest tip de "adormire", doare foarte, foarte rau, desi mi-e rusine sa recunosc, chiar incepusem sa plang.

In fine, spre deosebire de tine, profesoara Ionita din Craiova mi-a spus toate regulile de ingrijire a acestei operatii si mi-a spus ca ne vom vedea in 2 luni. Tu ai stat doar 2 saptamani pentru refacerea timpanului? Cat de mare a fost perforatia ta? Timpanul ti s-a refacut complet dupa interventie? Te-as ruga sa imi dai toate detaliile, am nevoie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.Trebuia sa intru neaparat sa va povestesc si eu ce mi sa intamplat.vineri dimieata am facut o oparatie de timpanoplastie si cine crede ca e usor se inseala, nu vreau sa va sperii dar e mai bine sa stiti caci eu nu am stiut ce trebuia sa mi-se intample si nu a fost bine. Operatia in sine consta in acoperirea zonei perforate a timpanului cu o bucatica din pojghita de pe intreiorul cojii de ou., totul dureaza maxim 15 minute se lucreza sub microscop cu anestezie locala si anume o injectie in catilagiul urechii ( zgarciul urechii). Dragi mei daca sunteti sensibili la durere sfatul meu este sa face-ti cu anestezie totala pentru ca durerea este foarte mare eu am 21 de ani am trecut prin o gramada de greutati dar asta ma doborat. Au trecut deja 4 zile de la operatie durerea scade in intesitate pe zi ce trece , protejati-va de frig , curent, nu va abtineti de la tusit stranut pentru ca asta duce la reperforearea timpanului. Eu peste 10 zile o sa imi scot bandajul din ureche abea astept sa pot sa dorm si eu pe ambele parti . Imi cer scuze daca v-am speriat sau daca v-am suparat cu acest comentariu. Va urez ca niciodata sa nu aveti nevoie de o astfel de interventie . Aveti grija de voi si multa sanatate . Daca aveti nelamuriri si anume intrebari o sa va raspund cu tot dragul .

Buna ziua Am citit articolele tale si sa spun sincer m-au cam speriat deoarece am si eu o problema asemanatoare ca a ta adica trebuie sa fac o operatie de timpanoplastie imi este foarte foarte frica deoarece am trecut prin multe metode de lucruri la ureche (aspiratie pus picaturi de tot felul mese cu alcool boricat) te rog frumos spunemi si mie unde ai facut operatia de timpanoplastie(daca ai facuto la spitalul militar la doamna doctor Tatu cat costa in general si daca totul este ok) (mie foarte frica de doctori-si mie mi-a recomandato cineva tot pe doamna doctor ) cate zile ai stat in spital si felul de anestezie il alegi tu sau doctoru?Multumesc foarte mult si astept raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

La fel si eu, am membrana timpanului perforata si mi-ar placea sa stiu daca e normal sa am vajaitul asta continuu in ureche si daca el o sa dispara dupa operatia de care mi-au zis doctorii ca am nevoie.

Sper sa mai fie cineva prin preajma sa imi raspunda

 

Multumesc! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×