Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Regele David si iubitul sau Ionatan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce vrei sa spui cu topicu' asta si cu textele citate?

Vrei sa-ti justifici apucaturile cu texte biblice.Las-o balta si nu mai pune mana pe biblie ca sa nu te parleasca la degete.

Iubirea dintre David si Ionatan era una curata si plina de demnitate...nu se pipaiau pe la c*r cum fac iubitii nostri contemporani si nici nu umblau prin tufisuri cum fac astazi unii... :friends:

Nu amesteca biblia cu dragostea... asa cum o intelegi tu. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' cine a zis ca nu era curata? -era curat-homosexuala! ;) :yes: :friends:

Si baietii aia chiar umblau si prin tufisuri...ca tot veni vorba!

Nu e nimic de justificat,eu nu vad homosexualitatea ca pe o gresala,ca tine...Se iubeau ,,mai presus de dragostea femeiasca'',imbratisari,sarutari,plansete,gelozie...e foarte romantic!

Ia,uite si aici:

1. După ce a isprăvit David de vorbit cu Saul, sufletul lui Ionatan s-a lipit de sufletul lui şi l-a iubit Ionatan, ca pe sufletul său.

2. Iar Saul l-a luat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt.Gelupanda,

Eu cred ca ala care intreepreteaza esti tu. :friends:

Daca nu era din biblie,si citeai povestea aia,ai fi zis ca mine. :flowers:

Nu e vorba de o simpla imbratisare,nici de o sarutare parinteasca...E ,,love story'',toata ziua! :friends:

Cristina,nu ai vazut,pentru ca nu vrei sa vezi.Asta e misterul.

Povestea cu Sodoma si Gomora,este doar o interpretare,fara vreo baza,a agresiunii xenofobe ca agresiune homosexuala.Citeste textul si vei vedea ca e o facatura a ,,sfintei'' biserici.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa capul tau toti barbatii din biblie erau homosexuali pentru ca se iubeau,se imbratisau sau se sarutau. :flowers:

In orient prietenia si dragostea curata si demna intre barbati era un lucru obisnuit.Uite cateva exemple din biblie:

 

Iacov s-a apropiat, si l-a sarutat. Isaac a simtit mirosul hainelor lui; apoi l-a binecuvantat, si a zis: "Iata, mirosul fiului meu este ca mirosul unui camp, pe care l-a binecuvantat Domnul. (Fac.27:27)

 

Cum a auzit Laban de Iacov, fiul sorei sale, i-a alergat inainte, l-a imbratisat, l-a sarutat, si l-a adus in casa. Iacov a istorisit lui Laban toate cele intamplate. (Fac.29:13)

 

Esau a alergat inaintea lui; l-a imbratisat, i s-a aruncat pe grumaz, si l-a sarutat. Si au plans. (Fac.33:4)

Iosif s-a aruncat pe fata tatalui sau, l-a plans, si l-a sarutat. (Fac.50:1)

 

Domnul a zis lui Aaron: "Du-te inaintea lui Moise in pustie." Aaron a plecat: a intalnit pe Moise la muntele lui Dumnezeu, si l-a sarutat. (Exod.4:27)

 

Moise a iesit inaintea socrului sau, s-a aruncat cu fata la pamant, si l-a sarutat. S-au intrebat unul pe altul de sanatate, si au intrat in cortul lui Moise. (Exod.18:7)

 

Samuel a luat sticluta cu untdelemn, si a turnat-o pe capul lui Saul. Apoi l-a sarutat, si a zis: "Nu te-a uns Domnul ca sa fii capetenia mostenirii Lui? (1Sam.10:1)

 

Dupa ce tot poporul a trecut Iordanul si dupa ce l-a trecut si imparatul, imparatul a sarutat pe Barzilai, si l-a binecuvantat. Si Barzilai s-a intors acasa. (2Sam.19:39)

 

 

Indata, Iuda s-a apropiat de Isus, si I-a zis: "Plecaciune, Invatatorule!" Si L-a sarutat. (Mat.26:49)

 

Cand a venit Iuda, s-a apropiat indata de Isus, si I-a zis: "Invatatorule!" Si L-a sarutat mult. (Marc.14:45)

 

Si s-a sculat, si a plecat la tatal sau. Cand era inca departe, tatal sau l-a vazut, si i s-a facut mila de el, a alergat de a cazut pe grumazul lui, si l-a sarutat mult. (Luc.15:20)

 

Du-te si fa-ti treaba acasa cu sotul tau :friends: si lasa biblia in pace.Nu mai cauta justificari in niste texte pe care le interpretezi tu dupa cum vrea muschii tai altfel... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce vreti voi de fapt sa dovediti aici...

Homosexualitatea apare in biblie,asta e un lucru cert.Doar ca nu am vazut sa apara intre cei doi...

Eu stiu doar de cele doua cetati,Sodoma si Gomora(parca astea erau).Si mai stiu ca D-zeu i-a pedepsit pe locuitorii lor prin foc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar ca textul tine cu mine! :friends:

Biblia e o carte interpretabila si cu prea multe contradictii ca sa imi retina interesul sau sa-mi starneasca credinta.

Asa ca...e posibil sa fie cum zici tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cristina,nu ai vazut,pentru ca nu vrei sa vezi.Asta e misterul.

E cu doua taisuri.

Se poate aplica si in cazul tau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×