Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca asa suntem programati genetic. Trebuie sa iubim si sa fim iubiti.

 

Pai daca erau toti ca tine ..nu mai dadeam inainte ....specia umana este interesata de necunoscut de uimire ....de aia ne straduim sa aflam raspunsurile la intrebarile astea pe care le consideri tu idioate ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca erau toti ca tine ..nu mai dadeam inainte ....specia umana este interesata de necunoscut de uimire ....de aia ne straduim sa aflam raspunsurile la intrebarile astea pe care le consideri tu idioate ...

Depinde din ce punct de vedere privesti.Iubim ca sa ne suportam ca altfel probabil ar fi un continuu razboi.Si asa este ,dar daca nu ar exista deloc iubire?Fiindca asta este o metoda de a face bine celui de langa noi,altfel nu am fi capabili sa facem bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubim pentru ca acest sentiment ne creaza o stare minunata, sa primesti si sa daruiesti este ceva extraordinar...

tocmai de aceea, chiar daca de multe ori suferim, si suferim ingrozitor si ne promitem solemn ca nu vom mai iubi vreodata, repetam, si continuam sa ne indragostim si sa iubim.... dragostea este cel mai puternic drog, suntem dependenti pe viata de ea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^ ideal ar fi sa nu suferim, dar in pacate, se intampla ca sentimentul sa nu aiba aceiasi durata la ambii parteneri, iar unul cu siguranta va suferi, mai mult, sau mai putin, depinde...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca asa suntem programati genetic. Trebuie sa iubim si sa fim iubiti.

Unde scrie ca trebuie? Si daca sunt tampite, de ce totusi raspunzi la ele? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uitandu-ma la topicul "de ce traim", m-am gandit la intrebarea "de ce iubim?"...Iubim ca sa traim sau traim ca sa iubim?

Iubirea este absolut necesara in viata sau putem trai pur si simplu, fara ea?

Si pana la urma, de ce iubim? Iubim pentru a ne defini ca oameni, pentru a lasa ceva in urma, pentru a trai fericiti sau poate pentru ca e in firea noastra s-o facem, in final?

Nu-i in firea noastra sa iubim, as spune ca dimpotriva invidia-i in firea omului, motiv pentru care a si fost nevoie de religie, ca sa tempereze luptele pentru suprematie.

 

Omul are nevoie de satisfactii, si satisfactia o primeste dintr-o recunoastere a valorii lui de catre cei din jur.

Cand simte ca este admirat orgoliu este gadilat.

Iubirea este un forma de manifestare a admiratieie/stimei pentru cineva, si normal ca subiectul se simte bine, la fel cum se simte orice femei cand se introrc capetele pe strada dupa ea.

 

Se traieste si fara iubire dar o viata mohorata.

 

" iubim ca sa traim sau traim ca sa iubim? " ai parafrazat expresia "traim ca sa mancam sau mancam ca sa traim".

Nu traim ca sa iubim, dar traim cu speranta ca o sa fim iubiti, adica suntem egoisti.

 

Sa fi iubita !!!

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-i in firea noastra sa iubim, as spune ca dimpotriva invidia-i in firea omului, motiv pentru care a si fost nevoie de religie, ca sa tempereze luptele pentru suprematie.

 

Omul are nevoie de satisfactii, si satisfactia o primeste dintr-o recunoastere a valorii lui de catre cei din jur.

Cand simte ca este admirat orgoliu este gadilat.

Iubirea este un forma de manifestare a admiratieie/stimei pentru cineva, si normal ca subiectul se simte bine, la fel cum se simte orice femei cand se introrc capetele pe strada dupa ea.

 

Se traieste si fara iubire dar o viata mohorata.

 

" iubim ca sa traim sau traim ca sa iubim? " ai parafrazat expresia "traim ca sa mancam sau mancam ca sa traim".

Nu traim ca sa iubim, dar traim cu speranta ca o sa fim iubiti, adica suntem egoisti.

 

Sa fi iubita !!!

Iata un raspuns pe placul meu... da, nici eu nu cred ca-i in firea noastra sa iubim... putem trai bine mersi si fara asta... Totusi, egoismul nu are de-a face,dupa parerea mea,cu iubirea. Am mai spus , cred doar in iubiri neconditionate.

Iubim pentru a ne satisface/alimenta anumite virtuti? Nu cred. Poate ca iubim pentru a darui resursele noastre cuiva,pentru a ne refugia in ceva...nu stiu...

 

multumesc pentru urare,la fel si tie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×