Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uitandu-ma la topicul "de ce traim", m-am gandit la intrebarea "de ce iubim?"...Iubim ca sa traim sau traim ca sa iubim?

Iubirea este absolut necesara in viata sau putem trai pur si simplu, fara ea?

Si pana la urma, de ce iubim? Iubim pentru a ne defini ca oameni, pentru a lasa ceva in urma, pentru a trai fericiti sau poate pentru ca e in firea noastra s-o facem, in final?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubim ca sa fim iubiti si iubim cu egoism iubirea din noi.Putini sunt cei care iubesc sincer alta persoana,si asta cu pretul auto-distrugerii.E greu sa uiti de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uitandu-ma la topicul "de ce traim", m-am gandit la intrebarea "de ce iubim?"...Iubim ca sa traim sau traim ca sa iubim?

Iubirea este absolut necesara in viata sau putem trai pur si simplu, fara ea?

Si pana la urma, de ce iubim? Iubim pentru a ne defini ca oameni, pentru a lasa ceva in urma, pentru a trai fericiti sau poate pentru ca e in firea noastra s-o facem, in final?

 

Iubim pentru că aşa ne este dat, şi, mai ales, iubim, pe cine ne este dat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Demiurgule sunt mai multe planuri de analiza tu te opresti la cel stiintific :D gandeste si cu inima nu numai cu capul .

 

iubim pentru a avea un sens

Editat de rise_again

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubim pentru ca altfel am fi decat biete animale cu instincte

iubim pentru ca avem ce darui si vrem sa daruim

iubim pentru ca prin iubire putem atinge fericirea

iubim...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai eu nu stiu ..numai cred in chestia asta cu iubirea ... daca disecam trupul vedem ca suntem influentati de substante chimice ...deci o substanta chimica o numim noi iubire .....iubirea este o senzatie chimica....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa gandesc cu inima ...asta chiar nu am mai auzit-o pana acum ...

 

L a cea de-a 2 afirmatie ....ma abtin ....multi de pe forumul asta folosesc cuvintele fara sa simta cu adevarat ca sunt cuvintele lor ...Sensul nu ne-o da dragostea sau mai stiu eu ce ....exact creierul se ocupa cu sensul ....dar nu ma apuc acum sa ma contrazic cu tine ...esti femeie ...femeile gandesc cu inima ... :D ...de aceea uneori este bine ..imi imaginez o lume in care femeile nu ar mai gandii cu inima ...nasol ...ar fi razboi peste razboi...haos general ..

 

creierul meu zice ca dragostea e inutila :doh: asa ca eu zic sa nu zici ca e dat de creier :haha:

 

ca sa nu fiu off topic mai iubim pentru a realiza uniunea sufleteasca ce ne face sa evoluam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
haha ....frumos....dar eu sunt gentleman si nu ma apuc sa argumentez nimic ..voi femeile aveti un dar de la univers acela de a face copii si de a mentine sanatatea barbatului ...este ceva ...nu ...asta e marele adevar chiar daca ma iei cu povesti de dragoste ..in final ...totul ajunge la copil ...dragostea e relativa spunea einstein ..... :D

 

ce simplist esti ce zici tu ar fi casatoria :haha: eu nu am zis nimic de copii sanatate si altceva :doh: clar degeaba ma agit sa ti explic ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gandeste si cu inima nu numai cu capul .

 

iubim pentru a avea un sens

 

 

Sa gandesc cu inima ...asta chiar nu am mai auzit-o pana acum ...

 

L a cea de-a 2 afirmatie ....ma abtin ....multi de pe forumul asta folosesc cuvintele fara sa simta cu adevarat ca sunt cuvintele lor ...Sensul nu ne-o da dragostea sau mai stiu eu ce ....exact creierul se ocupa cu sensul ....dar nu ma apuc acum sa ma contrazic cu tine ...esti femeie ...femeile gandesc cu inima ... :D ...de aceea uneori este bine ..imi imaginez o lume in care femeile nu ar mai gandii cu inima ...nasol ...ar fi razboi peste razboi...haos general ..

 

iubim pentru ca altfel am fi decat biete animale cu instincte

iubim pentru ca avem ce darui si vrem sa daruim

iubim pentru ca prin iubire putem atinge fericirea

iubim...

 

 

Irasi cuvinte frumoase dar doar atat ....nu stiu daca tu chiar crezi in cele spuse de tine ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irasi cuvinte frumoase dar doar atat ....nu stiu daca tu chiar crezi in cele spuse de tine ...

 

Nu sunt cuvinte frumoase, sunt cuvinte adevarate. Un om cand iubeste cu siguranta nu-ti va scrie de nu ce iubeste, ci de ce iubeste... dovada ca tu ai scris ca nu mai crezi in chestia asta cu iubirea.

In alta ordine de idei, nici nu conteaza daca ma crede sau nu cineva, ca nu-mi foloseste la nimic nici mie, si nici persoanei in cauza, eu am raspuns subiectului acestui topic. Nu comentez ceea ce au scris ceilalti, pentru ca e viziunea lor... in urma unei experiente de viata.

 

 

haha ....frumos....dar eu sunt gentleman si nu ma apuc sa argumentez nimic ..voi femeile aveti un dar de la univers acela de a face copii si de a mentine sanatatea barbatului ...este ceva ...nu ...asta e marele adevar chiar daca ma iei cu povesti de dragoste ..in final ...totul ajunge la copil ...dragostea e relativa spunea einstein ..... :D

O dragoste adevarata intre doi parteneri de sexe diferite, care mai sunt si sanatosi, ar fi pacat sa nu dea nastere unui copil.

De ce? pentru ca s-ar face risipa de iubire, de intelegere, de daruire ... nu ar mai beneficia o alta viata, ci doar ei.

 

Totul este relativ, din nefericire sau fericire. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×