Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Tinerii catolici sunt antrenati in tot felul de activitati de voluntariat prin intermediul parohiilor. Poate se face ceva asemanator si in parohiile ortodoxe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista organizatia WorldVision care lucreaza in mai multe domenii ale asistentei sociale.Banuiesc ca are filiala si la Iasi fiind un oras atat de mare si cu atat de multi oameni necajiti.

 

Cauta in Google scriind doar atat: worldvision Romania si iti deschide o pagina care incepe cu Resurse pentru voluntari.Vrei sa devii voluntar?Multa bafta ca ai de unde alege.

 

Am mai gasit ceva:

 

PDF] PREVENIREA INSTITUŢIONALIZĂRII COPILULUI CU NEVOI SPECIALE

Tip de fişier: PDF/Adobe Acrobat - Versiunea HTML

... EUROPENE Rom

Editat de AnMar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista organizatia WorldVision care lucreaza in mai multe domenii ale asistentei sociale.Banuiesc ca are filiala si la Iasi fiind un oras atat de mare si cu atat de multi oameni necajiti.

 

    Cauta in Google  scriind doar atat: worldvision Romania si iti deschide o pagina care incepe cu Resurse pentru voluntari.Vrei sa devii voluntar?Multa bafta ca ai de unde alege.

 

    Am mai gasit ceva:

 

        PDF] PREVENIREA INSTITUŢIONALIZĂRII COPILULUI CU NEVOI SPECIALE

Tip de fişier: PDF/Adobe Acrobat - Versiunea HTML

... EUROPENE Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti despre voluntariat?....eu am o nelamurire....de ce la noi nu se incurajeaza acest lucru?....este cineva interesat sa lucreze ca voluntar?....si ati putea sa imi sugerati si mie niste organizatii pentru care ash putea lucra....

 

Eu am practicat voluntariatul din anul I de facultate. Avantajul este ca faci doar cat si ce vrei, pe masura timpului liber si al intereselor tale personale. Primul loc de munca asa mi l-am gasit - s-a eliberat un post la o asociatie cu care colaborasem in regim de voluntariat si am avut castig de cauza inclusiv pentru ca lucrasem de ceva vreme cu ei si ma cunosteau - ma refer la aptitudini, stil de munca, etc.

Practic in continuare, la doua asociatii, in masura timpului liber. E mai greu cand ai o slujba de 8 ore, dar traduceri de exemplu, tot mai pot sa fac, sau elaborat comunicate de presa, construit site-uri etc. Este ceea ce imi place si totodata simt ca fac ceva util. Din cand in cand, desfasor si alt gen de activitati - in functie de necesitati si de chef :)

Am cunoscut oameni interesanti, am castigat experienta care mi-a prins bine: pe langa faptul ca am invatat cate ceva, am castigat mai ales incredere in mine insami - inca mai sunt deficitara la capitolul asta, dar nu se compara cu copilasul speriat care eram pe vremea 'bobocelii' :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se incurajeaza pentru ca vrei sa ii ajuti pe altii de aceea te duci ca voluntar sau ai prea mult timp liber, eu am fos voluntar la o asociatie care se ocupa de copii din familii sarace, pur si simplu cand nu am mai avut timp nu m-am mai dus si gata cariera mea de voluntar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Completare: voluntar poti fi si 'de capul tau'. Sau impreuna cu prietenii. Aveam niste colegi care si-au facut niste insigne de 'prieteni ai naturii' si ieseau in weekend la adunat hartii de prin zonele verzi. Daca tin bine minte, eu facut odata o excursie si pe cheile Nerei, au curatat gunoaiele care le-au gasit in drum (pet-uri conserve si alte ambalaje lasate de turisti 'civilizati') si s-au si distrat de minune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

www.voluntariat.ro

 

cu scuzele de rigoare world visionul nu e singura organizatie si nici nu functioneaza ca centru de voluntariat.

 

Contrar parerilor gasite pe site, voluntariatul este o practicat destul de mult, in special de studenti, profesori....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei din cluj: www.centruldevoluntariat.ro

eu vreau sa ma inscriu. mi se pare mult mai ultil un astfel de centru decat apelarea directa la un ong. in primavara am colaborat pe o perioada scurta cu un ong, dar nu am fost incantata. sper sa fie diferit aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru cei din cluj: www.centruldevoluntariat.ro

eu vreau sa ma inscriu. mi se pare mult mai ultil un astfel de centru decat apelarea directa la un ong. in primavara am colaborat pe o perioada scurta cu un ong, dar nu am fost incantata. sper sa fie diferit aici

 

de la centrul de voluntariat tot la ong-uri din diverse domenii ajungi, in functie de ceea ce te intereseaza. acesta este rolul lor: sa ajute ong-urile sa isi gaseasca voluntarii de care au nevoie si voluntarii in a identifica organizatiile potrivite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de la centrul de voluntariat tot la ong-uri din diverse domenii ajungi, in functie de ceea ce te intereseaza. acesta este rolul lor: sa ajute ong-urile sa isi gaseasca voluntarii de care au nevoie si voluntarii in a identifica organizatiile potrivite.

stiu care e rolul centrului. si mi se pare mai bun pentru ca te instruieste in domeniile in care vrei sa activezi. de asta am si spus ca nu mi-a placut experienta trecuta pentru ca nu stiam de la inceput ce activitati intreprinde respectivul ong si nici nu stiam prea multe despre voluntariat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×