Sari la conținut
Forum Roportal
Emi

Evolutie melanom malign

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pentru. Spider

 

Tatal meu a fost diagnosticat cu melanom malign, nivel de invazie Clarca III.

I sa-a scos o alunita (care sangera) la Spit. de Oncologie Ploiesti. Ulterior a ajuns la Instit. Oncologic din Cluj. Deoarece au aparut niste aritmii cardiace nu i sa-au administrat citostatice si nici nu i sa-a putut face interventia de scoatere a ganglionilor axilari (mentionez ca medicii au vrut sa-i faca interventia fara a vedea daca ganglionii sunt sau nu afectati de cancer). Cateva zile, in care a fost internat la spital, a facut febra de 39 - 40 grade, iar medicii nu au cercetat cauza ci i-au dat drumul acasa (in Ploiesti). Cu tratamente naturiste mama a reusit sa-la scape de febra in 2-3 zile. Va rog sa imi spuneti daca febra poate fi un semn al evolutiei bolii? Care pot fi urmarile faptului ca aproape permanent tatal meu are temperatura de 37 - 37,5? Este normal? Ce putem face?

In plus in ultimile zile a trecut prin stari de ameteala, slabiciune, senzatie de alb in fata ochilor. Aceste simptome au legatura cu boala?

Ce ar fi mai indicat: un RMN sau o tomografie?

Si va mai rog ceva: indicati-mi un psiholog sau medic psihiatru (in Bucuresti) care ma poate ajuta in problema urmatoare: tatal meu nu vrea sa lupte sau sa se ajute macar putin, se gandeste mereu la boala, nu vrea sa renunte la carne si sa urmeze o dieta lacto-vegetariana (care i-ar face bine). De fapt nu-la mai intereseaza nimeni si nimic. Vreau sa-la ajut, dar nu mai gasesc metode. Si nici putere uneori.

Va multumesc mult.

Emi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatal dvs. este epuizat fizic si psihic. Organismul se lupta cu boala, febra sau subfebra fiind o dovada in acest sens. Epuizarea este consecinta acestei lupte. Ceea ce ar putea sa-la scoata din aceasta depresiune fizica si psihica este preparatul Active-H.

Cititi va rog www.apahunza.de.vu

 

Dupa ce la-ati pus ca sa zic asa pe picioare, puteti sa incepeti o reforma in dieta si stilul de viata.

Terapia metabolica cu Laetrile si suplinitori alimentari are un efect foarte bun in cazul melanomului. Din rapoartele pacientilor reiese ca dupa 2-4 saptamani apare o regresie vizibila a formatiunii cutanate, iar dupa 2-4 luni poate dispare cu totul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Emi si bine ai venit la noi pe roportal.

Toate simptomele tatalui tau sunt in legatura cu evolutia bolii. Intr-un melanom malign Clarca III ganglionii sunt afectati cu siguranta deci cea mai buna masura este ca acestia sa fie scosi si asta pana nu e prea tarziu. Citeste si celelalte cazuri de pe aici si o sa ma crezi :good: Daca te sperii inseamna ca am obtinut exact ce am dorit. Nu mi-o lua in nume de rau. Melanomul este unul din cele mai proliferante cancere. Da metastaze foarte rapid. Locul preferat al metastazelor este creierul. Urmarea...cred ca stim care e. Cer scuze pentru duritate.

 

RMN si tomografia sunt doua metode de investigatie diferite insa ambele pot da raspunsuri in acest caz. Alege-la pe cel care este cel mai accesibil cat mai urgent.

 

Nu cunosc medici din Bucuresti, nu sunt in tara. Insa familia este cel ai mare sprijin al bolnavului. Poate altcineva aici pe forum te poate indruma in aceasta privinta. 8)

 

pentru. Elia:

Cei care au raspuns pozitiv terapiei cu Laetril nu erau intr-o faza avansata de melanom malign. Nu toti se pot vindeca prin autosugestie. :)

pe.sa. stiu ca ai sus ca esti medic. Ce domeniu daca nu sunt prea indiscreta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Va multumesc pentru raspuns.

Nu e cazul sa va cereti scuze pentru duritate, intotdeauna am preferat stilul transant intr-o conversatie, fara ocolisuri.

 

Va mai rog ceva: imi puteti indica un medic aici in Bucuresti specializat in melanomul malign? As incerca sa-la conving pe tata sa vina aici. Ne-ar fi mai usor: eu lucrez in Buc, iar mama (care se confrunta cu probleme de sanatate deosebite) ar putea veni si ea mai des la spital.

Va multumesc inca o data pentru sprijin.

Emi

 

 

 

 

Va mai rog sa-mi spuneti, dupa scoaterea ganglionilor infectati ce sanse de supravietuire sunt? Exista cazuri de vindecare completa dupa aceasta interventie sau dupa un tratament cu citostatice?

Va multumesc mult.

Emi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spider te apreciez pentru zelul cu care incerci sa ajuti oamenii in nevoie.

Pe ce meleaguri te afli? Poate ai posibilitatea pe acolo sa-ti mai largesti un pic orizontul, ca sa nu le mai servesti celor necajiti povesti antice si de demult, care ii deprima si mai mult.

Vezi ca stiinta oncologica a mai avansat intre timp, si nu se mai bazeaza pe citostatice sau autosugestie.

Dimpotriva, poate trata chiar cazuri abandonate de profesori emeriti.

Pentru edificare iti recomand cartea "World Without Cancer" de G.

Edward Griffin. Daca vrei putem sa continuam dialogul si privat. Dorinta mea este sa le fim oamenilor bolnavi cat mai de folos. Adresa mea de e-mail este mismed@rdslinca.ro sau mismed@cidnet.de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elia, ma aflu in Elvetia, sunt Dr. in inginerie genetica moleculara si toxicologie si lucrez intr-un institut de cercetare a cancerului de piele.

Sper ca aceste informatii sunt de ajuns pentru a proba aici pe forum veridicitatea celor spuse de mine in ceea ce priveste melanomul malign.

 

Daca ai ceva de transmis oamenilor de aici esti liber si binevenit sa o faci. Si te rog sa te limitezi doar la acest lucru.

In ce ma priveste prefer datele pe care le primesc prin munca pe care o desfasor precum si cele pe care le primesc de la colegii in domeniu.

 

pe.sa. multumesc pentru "aprecieri" anyway. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa te limitezi la cunostintele furnizate de cercetarea ta sau a colegilor tai, este treaba ta.

In acest caz insa nu poti face afirmatii nefondate despre o terapie pe care nu o cunosti, sau o ignori cu buna stiinta. Sau ai testat tu efectul terapeutic al Laetrilului si ai ajuns la concluzia ca actioneaza prin autosugestie. Aceasta afirmatie defaimatoare fata de un produs pe care nu il cunosti, nu-ti face cinste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elia, spider mi-a zis sa o lasi in pace :good:

Avem nevoie de ea si de sfaturile competente, ea m-a convins ca stie meserie, asta inseamna ca afirmatiile ei (constructive de cele mai multe ori) cantaresc mai mult atat in ochii mei cat si in ochii comunitatii. Asa ca astept fie o justificare profesionala fie o discutie decenta purtata intre voi doi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am facut altceva decat sa ma apar in fata unei afirmatii rauvoitoare a doamnei Spider. Imi pare rau daca reactia mea a fost perceputa altfel.

 

Dr. Micliuc Florin

 

 

 

 

EDIT:

Domnule Dr. Micliuc,

Eu nu am facut nici o afirmatie rauvoitoare. Din contra afirmatiile si insinuarile rautacioase iti apartin.Eu te-am intrebat prieteneste despre specialitatea dumitale. Daca dumneata ai interpretat intrebarea mea ca pe un afront personal nu ma priveste.

Cat despre autosugestie este adevarat ce am spus si nu imi retrag cuvintele. Nu toata lumea se vindeca prin autosugestie. Desi cu siguranta sa-au intalnit cazuri.

Daca doresti sa promovezi o pagina personala, forumul roportal are o sectiune aparte unde se poate face asta.

Nu am pretentia ca le stiu pe toate si nu e prima data cand aud de B17. Cine vrea sa o incerce este liber sa o faca. Multora le-a facut bine. Nu sunt aici sa-mi promovez pagina personala, si nu vand absolut nimic. Doresc doar sa indrum pe cei care imi cer parerea si sa le sustin moralul chiar si cu o vorba buna daca se poate.

Discutia noastra se opreste aici, cel putin din punctul meu de vedere. Pentru ca cei care intra aici vin dupa ajutor si nu sa citeasca ciorovaiala noastra.

Postarile offtopic vor fi sterse. :good:

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Emi,

mai intai de toate imi cer scuze ca a trebuit sa asisti la schimburile de replici adiacente.

 

imi puteti indica un medic aici in Bucuresti specializat in melanomul malign? As incerca sa-la conving pe tata sa vina aici. Ne-ar fi mai usor: eu lucrez in Buc, iar mama (care se confrunta cu probleme de sanatate deosebite) ar putea veni si ea mai des la spital.

 

 

Cu parere de rau nu dispun de aceasta informatie. Nu sunt in tara. Si nu vreau sa te indrum gresit. Insa iti dau adresa institutului de oncologie din Bucuresti ( http://www.iob.ro/ ), poti intra acolo si vei gasi informatii spun eu foarte utile. De asemenea poti intra in contact direct cu ei. Cred ca sunt singurii care te pot indruma si sunt foarte buni.

 

Va mai rog sa-mi spuneti, dupa scoaterea ganglionilor infectati ce sanse de supravietuire sunt? Exista cazuri de vindecare completa dupa aceasta interventie sau dupa un tratament cu citostatice?

Daca melanomul sa-a raspandit deja la ganglioni, cum iti spuneam, acestia trebuiesc indepartati obligatoriu. Sansele de supravietuire nu sunt asa de mari insa ele exista in momentul in care se actioneaza in timp util, si sunt in general de prelungire a duratei de viata. (cu alte cuvinte se castiga cativa ani. de obicei de la 2 la 5, depinde de gravitatea situatiei) Sugestia mea este sa nu mai pierdeti timpul si sa faceti toate investigatiile necesare. Prima este sa se verifice gradul de avansare a tumorei in sistemul limfatic. Daca ganglionii santinela nu au fost atinsi atunci sansele sunt destul de mari. :good: Curaj. Explica-i tatalui tau ca exista tratament pentru vindecarea cancerului. Insa el este cel care trebuie sa decida daca vrea sa mai traiasca sau nu. Si roaga-la sa se hotarasca imediat.

Eu sunt din tot sufletul aproape de tine. Curaj!

spider.

pe.sa. te rog spune-mi "tu". Multumesc. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×