Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Ce este raul si care e cauza lui?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suntem invatati de mici,ca unele comportamente sunt dezirabile...suntem rasplatiti daca le imitam,dar exista si altele,indezirabile,pentru care suntem pedepsiti.

Uneori,interpretam ca pe o rasplata,simplul fapt ca ni se da atentie...

Cei mari,mai puternici decat noi,ne invata relatiile de putere...ei sunt mai puternici,mai experimentati,ei stiu ce e bine si ce e rau(sau asa spun ei...)si ne obliga sa ne conformam acestei viziuni.

Exista o ierarhie...unii sunt mai buni,altii mai rai,unii mai puternici,altii mai slabi.Totul comparativ.Toate comparatiile facute pe baza unor etaloane ,,morale''.

Si problema cu etaloanele astea,e ca nu sunt deloc aceleasi pentru toti...cei mai puternici,sunt (automat)mai buni...ei pedepsesc,nu-i asa? -cei slabi sunt ,,rai'' -doar sunt pedepsiti(!)

De mici trebuie sa invatam solidaritatea cu agresorul...chiar daca victimele suntem chiar noi! -comportamentul sau ,,castigator'' de om mai ,,puternic'' este un model de ,,supravietuire''.

 

Cei slabi trebuie exterminati,pedepsiti...detestati -asta e ,,lectia''.Dictatori din toata lumea,ideologii aberante de toate culorile,au propovaduit-o.Cei ,,puternici'' sunt ,,supraoameni''(vezi Nietche)...ideologii facute de filozofi nebuni,pentru epigoni si mai nebuni.

Slabiciunea trebuie eliminata...nu putem tolera decat rasa ,,pura''...religia ,,adevarata'',etc.

Intoleranta este educata,agresivitatea(si autoagresiunea)sunt educate.

Rautatea este educata.

 

Exista echipe,bineinteles: cei ,,buni'',lupta chiar acum cu ,,teroristii'' din Iraq.Copii lui Alah,au luptat atatea secole cu ,,armata sfintei cruci''.Si sa nu uitam ,,Sfanta Inchizitie'' -acesti bravi soldati ai lui Christos,care aparau lumea de invazia pagana a vrajitoarelor...In echipa este putere mai mare...asa ca e mai bine sa cautam aliati...toti cei care nu ne impartasesc traditiile,religiile,rasa,etc,toti acestia sunt suspecti...buni,n-au oricum cum sa fie...ca noi suntem deja in echipa ,,sfintilor''...si ei nu sunt...asta inseamna ca sunt rai...si trebuie pedepsiti...nu-i asa?!

Sa ne inghesuim cu totii in grupuri compacte,sa ne inregimentam...sa ne batem pe stadioane cu ,,dusmanii'',cu echipa adversa...sa intram in ,,turma Domnului''...care sa ne pastoreasca prin trimisii lui...ceilalti,necredinciosii...sunt rai,si vor fi pedepsiti...vor fi aruncati in ,,intunericul cel mai dinafara'',fierti la cazan pentru vesnicie!

Caci ,,Dumnezeu'' este la fel de stupid ca si cei ce cred in el(si facut dupa chipul si asemanarea lor),la fel de fanatic si crud...la fel de rau.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte o scena oribila:maica-mea,snopind-o in bataie pe sora-mea(aia mica), ,,invatand-o'' matematica...

Sora-mea tremura,plina de lacrimi,maica-mea o pocnea si repeta: ,,te bat pentru ca te iubesc!'' (!!) (ulterior i se facea rau in clasa,la sosirea orei de matematica...)

 

Poate ca trebuia sa postez la psihologie...sau la religie...ca tema era numai buna si acolo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:maica-mea,snopind-o in bataie pe sora-mea(aia mica), ,,invatand-o'' matematica...

Sora-mea tremura,plina de lacrimi,maica-mea o pocnea si repeta: ,,te bat pentru ca te iubesc!'' (!!) (ulterior i se facea rau in clasa,la sosirea orei de matematica...)

 

Eu cred ca bataia este buna ...trebuie sa te impui ,daca nu te faci ascultat reurgi la cele mai inapoiate chestii ...dar a bate pe cineva nu este un asct rautacios in concluzie ..eu prefer mai bine sa iau o bataie buna ,,,de aia ruseasca decat sa fiu umilit de cineva ,mai mult ma doare umilinta decat bataia ...bataia e facuta sa te fortifice ..sa te intareasca ... ...deci cred ca fiintele slabe raman cu traume... cei puternici nu au asa ceva ,,,,

Daca asta e scena oribila ..inseamna ca ,,,nu sti ce este oribil ... :blink: ..da fii tinut 3 zile fara apa fara mancare si sa ai parte de batai reguylate cum se facea in vietnam ,urss,guantanamo ,.....deci bataile astea parintesti sunt binevenite ..sunt de acord..insa nu trebe sa abuzezi adica dai o palma 2 ..dar daca incepi sa abuzezi de asta esti tampit si meriti ca cineva sa te loveasca la fel ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La prima ta postare,credeam ca ai inteles...acum stiu ca nu.Agresiunea,naste agresivitate.Cred ca parintii tai sunt niste monstrii.Sa nu faci copii.Niciodata.

Discursul tau parca e un citat din postarea mea...e fascistoid.Cei puternici(agresorii)cei slabi(victimele),sa te impui,in fata celor slabi,prin orice mijloace,prin bataie si umilinte...,,pentru binele lor''

Bataia care te fortifica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Sa nu faci copii.Niciodata.

 

Si eu m-am gandit la chestia asta ...si sincer nu cred ca o sa fac ...faza cu postarea ...am inteles..omule ..insa am vrut putin sa accentuez ....agresivitatea naste agresivitate ...hmmmmm..nu cred ....citeste biografia criminalilor in serie si o sa vezi ceva foarte haios ...Bundy a avut o copilarie perfecta..Dahmer la fel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu va concentrati pe chestii pozitive mai bine? Nu are viata destule chestii negative in ea, ce sa mai le scormonim si noi, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e natura fratilor ..nu putem sa ne impotrivim naturii..

 

natura

http://www.youtube.com/watch?v=DJmP_MBuD7w...feature=related fiecare isi are nasul ..

http://www.youtube.com/watch?v=t5g6_ZBoltw...feature=related

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=2cyu7tUEgs4

http://www.sparkvideos.com/pitbullfightsvideo.shtml

http://www.youtube.com/watch?v=iww_Ww3cOHo

http://www.youtube.com/watch?v=_CqWO2FkY7g

 

Uitati si ceva extrem de interesant .........

un film pe care nu il veti uita ....http://video.google.co.uk/videoplay?docid=3166880747624231624&hl=en

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu va concentrati pe chestii pozitive mai bine? Nu are viata destule chestii negative in ea, ce sa mai le scormonim si noi, nu?

Poate ca ai si tu dreptate...Sti de ce tot deschid topicuri de-astea? -exista o mare confuzie la nivelul valorilor: binele e luat drept rau,si raul e considerat bine.Tu spui:,,sa ne concentram asupra binelui'' -dar daca asa-zisul bine este exact sursa raului?

,,Binele'' e cel propovaduit in biserici,in politica,in familie...razboaiele se poarta in numele ,,binelui'',in numele binelui se umplu spitalele de psihiatrie...

Raul cel mai oribil se face in numele binelui...Ce e de facut? -ca ,,tacerea inteleapta'' nu rezolva nimic;nu pentru ceilalti...si eu chiar vreau sa schimb lumea.(puteti sa radeti,dar nu ma pot abtine...)

Asa ca incerc sa schimb paradigma,perceptia asupra lumii,pe forumuri...

Si uite si tu,sunt oameni ca Demiurgul,care cred ca violenta din lumea animala,este un model de urmat in societatea umana -si asta ar scuza de fapt orice,pana si infractiunile de drept comun.Asta e ,,morala'' unora:castigatorul are dreptate,cel mai puternic are dreptate...puterea scuza orice abuz...slabiciunea e singura crima,singura vina...

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La prima ta postare,credeam ca ai inteles...acum stiu ca nu.Agresiunea,naste agresivitate.Cred ca parintii tai sunt niste monstrii.Sa nu faci copii.Niciodata.

Discursul tau parca e un citat din postarea mea...e fascistoid.Cei puternici(agresorii)cei slabi(victimele),sa te impui,in fata celor slabi,prin orice mijloace,prin bataie si umilinte...,,pentru binele lor''

Bataia care te fortifica.

io zic ca nu e ca tine

si io am papat cateodata bataie

si uite

acum le sunt recunoscator parintilor

ca mi-au bagat mintile in cap

 

acum depinde si ce bataie

poate pe sora ta o snopeau

ca pe claiele de fan

si atunici e nashpa

familia in care ai crescut

 

 

,,Binele'' e cel propovaduit in biserici,in politica,in familie...razboaiele se poarta in numele ,,binelui'',in numele binelui se umplu spitalele de psihiatrie...

Raul cel mai oribil se face in numele binelui...Ce e de facut? -ca ,,tacerea inteleapta'' nu rezolva nimic;nu pentru ceilalti...si eu chiar vreau sa schimb lumea.(puteti sa radeti,dar nu ma pot abtine...)

Asa ca incerc sa schimb paradigma,perceptia asupra lumii,pe forumuri...

Si uite si tu,sunt oameni ca Demiurgul,care cred ca violenta din lumea animala,este un model de urmat in societatea umana -si asta ar scuza de fapt orice,pana si infractiunile de drept comun.Asta e ,,morala'' unora:castigatorul are dreptate,cel mai puternic are dreptate...puterea scuza orice abuz...slabiciunea e singura crima,singura vina...

binele ar fi ala care zace in constiinta tuturor

dar nenascut din interese

toate exemplele tale sunt clare

evidente ale "binelui" folosit in interese personale, de grup

etc.

nu e nici o drama in chestia asta

ne putem rezuma la individ

tu vei face binele pe care constiinta ta il spune

altul va face binele impus de constiinta lui

 

e o notiune relativa ca si raul

dreptatea, frumusetea etc.

 

sunt rezultate a educatiei primite,

contextului social, economic si a reperelor, valorilor

nimic mai mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×