Sari la conținut
Forum Roportal
bigsmall_mr

Excursia cu cortul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ca sa eviti vizitele ursului :

 

nu lasa mancare in cort , langa cort , idea este sa fie cat mai departe de locul unde dormi

nu gati langa cort , mirosul mancarii va ramane atat in cort , cat si in hainele tale

ursul vine DOAR pentru mancare , nimic altceva

din firea lui , simte oamenii de la distanta si va evita pe cat posibil intalnirile astea

 

pentru focul de tabara , dar si cel pentru gratar (oricat de micut ar fi) , insist sa cautati un loc pe care nu creste iarba si sa sapati o groapa pe care la plecare sa o acoperiti

nu luati saci menajeri pentru gunoi , ci saci de rafie sunt foarte rezistenti

apelez la bunul vostru simt , sa nu lasati NICIUN gunoi

dupa o tura pe munte , in functie de anotimp si de durata turei , deja vei stii la ce sa renunti si ce sa iei in plus

 

in rest, s-aveti zile insorite :cheer:

Editat de Disciplina
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca lista este apropape completa si buna de tiparit si de bifat cand plecam de acasa.

 

La medicamente ar trebui adaugate aspirina, antinevralgic si algocalmin fiole, tampoane intime pentru femei, spirt medicinal, vata, fese din tifon.

 

La "gratar" - care trebuie luat obligatoriu de acasa, chiar daca luam aragazul de voiaj (la care trebuie sa luam si buteli de rezerva) - ar trebui adaugata o sticla de 0.5l cu motorina (nu benzina!) pentru aprinderea lemnelor ude - sau alte asemenea materiale dedicate aprinderii focului in conditii grele de umiditate.

 

De asemena, o oala cu capac de vreo 2+ litri este absolut necesara pentru fierberea ceaiurilor, a supelor la plic dar si daca avem nevoie de apa calda pentru spalare.

Poate si un ibric pentru cafea...

 

Daca luam si cainele cu noi - cum fac eu de obicei - nu uitam castronul lui de apa, o sticla de apa de la robinet pentru caine, castronul din care mananca mancare, lesa, zgarda si botnita, mancare granule sau la conserva si carnetelul cu vaccinari periodice daca gasim un receptioner de camping "greu de cap".

 

---

Cand plecam de acasa sa nu uitam sa:

 

- inchidem geamurile, robinetele de trecere de sub chiuveta din bucatarie si cele din bai - adica cele care sunt intre apartament si coloanele de apa din bloc (la vile, case - asemenea);

- inchidem toti consumatorii electrici din casa (televizoare, PC-uri..etc) - sau inchidem din sigurantele de apartament "lumina" si "prizele" cu exceptia celor "shuco" din care se alimenteaza frigiderul.

- inchidem robinetele de alimentare a consumatorilor de gaze - aragaz, centrale termice...;

 

- sa nu uitam sa lasam numarul nostru de telefon la un vecin din bloc in caz de urgenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, acum vad ca scrie, CU MASINA. asa da

Salut , ma duc in Delta Dunarii ca un grup de studenti etc. Un rucsac de 65 l pentru 2 saptamani peacolo e destul?

Editat de ovidiuplayer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt un mare pasionat de expeditii in aer liber. Din aceasta pasiune am ajuns la ideea ca trebuie sa o impartasesc si cu altii astfel am facut urmatorul EDIT. Va recomand cu caldura sa intrati si sa vizitati.

 

Cu drag!

Editat de Darianna
reclama este permisa pe aria de Promovare. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt un mare pasionat de expeditii in aer liber. Din aceasta pasiune am ajuns la ideea ca trebuie sa o impartasesc si cu altii astfel am facut urmatorul EDIT. Va recomand cu caldura sa intrati si sa vizitati.

 

Cu drag!

 

Ultima data am fost cu cortul langa lacul Petrimanu - intre Rm. Valcea si Voineasa. A fost superb! In zona aia sunt si niste scari, nu am reusit sa ajung in varful lor, din pacate. Si ... ce mi-a mai placit... am mancat fragute in luna iulie! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ultima data am fost cu cortul langa lacul Petrimanu - intre Rm. Valcea si Voineasa. A fost superb! In zona aia sunt si niste scari, nu am reusit sa ajung in varful lor, din pacate. Si ... ce mi-a mai placit... am mancat fragute in luna iulie! :D

 

Wow!!! n-am mai mancat fragi din copilarie, dar cum e viata in cort, nu ti-a fost frica???

N-a plouat??? eu cunosc niste persoane care au mers la camping si au dormit in masina ca era plin de furnici locul :mda:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu cu cortul anu trecut. am batut Scandinavia toata si mi-a placut la nebunie. am cunoscut multa lume de prin alte tari, stateam la gratar, faceam focul si povesteam te miri ce la o bere si o caterinca. am sa mai merg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ultima data cu cortul am mers acum 3 ani la Cheia Prahova! a fost super, foarte mult tineret aer curat si liniste

am stat numai 2 noppti, ideal ar fi o rulota

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E superb cu cortul, ai parte nu de 5 stele, ci de 5 miliarde! Merg des cu sotul meu la aer curat si e ideal daca mergeti pe timp de nopti cu luna plina! La inceput si eu am ezitat dar s-a asigurat el sa imi placa! Am inceput cu plecari doar de 1 noapte si acum mergem pe intreg weekend-ul cand avem posibilitatea! Si cine spune ca nu poate fi romantic, se inseala amarnic!


Aaa si de evitat a merge cand e aglomerat de sarbatori gen 1 Mai etc...galagie si badaramie multa!!! Unii sunt experti in lipsa de bun simt!!!


ca sa eviti vizitele ursului :

nu lasa mancare in cort , langa cort , idea este sa fie cat mai departe de locul unde dormi
nu gati langa cort , mirosul mancarii va ramane atat in cort , cat si in hainele tale
ursul vine DOAR pentru mancare , nimic altceva
din firea lui , simte oamenii de la distanta si va evita pe cat posibil intalnirile astea

pentru focul de tabara , dar si cel pentru gratar (oricat de micut ar fi) , insist sa cautati un loc pe care nu creste iarba si sa sapati o groapa pe care la plecare sa o acoperiti
nu luati saci menajeri pentru gunoi , ci saci de rafie sunt foarte rezistenti
apelez la bunul vostru simt , sa nu lasati NICIUN gunoi
dupa o tura pe munte , in functie de anotimp si de durata turei , deja vei stii la ce sa renunti si ce sa iei in plus

in rest, s-aveti zile insorite good.gif

Din experienta deja o spun, ai dreptate in tot ce ai zis mai sus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×