Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Lev Shestov

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pare-se că există două teorii, cu totul potrivnice, despre originea speciei umane: Unii susţin că omul coboară din maimuţa, alţii ca a fost creat de Dumnezeu. Se ceartă grozav. Eu unul cred că se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aaaa, tu nu cumva faci referire la teoria lui Darwin?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filosofia lui Shestov propune o intelegere mai speciala a vietii ,provoaca sa descoperim marea importanta a unei gindiri contradictorii,afirma ca universul ratiunii noastre se contrazice, se infunda in paradoxuri pe care nu vrea sa le recunoasca.

Asa cum se-ntampla mai mereu,scrierile lui au influentat si alti scriitori : Camus, Fondane, Cz. Milosz. ,chiar si pe Cioran , andruta :D -... ca sa-si faca o idee cei care nu l-au citit.

 

Deci tu vrei sa discutam referirea pe care-o face la teoria lui Darwin ,sau...cum? :haha: Ca daca nu ai o idee clara despre ce vrei sa se discute pe acest topic,va iesi o mare varza din el

 

Pentru evitarea eventualelor interpretari : nu am nimic personal cu tine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aaaa, tu nu cumva faci referire la teoria lui Darwin?

 

 

Nu stiu de unde ai scos aberatia asta ....Shestov nu are nici o legatura cu Darwin .....nu am auzit asa ceva niciodata ...dar e specific celor care habar nu au cu ce se mananca topicul asta si vor sa fie prezenti pe el ....am si specificat ca cei care nu au auzit de el sa nu posteze ....

 

 

Deliah ...mai susrprins placut...sa inteleg ca stii ceva de El ....Ce zici de consideratiile asupra lui Dostoievski ?facute de S ...

Refeeritor la detalii ...pai poti sa pasesti in orice biblioteca si vei gasii Shestov acolo ..dar voi vreti totul pe tava ....nu fratilor cautati ...daca vreti sa stapaniti ceva ...

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce zici de consideratiile asupra lui Dostoievski ?facute de S ...

Din cate stiu Shestov il vede ca realizatorul unei noi critici a ratiunii pure,mai umane si mai bune decat cea a lui Kant.

La urma urmei,un geniu admira un alt geniu :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu Shestov il vede ca realizatorul unei noi critici a ratiunii pure

 

 

Mda merge si raspunsu asta dar vroiam ceva mai mult de la tine ....oare crezi ca filosofia lui Shestov cade spre nihilism sau spre existentialism ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu de unde ai scos aberatia asta ....Shestov nu are nici o legatura cu Darwin .....nu am auzit asa ceva niciodata ...dar e specific celor care habar nu au cu ce se mananca topicul asta si vor sa fie prezenti pe el ....am si specificat ca cei care nu au auzit de el sa nu posteze ....

Imi cer scuze ca am indraznit sa aberez pe topicul dumneavoastra, ma puteti ierta?

 

p.s. Ma refeream la teoria lui Darwin, conform careia omul provine din maimuta . E posibil ca nici tu sa nu fi auzit de Darwin, si atunci sa te fi grabit sa ma jignesti? In fine, eu te iert. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare crezi ca filosofia lui Shestov cade spre nihilism sau spre existentialism ???

Principala sa preocupare a fost aceea de a reliefa importanta unui mod de gandire care depaseste filosofia traditionala ,dar totusi nu cade spre nihilism :D

 

Filosofia lui Shestov tinde spre existentialism

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×