Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Consider ca este util sa ne faci o initiere in AT .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest topic am dorit sa aduc la suprafata una dintre metodele moderne ale psihoterapiei moderne. Exista multe alte modele terapeutice utilizate cu mai mult sau mai putin succes, insa cele mai multe explicatii cauzale le ofera AT-ul. Va invit la discutii pe marginea acestui subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. S-a mai scris despre AT pe forum, insa trunchiat. Nu a existat un topic destinat exclusiv AT-ului. Printre noi exista useri pasionati de el, iar asta se va vedea la postari. :doh:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. S-a mai scris despre AT pe forum, insa trunchiat. Nu a existat un topci destinat exclusiv AT-ului. Printre noi exista useri pasionati de el, iar asta se va vedea la postari. :doh:

 

Editat de Ma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestere. In cursul unei terapii, se readuc la nivel constient procesele inconstiente. Se mai numeste cresterea constiintei de sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. S-a mai scris despre AT pe forum, insa trunchiat. Nu a existat un topci destinat exclusiv AT-ului. Printre noi exista useri pasionati de el, iar asta se va vedea la postari. :doh:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok, sa presupunem ca am inteles definitiile si sunt oarecum coerente si explicite la nivelul unor novici in ale psihologiei ... Mai departe ce presupune si cum se poate efectua oarecum neintrand in contact vizual si auditiv cu pacientul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se face psihoterapie eficienta fara contact cu pacientul. Acel contact presupune un transfer psihologic.

Iti scriu mai departe din AT:

Fiecare dintre noi si-a scris in copilarie istoria vietii, cu un inceput, un mijloc si un sfarsit. Ne scriem intriga principala la inceputul vietii, cand suntem inca mici si cand nu stim decat cateva cuvinte. Mai tarziu, in copilarie, adaugam detalii acestei povesti. Cea mai mare parte este scrisa pana la sapte ani.

Poate fi revizuita din nou in perioada adolescentei.

La varsta adulta, in general, nu mai suntem constienti de povestea pe care am scris-o; cu toate acestea, o vom trai cu siguranta in mod scrupulos

Fara a fi constienti, ne lansam in viata, astfel incat sa ajungem la scena finala pe care am decis-o cand eram mici. Aceasta poveste inconstienta a vietii noastre se numeste in AT script.

Acest concept

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×