Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Dovezi ale existentei dreptatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vorbim despre ,,dreptatea divina''...despre ,,legile karmice''...va invit in topicul asta,sa postati dovezile ca dreptatea exista.

Nu ma intereseaza teoriile si ipotezele,demonstratiile ,,logice'' si ,,filozofice'' -daca postati asa ceva,fara sa dati exemple,sunteti OFF-TOPIC.

Sunt multi cei care au avut de suferit de pe urma abuzurilor din familie,dar nu numai.

Aratati-ne ca exista happy end-ul unor povesti triste...sau ca exista ,,rasplata binemeritata'' pentru cei care abuzeaza.

Scopul topicului,este sa dam speranta celor care sufera,si sa ii tragem de maneca pe ticalosi.

Unii chiar cred ca pot sa imparta palme,si sa primeasca flori...cand ne uitam la lumea asta,si la nedreptatile care sunt la tot pasul,e usor sa ne inchipuim ca nu exista nici o dreptate...astept aici,in special acele exemple de ,,poetic justice''.Cele care cu greu ar putea fi puse pe seama intamplarii.

 

P.S. insist sa va reamintesc ca,postarile pline de citate biblice si personaje din scripturi,nu au ce sa caute aici.Ma intereseaza experientele voastre sau experientele celor pe care i-ati cunoscut,nu teorii ,,filozofice'',nici dogme,,religioase''.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este topic de religie nu de paranormal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este.Il postasem la ,,experiente'',pentru a nu ma trezi ca se umple de citate biblice si de teorii ,,filozofice''.

Din pacate vad ca nu sunt amatori...

Hai sa incerc eu:

 

Acum cativa ani,am inchiriat un apartament(mi l-a lasat la pret de garsoniera).Doar ca,dupa doua zile,proprietarul,a intrat,mi-a luat din lucruri si le-a vandut,si m-a incuiat pe dinafara.Am apelat la concubina lui(un etaj mai sus),care m-a sfatuit sa astept pana se imbata bine,si apoi sa-mi recuperez lucrurile(apoi urma sa ma mut la ea).Am acceptat,si mi-am recuperat lucrurile.In aceeasi seara,a venit la usa ei si a facut un scandal monstru(urlete,insulte...tot blocul a aflat ce,,curva'' e ea...)

A doua zi,in zori,a venit din nou la usa ei...in seara precedenta,a adus niste ,,tovarasi de pahar'' in casa,care i-au golit apartamentul.Fara exagerare,au luat tot ce se putea lua...cand nu au mai avut ce lua,au aruncat cu cafea pe toti peretii(!)

El venise la usa ei,sa cerseasca ceva de incaltat...orice! -il lasasera fara nici un fel de papuci/pantofi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este topic de religie nu de paranormal

Nu crezi ca religia insasi se incadreaza la paranormal? :tease:

 

Cam confuza relatarea ta,Arcangelo. :rot:

:doh: Dreptate? Nu exista asa ceva!

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu crezi ca religia insasi se incadreaza la paranormal? :P

 

Cam confuza relatarea ta,Arcangelo. :cry:

:o: Dreptate? Nu exista asa ceva!

 

Religia se incadreaza la imbecilo-anormalitate si manipulare in masa !!!

Nici eu nu am prea inteles povestea ingerashului !!!

Life is a bitch...there is no such thing as ''fair'' !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dreptate nu exista pentru cei drepti... asta observ eu in ultimul timp :o:

Daca ar fi fost dreptate pe lumea asta multe lucruri ar fi mers bine...dar asa se pare ca dreptatea este doar a celor care stiu sa se impuna si de obicei nu tocmai pentru scopuri nobile! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era prima zi de iarna...prima zapata,cand maica-mea,a decis sa ma arunce in strada.Mi-a spus ca pot sa dorm sub poduri,pe ea n-o intereseaza...In aceeasi seara a sunat la bunica-mea,din spital.Pe neasteptate,dupa gestul ei,a avut o hemoragie puternica...analizele ulterioare au indicat: ,,cancer de col uterin''.

Am fost dat afara,pentru ca incomodam relatia ei cu concubinul...vanduse apartamentul in care stateam cu ea si cu sora mea,ne-a dat pe rand afara(pe mine,dupa ce i-am ajutat sa se mute,la cateva zile,cand s-a terminat).Toti banii cu care ramasese de la vanzarea apartamentului(cu care credeau ca au s-o duca bine),s-au dus pe doctori si medicamente.Pe suferinta.Nu a mai avut nici bani sa se externeze din spital...cand a ajuns acasa,nu aveau nimic de mancare...

 

Si asta vi se pare o simpla intamplare?

Va rog mai postati si on-topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite, cui dai viata! :doh:

:hi: Femeia asta,sufera.E introvertita.Se simte haituita de viata.

In sufletul ei,e o mare incrincenare.Are nevoie de...caldura sufleteasca.Neconditionat.

E "darimata" psihic."Amantul ei" e doar paiul de care se agata.Lucrurile,nu sunt ceea ce par a fi...nu o judecati.

Acceptati-o asa cum e!Nu e alcoolica! :P(Cred ca asta vroiai sa adaugi.Ma insel?) E doar...foarte singura.Si speriata.

Daca ati fi locuit cu chirie,nu ar mai fi fost mama voastra? Si atunci v-ati fi bucurat de suferinta ei? Moartea ei vi se pare o justitie divina?

"Amantul",e dreptul ei la viata.Voua,v-au crescut "aripile".Zburati!

Si pe mine m-au aruncat parintii in strada!Dupa numai o luna... in care,depresiva (imi pierdusem copilul),somera,fara locuinta,cautam o vorba buna si un loc "cald" in care,"sa-mi ling ranile" si s-o iau de la capat!

"La munca!Ai venit sa zaci pe batatura mea? Sa te tin eu?Zbori!"- mi-a zis taica-meu.

"Cind se inchide o usa,se deschide o...fereastra"- mi-am zis.Inainte de a construi,trebuie sa darimi.Cind te "agati" in viata de ceva sau de cineva,nu mai traiesti.Vegetezi.Viata e o loterie.Ruseasca. :airkiss:

Tiris...dar,inainte!

Iti amintesti versurile:"Maninc si pling.Maninc..."? ;)

.................

Am multe de spus pe tema ta dar nu o voi face decit partial fiindca,nu vreau ca cineva,cumva sa influenteze ...justitia divina ce inca,lucreaza. :P

Voi spune doar ca sunt o mama careia i s-a furat copilul iar justitia romana,corupta si incompetenta,a incurajat actul sub pretextul ca "e in interesul copilului sa ramina la tata care,are o situatie materiala net superioara mamei!" :kiss:

Copilul,avea...8 luni! :)

Tatal,nu l-a dorit.Nici nu eram casatoriti. :no: Poveste lunga... Dar,avea ceea ce nu aveam eu:o mama devotata,bani,casa si...martori mincinosi.Si m-a invins.

Numai dorinta de razbunare m-a ajutat sa supravietuiesc.Au trecut 24 de ani.

Familia la care mi-a ascuns copilul pe timpul procesului,s-a destramat in urma certurilor iscate intre soti,din cauza mortii celor doi copii.Cind i-am intrebat daca copilul meu e la ei,au negat cu nerusinare.

I-am spus ei,cu lacrimile in ochi:"Sa nu cumva,sa ma minti!Esti si tu mama...Voi blestema:Vintul pustiului si al mortii sa bata in familia si in casa care-mi ascunde copilul!Fie,sa simta dublu durerea mea!"

Cei doi copii ai lor au murit iar ei,s-au despartit in urma reprosurilor ei:"E numai vina ta!Tu m-ai obligat sa ascund copilul fetii aleia si ea,m-a blestemat!"

El,era prietenul si complicele tatalui copilului meu.

Un alt prieten,care,am aflat ca a condus masina cu care mi s-a furat copilul,a murit si el.

Vecinei,complice si care a refuzat sa-mi fie martor,i-a murit unul, dintre cei 4 copii.

Tatal fiului meu,a facut un an inchisoare fiindca,l-au prins cind a vrut sa fuga din tara.In timpul asta,tiritura care ne-a despartit,actuala lui sotioara, :o: i-a pus niste coarne demne de cerbul de la Brasov,cu toti vecinii,colegii si prietenii lui. :doh: N-a "iertat" nici unul.

Banii,pe unul dintre apartamente, ale carui rate le-am platit eu 2 ani de zile,i-a pierdut la "Caritas". :o:

Sotioara,a avut o viata de caine;a luat bataie "cu lantul porcului" dupa cum mi-a marturisit, :o: si a ramas fara dinti in gura!

Lista e deschisa... :salut:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti plina de ura...dar predici ,,iubirea neconditionata''...altora.

Tu ai blestemat,si te bucuri ca blestemul tau a avut efect,esti plina de ranchiuna,si iti doresti razbnare...dar imi dai mie lectii,despre cum ar trebui sa-mi fie rusine sa povestesc ce a patit mama...

Crede-ma,nu am spus multe despre ea;povestea e mult mai lunga,si mai urata.Nu e in intentia mea sa o demonizez.Dar nici sa o scuz.Acum ,amintirea ei nu ma mai intristeaza,sau indispune,sau enerveaza...nu mai are nici un efect.Nu mai simt nimic pentru ea,nici regrete,nici manie...nimic.E o simpla poveste.Dar asta nu e si cazul tau;Bagherra...scoate barna ta,apoi ocupa-te de paiul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu esti plina de ura...dar predici ,,iubirea neconditionata''...altora.

Tu ai blestemat,si te bucuri ca blestemul tau a avut efect,esti plina de ranchiuna,si iti doresti razbnare...dar imi dai mie lectii,despre cum ar trebui sa-mi fie rusine sa povestesc ce a patit mama...

Crede-ma,nu am spus multe despre ea;povestea e mult mai lunga,si mai urata.Nu e in intentia mea sa o demonizez.Dar nici sa o scuz.Acum ,amintirea ei nu ma mai intristeaza,sau indispune,sau enerveaza...nu mai are nici un efect.Nu mai simt nimic pentru ea,nici regrete,nici manie...nimic.E o simpla poveste.Dar asta nu e si cazul tau;Bagherra...scoate barna ta,apoi ocupa-te de paiul meu.

 

Pai acum si eu as putea da explicatii de genu' ,,intr-o viata anterioara ai omorat mame si ai lasat copii orfani, iar acum traiesti suferinta lor,, !!!

Nu este valabil deloc...viata merge inainte...si deabia am realizat...timpu' nu ramane pe loc doar pt frustarile mele sau supararile altora...get over it...cred ca tot forumu' stie ca ai fost abandonat si nedorit, dar nu cred ca te compatimesc prea multi...aceeasi chestie e valabila si la mine despre schimbarea mentalitatii romanului prin jigniri :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×