Sari la conținut
Forum Roportal
puiu.t

Generatia EMO

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

definitia e buna dar pentru emo`isti din alte tari....la noi sunt emo-kids afara, in casa o rup pe manele...o moda preluata doar la nivelul hainelor, in gandire manelari d`ai nostri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar avea un tătic din ăsta acasă

 

 

 

le-ar pieri cheful de EMO. Sau cumva dimpotriva?

 

 

 

Astea sunt enumerate si la schizo dar...doar cu atata nu vei intelege niciodata imaginea de ansamblu.

 

 

 

Aş, dimpotriva, asa se nasc copiii valorosi in societate, un adevarat motor de ambitie si prosperitate!

 

ce oameni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta sa fie motivul definitoriu?

-as adauga incapacitatea comunicarii reale

-introvertirea

-teama de societate

.........

 

Daca ar avea un tătic din ăsta acasă

 

 

 

le-ar pieri cheful de EMO. Sau cumva dimpotriva?

 

asta sa fie motivul definitoriu?

-as adauga incapacitatea comunicarii reale

-introvertirea

-teama de societate

.........

 

Astea sunt enumerate si la schizo dar...doar cu atata nu vei intelege niciodata imaginea de ansamblu.

 

unicii cu probleme ... ntz-ntz

ma bate tata acasa ca-i un betiv ordinat si eu ma fac emo

 

Aş, dimpotriva, asa se nasc copiii valorosi in societate, un adevarat motor de ambitie si prosperitate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt tineri, au o viata de dus mai departe si totusi aleg moartea...nu stiu dar sunt contra acestei generatii :)

 

Parca tu le decizi destinul.

 

Poate au si ei un motto ca al tau:

 

"cele mai frumoase lucruri sunt cele pe care ti le sufla nebunia si le scrie ratiunea"

 

Nebunia fiind prima, ratiunea nu mai apuca sa-si spuna ultimul cuvant.

 

da, femeile-s de vina...da da da...:doh: de femei care se sinucid din cauza barbatilor...n-ai auzit inca,nu? 8)

 

Statistica pe ultimii ani arata ca in Romania numarul adolescentilor de sex masculin care se sinucid raportat la cei de sex feminin e de 4:1 (75% sunt băieţi)

 

Deci e clar de la femei...in exces!

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta sa fie motivul definitoriu?

-as adauga incapacitatea comunicarii reale

-introvertirea

-teama de societate

.........

Ce ai descris tu mai sus sunt caracteristici ale depresiei. :doh:

La ei (EMO) apare din copilarie. Copilul introvert, excesiv de timid, "legat de fusta mamei", lipsit de curajul de a initia actiuni( in joc sau altunde, etc),temator in societate, astea sunt dpdv psihologic simptomele depresiei la copii.

 

Unii, poate chiar au probleme cu adevarat.

Pai, eu ce am zis?. Da, au ...si mari...depresia in copilarie nu e treaba ok, e o problema.Din fericire se poate regla repede, daca parintii si-ar face consiliere psihologica. Insa ei nu o fac...si apare generatia EMO. Care prin tot ceea ce fac, doar incearca sa atraga atentia parentala ce le-a lipsit in copilarie. Un copil asa zis neinteles...este un copil neinteles de propria familie, nu de altii. Si care, daca nu a primit acasa in primii 7-9 ani atentii pozitive, invata sa traiasca cautand din cele negative...caci fiinta umana are, ceea ce numeste in analiza tranzactionala ..."foame de stimuli". Adica dorinta enorma de a i se recunoaste faptul ca exista, si ca este OK. La fel si cu persoanele galcevitoare...nici ele nu au primit in familii stroke-uri pozitive in copilarie...si invata ca in viata traiesti , cautand si declansand numai pe cele negative.Iar exemple pot fi destule....priveste in jur, si vei vedea mii, sute de mii, milioane. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ai descris tu mai sus sunt caracteristici ale depresiei. :doh:

La ei (EMO) apare din copilarie. Copilul introvert, excesiv de timid, "legat de fusta mamei", lipsit de curajul de a initia actiuni( in joc sau altunde, etc),temator in societate, astea sunt dpdv psihologic simptomele depresiei la copii.

 

 

Pai, eu ce am zis?. Da, au ...si mari...depresia in copilarie nu e treaba ok, e o problema.Din fericire se poate regla repede, daca parintii si-ar face consiliere psihologica. Insa ei nu o fac...si apare generatia EMO. Care prin tot ceea ce fac, doar incearca sa atraga atentia parentala ce le-a lipsit in copilarie. Un copil asa zis neinteles...este un copil neinteles de propria familie, nu de altii. Si care, daca nu a primit acasa in primii 7-9 ani atentii pozitive, invata sa traiasca cautand din cele negative...caci fiinta umana are, ceea ce numeste in analiza tranzactionala ..."foame de stimuli". Adica dorinta enorma de a i se recunoaste faptul ca exista, si ca este OK. La fel si cu persoanele galcevitoare...nici ele nu au primit in familii stroke-uri pozitive in copilarie...si invata ca in viata traiesti , cautand si declansand numai pe cele negative.Iar exemple pot fi destule....priveste in jur, si vei vedea mii, sute de mii, milioane. 8)

zauuuu?

m-ai luminat!

credeam ca golul afectiunii casnice e luat de idolarizarea oarecum fortata, in cazul de fata, animatia de tip hentai

acum serios, poate toti am avut perioade de neliniste in adolescenta, firesti de altfel, dar exagerarrile de tip EMO, ce duc invariabil catre un final sumbru, imi par prea mult, ca sa adjudec responsabilitatea doar pe seama depresiei.

ma intreb totusi: noi maturii, parintii, nu avem nici o vina??? unde am gresit sau am tratat cu usurinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da mey...adultii au raspunderea. Insa nu toti. Ca nu esti tu raspunzator de ce a trait ala acasa la el. Ai lui parinti poarta raspunderea pe umeri. In viata numai si numai parintii au raspunderea obligatiei de a educa copiii lor. Adolescenti depresivi si adulti depresivi apar din copii depresivi. Copii ajung depresivi din ce traiesc in primii aia 7 ani acasa...in psihanaliza se numeste reprimarea sentimentelor( sau sentimente nepermise a fi exprimate in copilarie) :P Cine se baga in educatia unui copil, ce nu e al lui, este salvator de ocazie....care nu stie ce se cade si ce nu se cade pe lume. La nivel psihologic se numeste joc de desconsiderare de sine....pentru ca final, daca ala de te oferi necerut sa il salvezi, nu da doi bani pe sfaturile tale, se cheama ca te desconsidera....si cum tu ai provocat scena, se cheama ca te desconsideri si tu insuti. Apropos...ce se cade si ce nu se cade, asta i-o spune fiecaruia bunul simt. Si ala se educa in familie. :doh:

 

zauuuu?

Dap.

 

m-ai luminat!

Ma bucur.

 

acum serios, poate toti am avut perioade de neliniste in adolescenta, firesti de altfel,

Majoritatea au. In analiza tranzactionala, asta coincide cu perioada de revizuire a scriptului. Scriptul e planul incostient de viata pe care fiecare si-l scrie in copilarie (cam pana prin 7 ani...de-ia si vorba cu cei 7 ani de acasa 8) ). La inceput reprezinta o strategie de supravietuire, insa pe masura ce copilul creste , scriptul coboara adanc in subconstient, si va fi rulat toata viata constiincios. La varsta adolescentei are loc o revizuire a lui...de aici faza aia cu nelinistitea ( la nivel subcostient profund e de fapt nelinistea copilului tau mental, care nu e convins ca si-a scris bine scenariul de viata). De la varsta asta coboara profund subconstient si nu mai poate fi readus la nivel constient decat intr-o psihoterapie care se bazeaza mult pe AT. Ah, si sa nu uitam...scriptul e mereu negativ. La nivel global, s-au putea sa existe vreo 5 % din oameni, educati in familie, fara script....aia nu au nelinisti la adolescenta si nici cautari de sine. :)

Sa revenim la Emo...ei au trait mari probleme familiale ...in copilaria aia de care am amintit mai sus. Parintii lor nu le-au recunoscut in maniera adecvata dreptul la existenta. Asa ca acum si-l recunosc ei in maniera pe care au invatat-o in familie...alandala.

Dar daca esti doritor a afla mai multe despre cum majoritatea ne scriem istoria vietii, si chiar cum ne programam inconstient si moartea, iti recomand sa citesti: Eric Berne "Ce spui dupa Buna Ziua", si tot de el, "Jocuri pentru adulti" - Editura Trei. Eric Berne a fost unul dintre marii psihologi ai lumii...el este supranumit parintele AT, tot asa cum Freud este parintele psihanalizei. :-

P. S. Poate tu ti-ai dorit un comentariu romantic si o viziune filozofica a curentului EMO. Ce am zis eu e realitatea cruda, a psihologiei EMO.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lipsa echilibrului

lipsa reperelor

asta-i determina sa se sinucida

o viata fara sens

pentru ca sensul s-a pierdut

in era mercantila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×