Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ionut,

Du-te la medicul tau si mergi pe firul dosarului. in tot acest timp tu nu ai mai facut nici macar tratament cu hepatoprotectoare? Analizele trebuie sa le faci din luna in luna (exceptand viremia).

Pt hepato protectie, in paralel cu tratamentul care ti-l da medicul poti face si tratamente naturiste cu ceaiuri si preparate din plante.

Sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P Cu respect !

Sunt doru.

Sunt nou venit, dar cu diagnosticul VHC mai vechi (oct. 2003)

Nu am intrebari, dar in masura in care ma voi pricepe vreau sa

raspunt la intrebarile dvs. ( daca vreti sa-mi puneti intrebari )

Actualmente sunt spre sfarsitul tratamentului cu peginterferon alfa 2b,

am facut vinerea trecuta a 37-a injectie.

Recunosc si eu ca este ff greu dar vreau neaparat sa termin tratamentul.

Un amanunt vreau sa subliniez: in martie 2005 dupa 3 luni de tratament

viremia a iesit nedectabil (dar eu am avut atunci si am si acum rezerve

vis a vis de acest rezultat - nu spun la ce policlinica am facut analizale)

Sunt totusi optimist, am mare incredere (si mi-am pus multe sperante) in

acest tratament.

Tuturor celor care sunteti in aceesai barca cu mine va adresez indemnul de

a fi optimisti (conteaza enorm de mult ) si nu lasati garda jos.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ne-ai gasit Doru,

 

vad ca te indrepti cu pasi repezi spre sfarsitul tratamentului...probabil o sa fii unul dintre primii dintre noi....Ma bucur ca ai rezistat si cu rezultate bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) Buna Doru, imi face placere deosebita sa scriu DORU,asa la chemat si pe sotul meu ,ma bucur ca in 3 luni termini tratamentul,si eu am ajuns azi o fac pe cea de a 23 injectie si mie dupa 3 luni a iesit nedetectabila,dar acum ma simt foarte rau.iti doresc multa sanatate in continuare.Mariana :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Doru,

 

Dupa ce am citit ce ne-ai scris am devenit si eu mai increzatoare in tratamentul cu intereferon :)

Eu urmez sa fac biopsia saptamana viitoare.

 

Ai scris ca acest tratament este greu de suportat..... Vreau sa te intreb ceva.... in timpul acestui tratament ai continuat sa lucrezi sau??????? Te intreb acest lucru pt ca eu de luna aceasta sunt in concediu de maternitate, dar seful meu ma preseaza sa merg la lucru din decembrie. Crezi ca m-as descurca si cu bebele si cu serviciul si cu tratamentul???????????? ..... Si vrea si raspunsul saptamana asta, inaintea biopsiei.... :P

 

Sanatate in continuare!!!!!! Nu te lasa!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mariana,

 

As vrea sa te intreb acelasi lucru ca pe Doru...

 

In timpul acestui tratament cu interferon ai continuat sa lucrezi sau??????? Te intreb acest lucru pt ca eu de luna aceasta sunt in concediu de maternitate, dar seful meu ma preseaza sa merg la lucru din decembrie. Crezi ca m-as descurca si cu bebele si cu serviciul si cu tratamentul???????????? ..... Si vrea si raspunsul saptamana asta, inaintea biopsiei.... :P

 

 

Gabriel si Enigma, daca vedeti acest mesaj, va rog spuneti-mi ce a-ti face in locul meu........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dana,

 

eu fac de aproape 6 luni tratamentul si lucrez in continuare, nu am probleme in acest sens, simptome (in afara caderea parului..) nu am avut si nu am momentan. Nici macar oboseala permanenta care se spune ca e greu de suportat nu o am. DAR, fiecare organism reactioneaza altfel....acest tratament nu are aceleasi efecte la toti pacientii...unii pot lucra altii nu...Deci e greu de prognosticat cum vei suporta tu tratamentul. In ce masura te vei descurca si cu lucrul si copilul si trat., ...nu o sa fie usor dar probabil o vei stii doar daca o vei incerca pe propria piele.

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ionut!

 

Daca Gabriel nu a reusit inca sa-ti datele despre Dr. Ciuhrii, ti le dau eu acum

 

SC INSECT FARM SA

Str. Toamnei nr. 100

Sector 2 Bucuresti

 

Tel / Fax 021 2100606

 

Sper sa-ti fie de folos.

 

Ieri am urmarit pe ETNO o emisiune si cu Stelian Fulga. Se pare ca si el are ceva tratament pt. hepatita cu rezultate foarte bune. Iti dau si nr. lui de telefon: 021 2550291

 

Sper sa-ti fie de folos.

 

Sanatate multa si capul sus!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dana!

Eu 40 ani si nu am alte probleme de sanatate in afara infectiei cu HCV. Am experienta a 2 ani de interferon+ribavirina: 2002-2003 IntronA si 2004-2005 PegIntron. In perioada tratamentelor am avut mereu febra 37-38C(nu stiu daca de la Interferon - care influenteaza centrul termoreglarii din hipotalamus sau de la repetalele infectii respiratorii pe care le-am facut - scad leucocitele si in special neutrofilele) si dormeam foarte mult. Spre sfarsitul anului de tratament se accentuau simptomele psihice: depresie (exprimata si prin irascibilitate), imposibilitate de concentrare si chiar momente de confuzie; mi s-a rarit parut doar de la PegIntron.

Lucrez pe calculator si am putut sa lucrez mai putin decat de obicei si in unele zile deloc. Din cauza somnolentei si a reducerii capacitatii de concentrare. Seful meu a fost foarte intelegator si m-a lasat sa lucrez cat am putut si cand am putut!

E bine sa iei in calcul probabilitatea mare de a fi mult mai putin apta de munca in perioada tratamentului. Pentru a lua hotariri, incearca sa-ti raspunzi la cateva intrebari: cat de important este serviciul dpdv financiar? cat este imortant este pentru satisfactia ta profesionala si personala? are cine sa te ajute in cresterea celui mic? e mare riscul de a-ti pierde job-ul prin neprezentare? seful tau iti cere sa te intorci la munca "in cunstinta de cauza"? Din cate am citit, exista un risc de cateva procente de transmitere a virusului de la mama la copil (verifica informatia, n-o lua de buna!). Ai discutat cu medicul despre asta?

Te asteptam cu vesti. Multa sanatate!

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×