Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

circumcizie...hmmm....

circumcizia contribuie la reducerea infectiilor de tract urinar in copilarie, a bolilor cu transmitere sexuala si a cancerului de penis la adult.

Complicatiile dupa circumcizie sunt rare.Persoanele de sex masculin la care nu s-a practicat circumcizia au risc mai mare de a face infectii de tract urinar in primul an de viata, fata de cei la care s-a practicat circumcizia. Mai tarziu in timpul vietii, barbatii necircumcisi au un risc mai mare de a contracta boli cu transmitere sexuala in comparatie cu cei la care s-a efectuat circumcizia.

AVANTAJE

Studiile privind beneficiile medicale ale circumciziei au avut rezultate contradictorii, dar procedeul poate reduce riscul pentru:

- infectiile tractului urinar in copilarie

- unele boli cu transmitere sexuala la adulti

- cancer de penis (carcinom cu celule scuamoase) la varstnici.

- cancerul de col uterin la partenerele de sex feminin la varsta inaintata(ATENTIE SUNTEM TARA CU CELE MAI MULTE CANCERE DE COL UTERIN!!!ACEASTA BOALA E CEL MAI PUTIN INTALNITA LA EVREICE,a caror barbati sunt circumcisi)

Pai,cu exceptia americanilor,nu stiu in ce tara mai sunt barbatii atit de "fluturasi"(iresponsabili,instabili) ca in Ro!

Si nu stiu cu exceptia Africii poate,in cite tari se practica sexul neprotejat,ca in Ro.

Normal ca femeile se inbolnavesc de toate cele...

La evrei,cind femeia este la ciclu,sta in virful patului,nu face nimic,nici macar mincare...ba,i se serveste mincarea la bot pe motiv ca e ..."bolnava".Unii,spun ca nu are voie sa atinga nimic pe motiv ca e ..."necurata". :hi:

Asa e si la romani? :salut:

Si,da...evreii,am auzit ca-s foarte ingalati. :kiss:

In ce fel se face protectia asta fata de bolile sexuale prin circumcizie,ca nu vad? :airkiss:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.seximus.ro/articole/penis_testicul.php

 

la bebelusi dispare riscul de infectare.

mamicile stiu bine asta....

trebuie tot timpul curatati de scame .

in plus:..creste daravela...

 

da, si daca nu decalotezi penisul si ncii nu-l circumcizi ce se intampla cand ajunge la maturitate? :airkiss: creste si nu se mai ... ma scuzati, beleste ? :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Studiile privind beneficiile medicale ale circumciziei au avut rezultate contradictorii, dar procedeul poate reduce riscul pentru:

- infectiile tractului urinar in copilarie

- unele boli cu transmitere sexuala la adulti

- cancer de penis (carcinom cu celule scuamoase) la varstnici.

- cancerul de col uterin la partenerele de sex feminin la varsta inaintata(ATENTIE SUNTEM TARA CU CELE MAI MULTE CANCERE DE COL

 

Asa de ce sa nu operam toti copii de apendicita,de amigdale si de polipi ca sa prevenim infectiile.

Dar in schimb la evreice este mai frecvent cancerul de san.

 

Eu,as fi curioasa cum te protejeaza circumcizia de...SIDA! :yes: Ca-i macelarim pe toti masculii! :cheer:

 

Pai daca e tabacita pielea aia de la atata frecat de chiloti si/sau pantaloni. :P

 

Naiba nu mai bine foloesesti prezervativul? Si nu vezi ce tampenie? Pai ii protejeaza doar pe barbati,dar pe femei nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P Ce treaba are tabaceala cu virusul?

Ma gindesc la modul de transmitere a SIDA...si nu "vad" legatura! :cheer:

Ca doar virusul nu se transmite prin piele,prin simpla atingere ci,prin secretii,prin contact sexual,prin singe,prin...

Numai daca ambii sunt raniti pe piele si ranile lor fac contact se transmite SIDA.Altfel... :yes: la ce serveste tabaceala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa tu ce stiu mamicile,ca nu-i asa deloc.E o barbarie si cu asta, basta...Daca organismul e constrit de natura intr-un anumit fel,mi se pare aberant sa-l mutilezi...

Cine m-o fi pus sa ma uit la poze..... :P

 

Ar trebui atunci, sa credem ca orice apendicectomie sau amigdalectomie sunt barbarii?!?

 

Unul din baietii mei, bebelus fiind a avut probleme cu o fimoza foarte stransa care a necesitat circumcizie, operatia fiind singura solutie.(fimoza este afectiunea in care preputul prea stramt nu permite decalotarea; ea poate fi stransa, incat sa impiedice urinarea. Sunt foarte rare - se spune - astfel de cazuri cazuri).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui atunci, sa credem ca orice apendicectomie sau amigdalectomie sunt barbarii?!?

 

Unul din baietii mei, bebelus fiind a avut probleme cu o fimoza foarte stransa care a necesitat circumcizie, operatia fiind singura solutie.(fimoza este afectiunea in care preputul prea stramt nu permite decalotarea; ea poate fi stransa, incat sa impiedice urinarea. Sunt foarte rare - se spune - astfel de cazuri cazuri).

 

:P :) :P Sunt o gramada de oameni care au stat toata viata fara sa faca apendicita si/sau amigadilita,dar pt. ca exista aceasta posibilitate hai sa facem operatii fara anestezie la nou-nascuti.

 

La nici un bebelus nu se decaloteaza penisul.Aceasta poate deveni o problema doar daca nu se decaloteaza mai tarziu,pana in 18 ani sau cum ai zis tu daca impiedica urinarea.

 

Parerea mea personala ca diagnosticul asta de fimoza e foarte subiectiv si depinde de la doctor la doctor si ce a invatat el in facultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:pardon: :rot: :- Sunt o gramada de oameni care au stat toata viata fara sa faca apendicita si/sau amigadilita,dar pt. ca exista aceasta posibilitate hai sa facem operatii fara anestezie la nou-nascuti.

 

La nici un bebelus nu se decaloteaza penisul.Aceasta poate deveni o problema doar daca nu se decaloteaza mai tarziu, pana in 18 ani sau cum ai zis tu daca impiedica urinarea.

 

Parerea mea personala ca diagnosticul asta de fimoza e foarte subiectiv si depinde de la doctor la doctor si ce a invatat el in facultate.

 

Parerea mea personala este ca habar nu aveti despre ce vorbiti...(evident, n-ai inteles ce-am vrut sa spun despre...ectomii)

 

Nu stiu ce macelari ati cunoscut voi...

Copilul meu suferea cumplit, senzatia de urinare se manifesta foarte des, era un chin. L-am operat, au mai fost vreo trei zile grele, dar, de-atunci, nici o problema, de nici un fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×