Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce s-o lase?

Este treaba de higena si atat.Ce va tot agitati,ori s-au inmultit atat de mult evreii in Romania incat le intereseaza pe fetite ce si cum sta chestia, ca poate iese un castig?

 

Cu sau fara igiena,tot mutilare se numeste.Plange lumea pentru o masea scoasa sau pentru o unghie rupta...daramite pentru o zona sensibila in care se taie ca-n mamaliga.

 

Pruncul,esti pro circumcizie? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum e o barbarie si preferau sa faca asta in loc sa se spele.Si cum am mai spus:o rana deschisa la un organism care nu are inca bine dezvoltat sistemul imunitar nu e un risc fff mare?

dar cand iti taie cordonul ombilical nu se naste o rana deschisa?

sunt cusute aceste rani "deschise "

nu sunt nici pro si nici contra..

dar am observat ca pe langa barbaria cu privire la acest aspect,adusa in discutie de unii sunt mai multe avantaje in urma actului de circumcisie.

http://covtgv.wordpress.com/2008/03/04/cir...tia-preputului/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar cand iti taie cordonul ombilical nu se naste o rana deschisa?

sunt cusute aceste rani "deschise "

nu sunt nici pro si nici contra..

dar am observat ca pe langa barbaria cu privire la acest aspect,adusa in discutie de unii sunt mai multe avantaje in urma actului de circumcisie.

http://covtgv.wordpress.com/2008/03/04/cir...tia-preputului/

 

Cum sa compari cu taierea ombilicului? :doh: :swoon:

 

Eu nu inteleg de ce sa se faca la nou-nascuti!Aici e adevarata barbarie.La 18 ani se documenteaza si dupa aia decide singur daca sa-si taie preputul sau nu.Nu ai citit ca preputul e o parte esentiala in dezvoltarea normala a penisului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pruncul,esti pro circumcizie? :doh:

Nu stimata doamna !

Ce va casuna pe socoteala evreilor?

Oricum categorisim noi, daca doctorul o recomanda,evreu sau nu circumcizia trebuie facuta.

Prin USA si Canada(in Israel nu am fost si nici nu am de gand sa ma duc)in cartierele evreilor ma deranjau carliontii cei au ca favorite si palariile negre si faptul ca inca se mai circunscriu arata ca poporul ales are probleme la mansarda!

Daca in Statele Unite Romane statul Oltenia ar impune oltenilor sa poarte cobilita ca semn distinctiv mi s-ar pare pitoresc.

In concluzie,cum zicea si Hitler, Pace si Prietenie intre popoare!

Editat de Pruncul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum sa compari cu taierea ombilicului? :doh: :swoon:

 

Eu nu inteleg de ce sa se faca la nou-nascuti!Aici e adevarata barbarie.La 18 ani se documenteaza si dupa aia decide singur daca sa-si taie preputul sau nu.Nu ai citit ca preputul e o parte esentiala in dezvoltarea normala a penisului?

mai jet blak...

tu stii ce este ala preput?

ai citit cat de cat ceva despre asa ceva?

......................................................

uite..la inceputul topicului eu am spus ca nu stiu mare lucru despre circumcizie.

ete ca au trecut cateva ore ( zeci), timp in care am mai citit cate un pic.

....................

dar trepanatia pe viu a maimutelor si servirea creierului proaspat ca delicatesa cum iti pare?

nu este o mare barbarie?

dar alte barbarii din lumea larga?

...................

si cand am facut comparatie cu taierea cordonului ombilical , am facut doar sa-ti amintesc ca si acolo se produce o rana care este cusuta ulterior...( asta ca sa-ti iasa din cap ideea aia cu rana deschisa, sistem imunitar slabit si ce mai stiu eu ca ai prin cap)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai jet blak...

tu stii ce este ala preput?

ai citit cat de cat ceva despre asa ceva?

 

Eu am citit linkurile alea,dar vad ca tu nu ai citit nimic.

Iara faci comparatii intre mere si pere.

Am citit pe wikipedia istoria circumciziei si zau daca am gasit vreun motiv serios/medical pt. care sa se faca asta.Motivul principal e pur simbolic religios sau nu neaparat.

 

Binenteles ca asa sunt o gramada de barbarii pe lumea asta,dar asta e ceva fff raspandit si mai ales e la OAMENI.Cica oamenii ar fi pe primul loc.

 

Tu nu ai citit ca la nastere practic preputul si penisul sunt practic lipite si asta inca cativa ani buni? Taierea ombilicului nu e ceva obligatoriu.

 

Sa zicem ca unele dintre beneficiile alea ale circumciziei ar fi adevarate nu vad cum se aplica ele la nou-nascut si la copil.

 

Igiena?? Pai ce mare efort sa ti-o decalotezi ca sa te speli? Chiar asa proasta crezi ca e natura asta sa faca accesorii pt. corp care nu au nici un rol?

 

Omul modern exista pe Pamant de zeci de mii de ani,dar stiinta adevarata care il studiaza a aparut doar acum vreo 2000 de ani.

Inca nu se stie exact ce rol are fiecare sistem si organ al corpului,dar noi ne apucam repede sa-l indepartam.

 

Daca ti se pare atat de buna circumcizia de ce nu iti faci? Daca vei avea un baiat i-ai face circumcizie,nu?

 

Ti se pare normal sa i se faca asa ceva unui om fara acordul sau?

 

Dar de "circumcizia" la femei ai citit? Aia ce dracu rol poate sa aiba? Ce poate fi benefic in amputarea clitorisului.In alte zone se merge mai departe.Li se taie si labiile mici apoi li se cos labiile mari si mai lasa doar o gaurica pt. urina si sangele menstrual.De multe ori nu e posibil un act sexual fara a se taia zona.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AVANTAJE

Studiile privind beneficiile medicale ale circumciziei au avut rezultate contradictorii, dar procedeul poate reduce riscul pentru:

- infectiile tractului urinar in copilarie

- unele boli cu transmitere sexuala la adulti

- cancer de penis (carcinom cu celule scuamoase) la varstnici.

- cancerul de col uterin la partenerele de sex feminin la varsta inaintata(ATENTIE SUNTEM TARA CU CELE MAI MULTE CANCERE DE COL UTERIN!!!ACEASTA BOALA E CEL MAI PUTIN INTALNITA LA EVREICE,a caror barbati sunt circumcisi)

 

Tu ori glumesti ori nu intelegi ca te contrazici singur! :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

circumcizie...hmmm....

circumcizia contribuie la reducerea infectiilor de tract urinar in copilarie, a bolilor cu transmitere sexuala si a cancerului de penis la adult.

Complicatiile dupa circumcizie sunt rare.Persoanele de sex masculin la care nu s-a practicat circumcizia au risc mai mare de a face infectii de tract urinar in primul an de viata, fata de cei la care s-a practicat circumcizia. Mai tarziu in timpul vietii, barbatii necircumcisi au un risc mai mare de a contracta boli cu transmitere sexuala in comparatie cu cei la care s-a efectuat circumcizia.

AVANTAJE

Studiile privind beneficiile medicale ale circumciziei au avut rezultate contradictorii, dar procedeul poate reduce riscul pentru:

- infectiile tractului urinar in copilarie

- unele boli cu transmitere sexuala la adulti

- cancer de penis (carcinom cu celule scuamoase) la varstnici.

- cancerul de col uterin la partenerele de sex feminin la varsta inaintata(ATENTIE SUNTEM TARA CU CELE MAI MULTE CANCERE DE COL UTERIN!!!ACEASTA BOALA E CEL MAI PUTIN INTALNITA LA EVREICE,a caror barbati sunt circumcisi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

haha....ce trebuie inteles din ceea ce am scris este faptul ca nu sunt nici pro nici contra , aduc doar informatii privind procedeul,pentru ca beneficii sunt , insa si riscuri :lol2: :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt impotriva...... :airkiss:

multa iubire

 

circumcizie...hmmm....

circumcizia contribuie la reducerea infectiilor de tract urinar in copilarie, a bolilor cu transmitere sexuala si a cancerului de penis la adult.

Complicatiile dupa circumcizie sunt rare.Persoanele de sex masculin la care nu s-a practicat circumcizia au risc mai mare de a face infectii de tract urinar in primul an de viata, fata de cei la care s-a practicat circumcizia. Mai tarziu in timpul vietii, barbatii necircumcisi au un risc mai mare de a contracta boli cu transmitere sexuala in comparatie cu cei la care s-a efectuat circumcizia.

AVANTAJE

Studiile privind beneficiile medicale ale circumciziei au avut rezultate contradictorii, dar procedeul poate reduce riscul pentru:

- infectiile tractului urinar in copilarie

- unele boli cu transmitere sexuala la adulti

- cancer de penis (carcinom cu celule scuamoase) la varstnici.

- cancerul de col uterin la partenerele de sex feminin la varsta inaintata(ATENTIE SUNTEM TARA CU CELE MAI MULTE CANCERE DE COL UTERIN!!!ACEASTA BOALA E CEL MAI PUTIN INTALNITA LA EVREICE,a caror barbati sunt circumcisi)

 

evreii sau evreicele nu au auzit de igiena? :salut: cancerul de col uterin la partenerele de sex feminin la varsta inaintata(ATENTIE SUNTEM TARA CU CELE MAI MULTE CANCERE DE COL UTERIN!!!ACEASTA BOALA E CEL MAI PUTIN INTALNITA LA EVREICE,a caror barbati sunt circumcisi) - asta da " metoda" de justificare a unei timpenii... cu alte cuvinte " il operam" pe "sanatos" sa il prevenim de boala pe cel care nu se ingrijeste??? :kiss: ...... " tare" operatie..... :hi:

multa iubire

 

sunt impotriva...... :P

multa iubire

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×