Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

a inceput in America in timpul isteriei anti-masturbare din Epoca Victoriana, mai sunt parinti care fac acelasi lucru copiilor avand iluzia ca previn masturbarea ; a fost invocat si motivul igienei ,si altele care nu sunt decat niste mituri -circumcizia este de fapt o amputare nejustificata

 

Eu am gasit alte date:

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_male_circumcision

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da ,am gresit cu America,nu trebuia sa scriu ca acolo a inceput ci ca s-a efectuat si atunci :cheer: Multumesc

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai Gin Gin..

tu crezi ca operatiunea in sine reprezinta CiOmuiala?

:roll:

este un cult al lor..

ar trebui sa mai citim si noi cate ceva despre asta..

eu unul nu stiu mare branza..

 

E mai rau de atat...chiar am citi destul, cat sa ma ingrozesc si sa multumesc domnului ca nu am vreo legatura cu cultul lor.

 

Si sincer,nu-mi vine a rade...:cheer:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Circumcizia este o practica milenara la evrei impusa de conditiile climaterice si de higena rudimentara a vremurilor respective.

Cei care ii cunosc bine pe evrei sunt cu totul de acord ca a fost o masura profilactica bine venita la vremea respectiva.

Preotii lor pentru a o impune au facut-o un ritual care la ora actuala nu mai are sens.

In vremea hitlerismului pe multi evrei i-a costat viata faptul ca erau circumcisi.

Celalalte comentarii ca ar marii organul,potenta si ar prevenii inclinatia spre masturbare a baietilor sunt gogosi.

La ora actuala sunt cazuri in care doctorul recomanda circumcizia.

Editat de Pruncul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Circumcizia,am inteles ca se practica si la barbati dar si la femei. :cheer:

Biblia,pomeneste si ea de circumcizie numind-o "taiere imprejur".Dar,nu specifica si scopul ei.

La barbati presupune taierea preputului in timp ce la femei termenul defineste un set mult mai amplu de operatii chirurgicale asupra organelor genitale.

Ete.

Le taie clitorixu` pur si simplu.

Dupa parerea mea-i un obicei barbar.

Ca o orice amputare la urma urmei.

Ca sa nu mai zic ca-n nu stiu ce trinb din africa amputarea asta se produce la 10-11 ani.

Si nu vreti sa vedeti cu ce scule.

Noi aruncam cutite mai curate si mai ascutiote la gunoi.

-decat alea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Circumcizia,nu-i face pe barbati sa aiba permanent..."saculetele" goale? 8) Pai,daca treb'soara sheea...se atinge mereu de pantalon,neprotejata, se excita si incepe sa scuipe ca o lama,nu?

Logic,antrenamentul asta,ar trebui sa-l faca pe barbat sa reziste cu stoicism la "drum lung".

Ideea cu protectia contra SIDA prin circumcizie,mi se pare o idiotenie! :doh:

SIDA,are treaba cu mucoasele,singele...nu,cu "ambalajul".

Si totusi:biblia,nu a sustinut niciodata ceva inutil,nefondat...din contra! Deci,ceva...cu tilc,se ascunde aici. :)

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Circumcizia este o practica milenara la evrei impusa de conditiile climaterice si de higena rudimentara a vremurilor respective.

Cei care ii cunosc bine pe evrei sunt cu totul de acord ca a fost o masura profilactica bine venita la vremea respectiva.

Preotii lor pentru a o impune au facut-o un ritual care la ora actuala nu mai are sens.

In vremea hitlerismului pe multi evrei i-a costat viata faptul ca erau circumcisi.

Celalalte comentarii ca ar marii organul,potenta si ar prevenii inclinatia spre masturbare a baietilor sunt gogosi.

La ora actuala sunt cazuri in care doctorul recomanda circumcizia.

 

Yeah right! Este un obicei barbar de preamarire a falusului...al carui detinator a creat religia. Atunci de ce divinitatea a dat acel preput daca nu avem nevoie de el?

 

Circumcised male and female virgins were substantially more likely to be HIV infected than uncircumcised virgins (Kenyan females: 3.2% vs. 1.4%, odds ratio [OR] = 2.38; Kenyan males: 1.8% vs. 0%, OR undefined; Lesothoan males: 6.1% vs. 1.9%, OR 3.36; Tanzanian males: 2.9% vs. 1.0%, OR 2.99; weighted mean phi correlation = 0.07, 95% confidence interval, 0.03 to 0.11). Among adolescents, regardless of sexual experience, circumcision was just as strongly associated with prevalent HIV infection. However, uncircumcised adults were more likely to be HIV positive than circumcised adults. Self-reported sexual experience was independently related to HIV infection in adolescent Kenyan females, but was unrelated to HIV infection in adolescent Kenyan, Lesothoan, and Tanzanian males.

 

http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pi...047279706002651

 

Immediately after circumcision, a child is at risk for infection and hemorrhage. The loss of the protective foreskin places him at risk for complications including meatitis (inflammation and ulceration of the urinary meatus), meatal stenosis (constriction of the meatus, resulting in blocked urinary flow and potential infection), preputial stenosis (scarring that constricts the glans), and buried penis (entrapment of the penis by scar tissue). Together, these conditions, which are almost unheard of in non-circumcised males, affect up to 20% of circumcised males and may require additional surgery.

 

A circumcised male may also experience chafing and abrasion of the exposed glans against clothing, painful erections due to the tightened skin, scarring, and desensitization that can severely reduce enjoyment of sexual activity. A circumcised penis may be significantly smaller than it would otherwise have been. For more information, see the Circumcision Information Resource Center, under "Complications of circumcision."

 

http://www.notjustskin.org/en/circumcisionfaq.html

 

Imagineaza-ti conditiile de igiena intrunite in actul circumciziei atunci...citeste cate se pot intampla si ce efecte are circumcizia asupra penisului: infectie, hemoragie, complicatii ale meatului urinar, etc sau asupra clitorisului femeii care este mult mai barbar , femeia fiind condamnata la o viata lipsita de placeri sexuale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai,daca treb'soara sheea...se atinge mereu de pantalon,neprotejata, se excita si incepe sa scuipe ca o lama,nu?

Nu se excita, in prima faza il irita/doare, apoi devine imun :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai laso naibii de treaba. :doh:

De ce s-o lase?

Este treaba de higena si atat.Ce va tot agitati,ori s-au inmultit atat de mult evreii in Romania incat le intereseaza pe fetite ce si cum sta chestia, ca poate iese un castig?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce s-o lase?

Este treaba de higena si atat.Ce va tot agitati,ori s-au inmultit atat de mult evreii in Romania incat le intereseaza pe fetite ce si cum sta chestia, ca poate iese un castig?

 

Oricum e o barbarie si preferau sa faca asta in loc sa se spele.Si cum am mai spus:o rana deschisa la un organism care nu are inca bine dezvoltat sistemul imunitar nu e un risc fff mare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×