Sari la conținut
Forum Roportal
v.cristina

Pasionatii de gradinarit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma cu 1 an de zile mi-am descoperit o noua pasiune gradinaritul.Trebuie sa recunosc ca dintotdeauna mi-au placut florile dar acum ma captiveaza in tot sensul cuvantului.Din pacate gasesc cu greu persoane care sa impartaseasca aceiasi pasiune cu mine. Nimic nu mi se pare mai extraordinar decat sa plantezi o floare si sa o urmaresti in fiecare zi cum creste. Cu toate aceste mai am foarte multe de invatat pe acesta tema si nu am de la cine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma cu 1 an de zile mi-am descoperit o noua pasiune gradinaritul.Trebuie sa recunosc ca dintotdeauna mi-au placut florile dar acum ma captiveaza in tot sensul cuvantului.Din pacate gasesc cu greu persoane care sa impartaseasca aceiasi pasiune cu mine. Nimic nu mi se pare mai extraordinar decat sa plantezi o floare si sa o urmaresti in fiecare zi cum creste. Cu toate aceste mai am foarte multe de invatat pe acesta tema si nu am de la cine.

 

daca vrei poti poti sa comunici pe yahoo messanger cu doamna Pazzini Elena, o mare pasionata de gradinarit si flori. epazzini44

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma cu 1 an de zile mi-am descoperit o noua pasiune gradinaritul.Trebuie sa recunosc ca dintotdeauna mi-au placut florile dar acum ma captiveaza in tot sensul cuvantului.Din pacate gasesc cu greu persoane care sa impartaseasca aceiasi pasiune cu mine. Nimic nu mi se pare mai extraordinar decat sa plantezi o floare si sa o urmaresti in fiecare zi cum creste. Cu toate aceste mai am foarte multe de invatat pe acesta tema si nu am de la cine.

 

La un an si jumatate de la postare, ai dat de cineva care iti impartaseste pasiunea :) . Si mie imi place sa gradinaresc - atat in curte cat si in ghivecele amplasate prin casa si pe terasa. Din pacate nu sunt sigur ca ai putea invata ceva de la mine. Si eu sunt in situatia de a invata. Tu ce plante ai? De gradina? De interior?

 

"o gradina e o opera de arta ce nu se termina niciodata " :flowers:

 

si care va avea in fiecare minut alt chip :roll: . si tie iti place gradinaritul?

Editat de Lynxulnegru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu tine.

Si eu sunt un impatimit al naturii, al plantelor si animalelor.

Cu adevarat, nimic nu e mai extraordinar decat sa urmaresti in fiecare zi cum creste plantutza sadita de tine.

Toti avem de invatat si, eu personal sper sa aflu cat mai multe lucruri noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când se plantează, de fapt, castraveții???              https://click.ro/

*Dupa ultimul inghet dar depinde si de zona geografica!!! 

In Romania prin Secuime se planta dupa ce era posibil de intrat in sol care era pregatit deja din toamna pentru semintele ce se vor adauga in primavara.    

Ultimul inghet este Mai 25 in fiecare an, parte din Sfintii Gerosi, chiar tarziu in comparatie cu multe zone de pe mapamond, dar dupa acea data are speranta la viata planta!!!

Si atunci stratul era bine acoperit cu crengi de brad care ce indoiau usor, iar peste se punea paie multa sa tina cald solul dar si manura la marginile straturilor.  

Se recoltau  castraveti pana tarziu, se mai si acopereau iar plantele prin Septembrie de frica gerului pe timp de noapte ca mai erau si destule zile cu soare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×