Sari la conținut
Forum Roportal
nicucraker969

Montare rigips

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sal!!

am si eu mare nevoie de ajutor in ceea ce priveste montarea de rigips in o sufragerie si am ceva nelamuriri.

-ideea pe care vreau sa merg este urmatoarea:

am peretii zdraveni dati cu var.cat de cat drepti

peste vreau sa vin cu caroiaj din uw prins bine in dibluri pe perete

apoi fac instalatia electrica cu cablu ignifuant si las capetele de cablu pentru doze si prize 220 internet si telefon

intre caroiaj(vreau sa la 50-60cm intre uw)vreau as pun placi de zapada artificiala prinse cu adeziv(cred ca nu mai are rost sa ptind si cu dibluri)

apoi vin la ras cu rigipsul peste caroiaj si zapada prins in holdzsuruburi.

peste rigips am inteles ca trebuie prins la imbinarea placilor banda din plasa de fibra care cred ca va veni gletuita presupun

dupa asta un strat subtire de glet si lavabila.

 

 

credeti ca este bine ceea ce vreau sa fac??indrumati-ma pentru a nu face o treaba inutila si a cheltui banii inutil

-m-am gandit ca daca in loc de zapada artificiala(pe care o am deja cumparata) sa pun vata minerala dar este destul de scumpa!

VREAU SA AFLU MAI MULTE DESPRE ACEST TIP DE IZOLATIE SI MAI ALES (la mine nu ramane nici un pic de spatiu gol in interiorul izolatiei) SI AM CITIT PESTE TOT DE O ASA ZISZ BARIERA TERMINCA!!??

VOI CE MA SFATUITI???

astept nerabdator raspunsurile voastre!!

 

ps-e vorba de trei pereti care dau la exterior(stau la bloc)si nu incxape discutie ca as putea sa izolez pe afara intrucat nu am acces.la doi dintre pereti pe afara sunt la 50cm vecin cu alte blocuri si nu se poate lucra.e bloc langa bloc-perete langa perete!!

 

merci anticipat celor care-mi raspund!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

UW-urile se pun obligatoriu la 60 cm pentru a putea prinde placile cu holtsuruburi odata la mijloc si apoi marginile doua cate doua!

Nu este nevoie sa faci caroiaj, ajung uw+urile dispuse pe verticala pe toata inaltimea peretelui.

La interior, mai bun decat polistirenul, este vata minerala dublată cu o folie de polipropena.Este si mai usor de montat si mai ieftina si mai buna ca solutie pentru izolat la interior. Este nevoie intradevar de plasa de fibra la imbinari peste care se gletuieste cu rigips+super.Nu se gletuieste toata suprafata rigipsului ci se da o amorsa si dupa aia lavabil. Eu am facut un apartament de la zero.Toti peretii plus tavanele.Nu e greu.

Rezultatul dupa o iarna.Nici urma de condens sau igrasie.Trebuie sa spun ca peretii erau negrii din cauza condensului si a igrasiei si am dat tencuiala jos pana la placa.

Ai nevoie de o rotopercutoare buna pentru a prinde profilul "U" sus si jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce fel de dibluri si ce fel de holdsurubuiri folosesc pt prindere uw pe perete??care e modalitatea de prindere?? eu m-am gandit sa pun un uw sus(la tavan),unul jos la pardoseala orizontale si apoi pe verticala din 60 in 60 asa cum s-a spus.

trebiue sa mai folosesc bride de prindere sau ceva la profilele care se monteaza pe orizontala(cadru)??sau gauresc profilul ,bag diblu si apoi holdsurub cu capat mare??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma ajutati???pls!!!nu stiu cum sa fac!!!help!!!!!!

in primul rand pt pereti nu ai nevoie de UW!!

Se merge pe UD30,CD60 --izolatie---vata minerala,folie PPE(bariera de vapori)gipscarton

Daca vrei iti pot face o schita de executie 3d sa vezi exact cum se lucreaza cu gipscarton :airkiss:

 

 

o scurta schita sa-ti dai seama despre ce vb!

post-153501-1210523261_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in primul rand pt pereti nu ai nevoie de UW!!

Se merge pe UD30,CD60 --izolatie---vata minerala,folie PPE(bariera de vapori)gipscarton

Daca vrei iti pot face o schita de executie 3d sa vezi exact cum se lucreaza cu gipscarton :jester:

 

 

o scurta schita sa-ti dai seama despre ce vb!

 

 

 

merci mult de tot adi_master!

aproape am inteles! merci mult pt schema si nu strica daca poti sa-mi faci una 3d amanuntita

 

mai am inca cateva nelamuriri

- pe ce sistem sau ce brida folosesc pt prinderea de cd60 pe perete si din cati in cati cm se fixeaza ?(presupun ca cu dibluri se prinde brida de sustinere)

-la ce distanta de perete si in ce pozitie vine prins cd60

-am luat vata minerala cu folie de aluminiu de 100mm(cum se pune??cu folia de aluminiu la perete sau cu ea in exterior??)

-am cumparat folie din aceea care se pune pe sub parchet de 3 mm(asta e ppe??/se monteaza peste vata minerala am inteles?? trebiue sa mai las spatiu"aer"intre vata minerala si folie sau vin una peste alta??)

-de cat sa cumpar rigips de 9 sau de 12 cm??

 

poate ma ajutati caci miercuri-joi vreau sa ma apuc de treaba!!

 

merci mult si astept nerabdator raspunsuri la nelamuririle mele!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×