Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Atentie utilizatori de EBAY !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deschizandu-mi astazi adresa de e-mail, nu mica mi-a fost mirarea sa gasesc un mail primit de la ...echipa EBAY . Fiind desigur cu bagare de seama de fiecare data, am citit cu mare atentie mailul pe care probabil multi dintre voi la-ati primit .

 

Postez acest topic tocmai pentru ca unii dintre utilizatorii de EBAY sa nu cada in plasa raufacatorilor.

 

Asadar, mailul e de fapt o imagine JPG, care te duce spre o pagina clona de eBay , oriunde ai da clicca pe ea, chiar daca in textul din imagine iti este prezentat un cu totul alt linca (priviti lincaurile incercuite)

 

 

Cei ce intra acolo sunt rugati sa isi introduca userul si passul si apoi... ce urmeaza , nu cazul sa va mai spun. Din cate mi-am dat seama, mailul e trimis din Uruguay (!)

 

ASADAR, FITI CU BAGARE DE SEAMA !

post-757-1123104654_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deschizandu-mi astazi adresa de e-mail, nu mica mi-a fost mirarea sa gasesc un mail primit de la ...echipa EBAY . Fiind desigur cu bagare de seama de fiecare data, am citit cu mare atentie mailul pe care probabil multi dintre voi la-ati primit .

 

Postez acest topic tocmai pentru ca unii dintre utilizatorii de EBAY sa nu cada in plasa raufacatorilor.

 

Asadar, mailul e de fapt o imagine JPG, care te duce spre o pagina clona de eBay , oriunde ai da clicca pe ea, chiar daca in textul din imagine iti este prezentat un cu totul alt linca (priviti lincaurile incercuite)

Cei ce intra acolo sunt rugati sa isi introduca userul si passul si apoi... ce urmeaza , nu cazul sa va mai spun. Din cate mi-am dat seama, mailul e trimis din Uruguay (!)

 

ASADAR, FITI CU BAGARE DE SEAMA !

[snapbacca]58425[/snapbacca]

merci de avertizare. inca nu am primit asa ceva, dar voi fi atent!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit si eu un mail asemanator dar eu nu obisnuiesc sa le deschid.

Multumim pentru avertizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, adresa de e-mail de pe care au trimis, care e?

Editat de rhs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Merci pentru avertizare :P.

 

Si eu mai demult am primit un mail, cica de la "Loteria Nationala a Angliei", in care imi zicea ca am castigat 9.999.999 $, si ma punea sai- trimit persoanei respective, pe mail, parolla si contul meu :hi:.

 

Mailul "persoanei respective" era ceva de genu mr.smith@yahoo.co.uk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu primesc aproape saptamanal mail-uri de la ebay, dar niciunul nu a parut suspect... so far. Mersi de avertizare, oricum!

 

 

______________________________________

Prima Piata Virtuala www.v-market.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×