Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
@anyry

viitorul civilizatiei

Recommended Posts

Ce spuneti de ideile lui Michio Kaku?

Daca ai putea fi mai specifica fata de ce doresti...

Nu-s tocmai ideile lui, exista aceasta clasificare a posibilelor civilizatii dupa consumul lor de energie in planetare, stelare si galactice. Nu stiu cine a facut-o primul.

Nu stiu daca e japonez sau american de origine japoneza, dar gindeste ca un american!

Mi-au placut mai ales cele 2 personalitati pe care le-a ales el ca exemplu ca le-ar recunoaste imaginea oriunde si oricine in lumea asta: Madonna si Schwarzenegger! :airkiss:

Eu as fi zis Isus si Buddha, sau Shakespeare si Leonardo da Vinci, sau Napoleon si Nelson, sau Hitler si Lenin! Nicidecum Madonna si Schwarzenegger! :friends:

Iarasi faptul ca blugii ar face parte din cultura planetara cum zice el e o timpenie. Ca si faptul ca UE a aparut ca raspuns la NAFTA sau invers.

Cit despre cei 100 de ani pe care-i propune pina cind noi vom ajunge o civilizatie cu un consum de energie planetar, nu ma pot pronunta.

In ce priveste pericolul de a ne autodistruge, cred ca asta a cam trecut odata cu razboiul rece, spre deosebire de ce zice el. Eu cred ca acum pericolul cel mare e ca distrugem planeta.

Edited by florianb

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this