Sari la conținut
Forum Roportal
Alchemistic Rage

Alchimia, magia naturala

Postări Recomandate

Igni Natura Renovatur Integra

 

pai si asta ce inseamna? :salut: io credeam ca e "Iisus Nazaritenul Regele Iudeilor"... sau ceva de genul

 

"When handled properly, the base material will turn into The Black Stone. The Black Stone will be transmuted into the Yellow Stone. The Yellow Stone will become The White Stone. And the pure White Stone will become The Red Stone, known as the Philosophers Stone to the lay-people."

Editat de .II.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si asta ce inseamna? :salut: io credeam ca e "Iisus Nazaritenul Regele Iudeilor"... sau ceva de genul

 

Interpretarile sunt multiple, dar asta nu inseamna ca nu sunt la fel de valoroase.

 

uite inca 3:

 

igne nitrum roris invenitur

 

justum necare reges impios

 

iammim-nour-rouah-iebeschah

 

Iti las tie placerea descifrarii lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hey, gata, nu mai conteaza asta acum. Am cautat cartile, nu reusesc sa le gasesc ... o sa le caut din nou ... dar sa inteleg ca avem un mic alchimist aici? :P florianb, mie mi se pare full metal alchemist mult mai interesant decat Bleach sau Naruto, au lucruri mult mai adevarate decat kestiile de acolo

 

Daca dai si-un link unde pot sa vad Full Metal Alchemist poate ma uit! :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu stiam alta ordine(nigredo/rubedo/albedo) -oricum am intalnit si ordinea data de tine.

Ai obtinut ceva rezultate?(chiar ,,psihice'' -cum spunea cineva)

Am citit ,,psihologie si alchimie'' de C.G.Jung,sunt si astrolog...asa ca imi inchipui ca as intelege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

florianb, ce fel de link vrei? sa vezi anime-ul? il gasesti pe toate gardurile

"When handled properly, the base material will turn into The Black Stone. The Black Stone will be transmuted into the Yellow Stone. The Yellow Stone will become The White Stone. And the pure White Stone will become The Red Stone, known as the Philosophers Stone to the lay-people." --> astea's etapele creearii pietrei filozofale :closedeyes: deocamdata nu ma intereseaza schimbul neechivalent, il vreau pe cel echivalent, prin care transform ... un cui, sa zicem, intr-o moneda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nope, rubedo este mereu ultima etapa, rezultate psihice nu prea am avut :doh:) dar oricum, am citit undeva ca alchimistii trebuie s prezinte o adanca liniste sufleteasca, modestie, calm etc ... si ma chinui din rasputeri sa le indeplinesc :|:|:|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu!! deseori alchimishtiii incercau sa creeze ceva uman spre exemplu daca ceva lea murit drag ei incercau sa ii invie insa astfel se formau himerele care puteau chiar shi sa te omoare nu mai era acel animal sau chiar acel om care a murit insa incercind de a intoarce sufletul are loc skimbul echivalen care in unele cazuri chiar intorcea oamenii care mureau dar mai dese ori se formau cum am mai pus deja himerele insa alchimia oferea ceva dar in skimb putea sa ia ceva spre exemplu membre sau tot corpul de aceasta alchimishtii nu riscau findca dumnezeul lor era ceva de genul soarelui shi nu toti alchimistii credeau in el insa eu cred ca scopul a majoritatii era lupta atita tot unii luptau altii incercau sa se imbogateasca atita tot iar altii studiau alchimia pentru a reinvia pe cineva !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiinta inseamna putere. A sti si a nu actiona, este suprema lasitate.

 

Sper ca pe aceasta tema sa discut cu oameni care sunt interesati cu adevarat de aceste subiecte si care au o minte destul de flexibila .Cei care nu au tangente cu aceste subiecte , este bine sa se abtina de a intra in discutii.Va multumesc si va astept cu drag.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×