Sari la conținut
Forum Roportal
Alchemistic Rage

Alchimia, magia naturala

Postări Recomandate

nu, oarecum "Marea Opera" poate fi considerata o departare de Dumnezeu, ca si cum ai avea lumea la picioare, iar Biblia spune ca toti suntem egali. Marea Opera este cel mai mare vis al alchimistilor, cea mai mare provocare pentru orice alchimist. Nu trebuie sa mai zic ca creearea ei are la etape...:| dar cele mai mari sunt: nigredo, albedo si rubedo. Etapa albedo este ceea ce se numeste "elixirul vietii", care intinereste ... dar la prima vedere poate parea total mit, insa mie nu mi se pare :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Radu Cinamar in "12 zile, o initiere secreta" si "Misterul din Egipt - Primul tunel" descrie "Marea Opera" ca fiind apropierea de Dumnezeu si da anumite detalii interesante. Ai citit cartile? Daca le-ai citit, cum explici diferenta, crezi ca este o interpretare gresita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai, Marea Opera printre atatea kestii in lumea asta cine stie ce poate sa mai insemne...eu nu am citit cartile, dar din punctul meu de vedere sigur nu inseamna o apropiere de dumnezeu... Citeste cartile lui Alexandru Pop despre alchimie si zice total contrariul...el poate fi considerat o adevarata autoritate in domeniu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revin la o chestie care poate parea copilareasca, si anume desenul anime Full Metal Alchemist. Acela a fost startul meu, deoarece mi-am dat seama ca nu este o inventie ce este acolo. Au avut nevoie de nu stiu cate aprobari ca sa dea atatea detalii despre alchimie, care este considerata stiinta interzisa. In acest anime este descrisa atat de rudimentar modalitatea schimbului echivalent(intr-un cerc alchimic desenat pe ceva, cu o bataie din palme iar puff! obiectul s'a transformat in ceva de aceeasi valoare). Aceasta modalitate de schimb echivalent se considera secreta.

Unul dintre lucrurile cele mai interesante din desen este vorba de homunculus (homunculi). In cartile in care se descrie putina alchimie zice ca homunculul este o himera, creata prin schimbul echivalent a unor substante care se gasesc in corpul uman. Acest lucru este greu, dar nu imposibil, deoarece se creeaza un cadavru, fara suflet. Banuiesc ca din cauza asta a fost interzis alchimia, de altfel ca si clonarea, pentru a nu devia specia umana.

In general eu studiez cat imi ofera orasul meu minuscul alchimia, dar nu este prea usor. Chiar faptul ca studiem alchimia ne putem numi alchimisti.

 

Prefer sa fiu ninja ca Naruto Uzumaki sau Shinigami ca-n Bleach! :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai, Marea Opera printre atatea kestii in lumea asta cine stie ce poate sa mai insemne...eu nu am citit cartile, dar din punctul meu de vedere sigur nu inseamna o apropiere de dumnezeu... Citeste cartile lui Alexandru Pop despre alchimie si zice total contrariul...el poate fi considerat o adevarata autoritate in domeniu

O sa ma interesez de Alexandru Pop cand o sa am timp.

Intre timp poti incerca sa citesti cartile lui Radu Cinamar, cu siguranta le vei gasi interesante.

In aceasta ordine (ordinea conteaza, in a doua parte o sa fie despre alchemie, dar mai bine nu sari prima):

1 - Viitor cu cap de mort

2 - 12 zile, o initiere secreta

3 - Misterul din Egipt - Primul tunel

 

Le gasesti aici:

http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=...Spiritualitate/

User:digibook

Password:cartionline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu cine e Cinamar asta al tau, dar daca ar fi ceva real si stintific verificabil prin cartile lui ar trebui sa aiba curajul sa le semneze cu numele lui real si nu cu un pseudonim.

Nu pe Cinamar il discutam, ci conceptele din cartile lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa ma interesez de Alexandru Pop cand o sa am timp.

Intre timp poti incerca sa citesti cartile lui Radu Cinamar, cu siguranta le vei gasi interesante.

In aceasta ordine (ordinea conteaza, in a doua parte o sa fie despre alchemie, dar mai bine nu sari prima):

1 - Viitor cu cap de mort

2 - 12 zile, o initiere secreta

3 - Misterul din Egipt - Primul tunel

 

Le gasesti aici:

http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=...Spiritualitate/

User:digibook

Password:cartionline

 

Nu stiu cine e Cinamar asta al tau, dar daca ar fi ceva real si stintific verificabil prin cartile lui ar trebui sa aiba curajul sa le semneze cu numele lui real si nu cu un pseudonim.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pe Cinamar il discutam, ci conceptele din cartile lui.

 

Daca sint niste concepte stiintifice, n-am nimic impotriva, daca sint stiintifico-fantastice mai bine nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca sint niste concepte stiintifice, n-am nimic impotriva, daca sint stiintifico-fantastice mai bine nu.

Pe mine nu ma deranjeaza nici daca esti de acord, nici impotriva. Iar daca vrei sa discuti conceptele, de orice fel or fi ele, citeste intai cartile si apoi mai vorbim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hey, gata, nu mai conteaza asta acum. Am cautat cartile, nu reusesc sa le gasesc ... o sa le caut din nou ... dar sa inteleg ca avem un mic alchimist aici? :bye: florianb, mie mi se pare full metal alchemist mult mai interesant decat Bleach sau Naruto, au lucruri mult mai adevarate decat kestiile de acolo

Editat de Alchemistic Rage

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×