Sari la conținut
Forum Roportal
adi77

Avortul - un rau necesar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut, sunt noua pe forum si ma intereseaza daca a mai trecut cineva prin asa ceva dar la subiectele despre avorturi vb numai de cele dorite

asa ca... eu nu am dorit,mi-l doream pe bebe mai mult decat orice

prima sarcina,30 ani,prima ecografie 11.04.2008 bebe 5 saptamani si 3 zile foarte fericiti si eu si sotul al 2-lea control pe 05.05.2008 ar fi trebuit sa am 9 saptamani :crazy: si sarcina oprita din evolutie in saptamana 6 programare la aspiratia a doua zi, am mare noroc cu o doamna doctor foarte rabdatoare care ne-a calmat pe amandoi(era si sotul inauntru vroia sa il vada pe bebe),ieri am fost chiuretata, vineri merg la control dar am atatea ganduri si intrebari

a mai trecut cineva prin asa ceva ? dupa cat timp putem incerca iarasi ? dupa avort ramai cu probleme?

oare ce s-a intamplat?(chiar in saptamana aia mi-am facut analizele si au iesit f bine)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uneori organismul opreste sarcina in evolutie. In general sarcinile cu probleme....este ca un fel de selectie naturala. Nu va faceti multe griji. Ati putea merge sa va faceti si niste analize inainte de o noua conceptie. Nu se stie daca sarcina nu a fost eliminata din cauza vreunei posibile afectiuni transmise genetic si incompatibila cu supravietuirea.

La intrebarea cu problemele post avort, este mai complicat. Multe femei nu au probleme, altele au. Depinde de multi factori, dar tine si de noroc, asta daca curetajul s-a facut in conditii optime.

O noua conceptie o puteti incerca oricand, nu exista interval limita, atata timp cat nu vi s-au dat contraindicatii de catre medicul ginecolog curant.

Fiti optimisti. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare foarte rau ca ai trecut prin asa ceva. Medicul ce v-a spus, cand puteti incerca din nou? Eu stiam ca trebuie sa astepti minim 2 sau 3 luni dupa un chiuretaj. Pentru avort prin aspiratie nu stiu daca e la fel. De ramas, se poate ramane mai repede, dar nu e recomandat am inteles ca trebuie sa se refaca uterul.

Ar fi bine sa iti faci niste analize totusi, intreaba-ti medicul ginecolog si va sti ce sa iti recomande.

Multa sanatate si un bebe sanatos cat mai curand! :crazy:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspunsuri,vineri la control o sa intreb mai multe ieri eram ca o drogata pt cateva minute nu am inteles nimic din ce vorbea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inainte de a face avort consulta mai multi medici, stiu femei carora tot asa li s-a zis sarcina oprita in evolutie, sau sac gestational gol si cand colo nu era adevarat era punctuletul prea micut :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa ma tin tare mai ales ca il vad pe sotul meu mai daramat decat mine si nici nu vb despre asta, nu s-a inpacat cu ideea ca bebe nu mai este nu stiu ce ganduri il macina daca in mintea lui da vina pe mine daca ne racim unul fata de altul nu stiu nu mai stiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incerc sa ma tin tare mai ales ca il vad pe sotul meu mai daramat decat mine si nici nu vb despre asta, nu s-a inpacat cu ideea ca bebe nu mai este nu stiu ce ganduri il macina daca in mintea lui da vina pe mine daca ne racim unul fata de altul nu stiu nu mai stiu

:bye: nu te mai gandi la lucrurile astea ca nu va fac bine si apoi nu are de ce sa dea vina pe tine, daca o face e un netrebnic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt noua aici. nu obisnuiam sa scriu dar simt ca nu mai pot. Nu mai suport durerea, ma macina, ma ucide.

Dupa 3 ani de incercari, am ramas gravida.Sotul meu are 37 de ani, eu 30.Bebe s-a oprit din evolutie la 6 sapt.

a trecut deja o sapt jumate de la chiuretaj, dar durerea nu trece, plang in fiecare zi. Nu stiu daca mai am puterea sa incerc sa sper, cat sa mai astept? Alti 3, 5 ,10 ani? Voi fi prea batrana. Mai rau e ca sotul meu a fost atat de socat de tot ce s-a intamplat(el nu mai spera sa aiba copii in viata lui). Acum nici macar nu mai vorbim, a inceput sa bea, lipseste de acasa. Eu il iubesc, el e viata mea. Stiu ca asemenea lucruri se intampla des, dar nu inteleg de ce le lasa Dumnezeu? De ce se arunca bebelusi in WC-uri sau pe strada si o femeie care isi doreste atat de mult il pierde asa aiurea fara nici o explicatie din partea nimanui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare foarte rau pentru ceea ce ti se intampla. Incearca sa comunici cu sotul tau, este un moment greu pentru amandoi si aveti nevoie de sprijin unul din partea celuilalt. Eu va sfatuiesc sa mergeti la mai multi medici, s-ar putea ca fiecare sa propuna o solutie diferita si sa vada lucrurile altfel. Si nu iti face griji in legatura cu varsta, daca iti doresti un copil nici la 40 ani nu este prea tarziu. Iti spun asta eu insami fiind nascuta cand mama mea avea 40 ani. Poate ca ar fi bine sa luati in consideratie varianta de a merge impreuna, tu si sotul tau, la un psiholog. Oricum sunteti tensionati amandoi, dar in momente atat de grele aveti nevoie sa fiti tari unul pentru celalalt.

 

Iar legat de femeile care arunca bebelusi pe strada, mi se pare un gest oribil si neomenesc, dar pe de alta parte imagineaza-ti cata disperare exista in mintea acelei femei si cat de tare isi doreste sa NU aiba copil, daca recurge la asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×