Sari la conținut
Forum Roportal
LAVINIQUE

Frica copiilor de "halatul alb "

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand intra pe poarta spitalului un copil cu parintii lui incepe un adevarat show. Ce poti face pentru a-ti linisti copilul ?

 

Il educi din scutece ca nu merge la taiere.Ii esti alaturi fara a ti se citi frica pe fata.

Nu il sperii acasa, la joaca cu seringa, injectii si alte kestii de genul bau-bau.Daca nu manaci tot, vine nenea doctu' si-ti face o injectie de-o sa te doara pana la majorat!

Cand e mai mare ii explici ca unuia mare: mergem sa facem un vaccin. O sa doara putin dar mami te tine de manutza. Punct.Succes garantat!

Cand e mic-mic, e suficient sa-l tii in brate si sa fii constienta, ca si mama, ca mergi la medic pt binele copilului, nu ca sa ii faci rau. Si daca realizezi ca mergi sa ii faci un bine, de ce ti-ar fi teama? Ca nu gaseste vena? Oooo, da, eu am intalnit o asemenea calamitate. I-am facut raport ca-i tremura mana de la tigara tocmai aruncata, ca nu s-a spalat pe maini cand a vrut sa-i faca copilul injectia, ca putzea in cabinet a tutun.

 

Cum trebuie sa se comporte medicii si asistentele cu un copil speriat de tot ce inseamna un spital ?

 

N-are importanta cum se poarta medicii si assitentele. Important e cum se poarta parintii, si, infinit mai important, cum simt parintii. Daca parintele traieste o tragedie dureroasa printr-un vaccin banal, copilul va simtit durerea inzecit amplificata.

 

Cum reusesti sa comunici cu un astfel de copil ?...multe intrebari , putine raspunsuri

Cu dragoste si intelegere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×