Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

:lazy: Ori e o noua moda, ori o modalitate de-a masca lipsa unor argumente - ma refer la a cita, sau mai corect spus, a reproduce tot ce-a postat anterior un altul; daca asta se cheama schimb de idei, sau de pareri... In fine, se pare ca unora le place sa citeasca doar ceea ce posteaza ei insisi... la fel cum unora le place sa se auda vorbind...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aOOOLEO!maica!ar zice o babuta despre tine daca ai discuta cu ea!pai tu vei ramine cu intrebarile,daca pe tine Biblia nu te-a fascinat n-am ce-ti face!fORTA sau Inteligenta de care vorbesti este deosebita de toti idolii tai idioti,alah,buda,sau pe carte ii mai stii tu,bIblia il descopera pe D-zeul adevarat care este IISUS HRISTOS,alti asa zis d-zei sau forte nu mai exista,sau pt tine exista Satana =d-zeul acestui veac rau,care prin stinta pe nedrept numita astfel ti-a intunecat rau de tot mintea,deci tu esti orb rau,dar este un sfat biblic pt cei ca tine si tine ,uite-l:17. Pentru că zici:
Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aOOOLEO!maica!ar zice o babuta despre tine daca ai discuta cu ea!pai tu vei ramine cu intrebarile,daca pe tine Biblia nu te-a fascinat n-am ce-ti face!fORTA sau Inteligenta de care vorbesti este deosebita de toti idolii tai idioti,alah,buda,sau pe carte ii mai stii tu,bIblia il descopera pe D-zeul adevarat care este IISUS HRISTOS,alti asa zis d-zei sau forte nu mai exista,sau pt tine exista Satana =d-zeul acestui veac rau,care prin stinta pe nedrept numita astfel ti-a intunecat rau de tot mintea,deci tu esti orb rau,dar este un sfat biblic pt cei ca tine si tine ,uite-l:17. Pentru că zici:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:wacko: Multumesc, ziggurat, oricine-ai fi, pt. obiectivitate; mai exista, deci, si oameni care, indiferent de credinta lor, pot fi si rationali, intelegand ca ''cine nu-i cu mine, nu-i neaparat impotriva mea". Am intrat pa situl acesta si mi-am postat punctul de vedere nu pt. a contrazice pe careva, nu pt. a demonstra ca pot gandi mai mult decat altii, nu pt. a jigni pe cineva sau a-l pune intr-o postura penibila, de inferioritate, ci pt. a-mi exprima un punct de vedere. Cine n-a inteles atata lucru... ce sa spun, mai meditati, nu respingeti din capul locului o parere care nu coincide cu una de conjunctura sau cu una formata in imprejurari pe care ma feresc sa le exprim. Au existat de-a lungul timpului diverse opinii, unele formulate chiar de ''oameni de stiinta" ai vremii respective si care s-au dovedit a fi eronate: nu calatorim azi cu trenuri care depasesc cu mult 35km/h si nu ne sufocam din lipsa de aer, nu zburam cu avioane care sunt mai grele ca aerul si totusi se ridica de la sol? Mai aveti nevoie de exemple? Eu zic ca or fi ajungand. Cine neaga realitatea si realizarile vremurilor sale, atatea cate sunt si cum sunt, cum se autodefineste? Iar celor care ma tot piseaza cu biblia le dau cateva sugestii: daca tot delirati purtand cu voi dorul unor vremi demult apuse, de ce nu renuntati la toate facilitatile timpurilor noastre: case cu apa curenta si grupuri sanitare, haine cumparate, ceasuri, televizoare, telefoane, masini si apucati-va de tesut haine, puneti mana pe unelte agricole rudimentare si asigurati-va hrana, faceti-va un ''00'' undeva in fundul unei gradini si mergeti oriunde aveti nevoie ''per pedes apostolorum"! Dupa o astfel de experienta de minim un an, o sa va urez ''bine-ati revenit in randul civilizatiei!" si reluam dezbaterea subiectelor. Va indeamna ''cujetul" la experimentul propus?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar celor care ma tot piseaza cu biblia le dau cateva sugestii: daca tot delirati purtand cu voi dorul unor vremi demult apuse, de ce nu renuntati la toate facilitatile timpurilor noastre: case cu apa curenta si grupuri sanitare, haine cumparate, ceasuri, televizoare, telefoane, masini si apucati-va de tesut haine, puneti mana pe unelte agricole rudimentare si asigurati-va hrana, faceti-va un ''00'' undeva in fundul unei gradini si mergeti oriunde aveti nevoie ''per pedes apostolorum"!

Simplu: pentru societatea "moderna" cu legile ei pur si simplu nu te lasa chiar daca ai vrea. Incearca sa pui pe hartie un astfel de plan real, sa te convingi cate posibilitati ai sa te retragi in liniste departe de "civilizatie" si de legile ei, intr-o zona temperata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Au existat de-a lungul timpului diverse opinii, unele formulate chiar de ''oameni de stiinta" ai vremii respective si care s-au dovedit a fi eronate: nu calatorim azi cu trenuri care depasesc cu mult 35km/h si nu ne sufocam din lipsa de aer, nu zburam cu avioane care sunt mai grele ca aerul si totusi se ridica de la sol? Mai aveti nevoie de exemple?

Nu mai au rugul pe care sa te arda, dar uneori folosesc rugul acesta al cuvintelor la care unii se pricep atat de bine sa parjoleasca. Nu ca ar fi foarte destepti, ci pentru ca au guri mari si proaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:wacko: Nu ne lipsesc nici padurile si nici locurile izolate, daca ai chef sa devii pustnic, poti, numa` sa vrei; problema-i ca perspectiva nu surade, fiindca de unii e numai gura, sunt un fel de ''Gica contra", de dragul unor polemici sterile pe subiecte care de cele mai multe ori depasesc nivelul lor (nu precizez care, fiindca madam mama m-a invatat sa am bun simt). Cat despre stilul inchizitorial al unora... ai dreptate, ziggurat, plang probabil ca institutia la care fac referire nu mai exista; gandesc ca personajele cu gura mare dar idei putine s-ar bucura grozav daca ar avea parte de show-ul numit ''arderea ereticilor, paganilor", etc. Asta-i civilizatia de astazi, ''superba, sublima, dar lipseste cu desavarsire"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:wacko: Nu ne lipsesc nici padurile si nici locurile izolate, daca ai chef sa devii pustnic, poti, numa` sa vrei;

A deveni pustnic e una si impune un comportament dogmatic, a te izola de societate e alta. Mi-arati un petec de pamant pe care sa-l pot lua in proprietate si care apoi sa devina neimpozabil? (daca ma retrag in afara societatii, cu ce toiagul meu sa platesc impozitul? :blink: ) Pe care sa-mi pot cladi liber ce vreau si cum vreau? (fara autorizatii de vreun fel) Pe care sa stabilesc eu ce este bine si ce este rau fara sa intereseze pe nimeni? Atunci cand sunt intrunite conditiile astea, se poate spune ca te-ai separat de societate, altfel te leaga toate detaliile astea, nu se poate spune ca traiesti liber pe pamantul tau) Unde gasesti asa ceva? Nicaieri. Esti prins, vrei - nu vrei. Deci ideile tale (care sunt de fapt acelea ale societatii "moderne") sunt de fapt fortat introduse oamenilor ce probabil si-ar dori sa traiasca un alt stil de viata, si nu invers.

 

Extraterestra este ideea de deasupra pentru "civilizatie". E deja mit o viata libera. Realitatea e "moderna" si "cool".

 

Scuze de intrerupere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×