Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

credeti ca terra a fost locuita si de alte civilizatii(specii) ? credeti in calatoriia in timp sau alta dimensiune? oare suntem singurii din univers ?

 

 

nu, nu si.....nu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Motorul cu combustie a fost inventat in sec. XIX si cu toate astea de peste 100 de ani omenirea nu a mai facut nici un progres in acest domeniu.

 

:D

 

Cam in aceeasi perioada a fost inventat si motorul electric, care probabil ii va lua locul celui cu combustie in viitor.

 

Sau motorul atomic, cu turbina cu aburi generati de un reactor de fisiune, folosit in prezent doar la submarine si vapoare pentru ca e inca prea mare si nu poate fi miniaturizat. Poate doar cind or folosi fisiunea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum sa te intorci in timp?? prin simplu fapt ca te-ai intors ai schimbat viitorul

nustiu nu am vazut...dar cred ca exista oznee

timpul e acelas pentru toti

de ce sa nu fie verzi sau gri cu capul mare?? "lumea" evolueaza (un prof mia zis ca deobicei oamenii destepti au fruntea mai lata sau bombata)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cry:

 

Hmm... pai piramide au fost construite o groaza, pe linga piramida cea mare a lui Keops, si au fost construite si in America, si in Asia.

 

Iar cu tehnologia actuala sintem capabili sa facem o piramida la fel de mare ca a lui Keops, dar cine ar plati pentru asa ceva? Ca nu mai exista nici un faraon dispus sa plateasca atit pentru a-si asigura o calatorie cit mai placuta catre lumea de dincolo!

 

Adica sintem capabili sa construim canale de navigatie (Suez, Panama), insule artficiale (hotel-statiune in golful Persic, aeroport in Japonia) si nu o piramida?

 

Intr-adevar, una din conditiile progresului tehnologic este existenta exista un anumit "confort financiar".

Spuneam doar ca in cazul unei catastrofe naturale ce ar afecta tot pamantul, dupa 10000 de ani, nimic din ce se construieste in zilele noastre nu va arata nivelul tehnologic actual. Tot ce va ramane (canalul, insulele artificiale) va fi explicat doat ca o curiozitate naturala sau ca o ciudatenie ... atat, dar nu ca o constructie realizata cu siguranta de om (ca in cazul piramidelor).

 

:cry:

 

Cam in aceeasi perioada a fost inventat si motorul electric, care probabil ii va lua locul celui cu combustie in viitor.

 

Sau motorul atomic, cu turbina cu aburi generati de un reactor de fisiune, folosit in prezent doar la submarine si vapoare pentru ca e inca prea mare si nu poate fi miniaturizat. Poate doar cind or folosi fisiunea...

 

Parerea mea ... pentru un progres tehnologic substantial viitorul va trebui sa apartina reactorului cu fusiune la rece.

 

Pe mine personal nu ma satisfac aceste explicatii, nici macar cea a big-bangului, d-apoi a stringurilor... Recunosc potrivirile matematice, dar potriviri de genul asta au mai fost in istorie. De exemplu cand s-a presupus ca soarele se invarte in jurul pamantului si celelalte planete in jurul soarelui...

 

Sigur ca istoria este plina de asemenea erori, si eu cunosc cateva demonstratii foarte "serioase". However, dintre toate teoriile citite si studiate, teoria stringurilor explica cel mai bine unele fenomene pe care alte teorii nu le pot explica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum sa te intorci in timp?? prin simplu fapt ca te-ai intors ai schimbat viitorul

 

Asa este. Si asa intri intr-un univers paralel.

 

timpul e acelas pentru toti

 

Toti ... care se deplaseaza cu aceeasi viteza

 

de ce sa nu fie verzi sau gri cu capul mare?? "lumea" evolueaza (un prof mia zis ca deobicei oamenii destepti au fruntea mai lata sau bombata)

 

Parerea mea ... o frunte bombata este o involutie data de o gena recesiva caracteristica oamenilor preistorici (asemanatoare ca forma cu capul maimutelor). Asta nu inseamna ca respectivul individ este sau nu este mai evoluat. Dar cred ca NU forma capului determina inteligenta unei persoane. In 2000 de ani lumea a evoluat exponential iar forma capului nu s-a modificat absolut deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea ... o frunte bombata este o involutie data de o gena recesiva caracteristica oamenilor preistorici (asemanatoare ca forma cu capul maimutelor). Asta nu inseamna ca respectivul individ este sau nu este mai evoluat. Dar cred ca NU forma capului determina inteligenta unei persoane. In 2000 de ani lumea a evoluat exponential iar forma capului nu s-a modificat absolut deloc.

 

Cred ca e un termen nefericit ales. Probabil e voba de frunte inalta, ceea ce creste mult capacitatea cutiei craniene, fata de o frunte joasa, ca la oamenii preistorici.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×