Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

credeti ca terra a fost locuita si de alte civilizatii(specii) ? credeti in calatoriia in timp sau alta dimensiune? oare suntem singurii din univers ?

 

Imi dau si eu cu parerea ...

1. Da, sigur ca Terra a mai fost locuita si de alte civilizatii. Parerea mea ... chiar mai avansate d.p.d.v. tehnologic. Poate chiar si vechiul Egipt sa fi fost mai avansat decat suntem acum ... ma gandesc ca, daca sa spunem, ar avea loc acum un cataclism natural, orice semn al acestei societati "avansate" va fi invizibil peste 10000 de ani. In 10000 de ani nu ar fi nici o urma de computere, zgarie nori sau avioane. Ar ramane doar pietrele de granit insctiptionate, bucati de ceramica sparte si fundatii de cladiri. Civilizatia care s-ar recladi greu dupa acest cataclism ar spune: "uite ce inapoiati erau acum 10000 de ani" asa cum spunem si noi acum despre Vechiul Egipt. Cu toate acestea, noi inca nu suntem capabili, cu tehnologia actuala sa facem o a doua piramida.

 

2. Enstein spunea: "nu exista nici un motiv pentru care timpul sa nu curga in ambele directii" Problema este ca noi nu suntem in stare sa "vedem" curgerea timpului decat intr-un singur sens. Deci, da, cred in calatoria in timp.

In trecut se poate calatori in doua feluri ... sub forma de informatie si atunci nu poti modifica nimic, doar sa observi, iar intoarcerea se va face in universul tau si al doi-lea tip, calatoria in trecut sub forma materiala, caz in care poti modifica ce vrei dar intoarcerea se va face intr-un univers paralel.

In ceea ce priveste calatoria in viitor, aceasta se face doar intr-un univers paralel pentru ca, viitorul vazut de tine exclude prezenta ta si implicit toate evenimentele generate de tine pana atunci. Chiar si calatoria in viitor sub forma de informatie (ca observator), va afecta curgerea timpului data fiind informatia acumulata prin calatorie si deci aceasta (calatoria in viitor) va fi tot intr-un univers paralel. Sper ca am fost destul de coerent ...

 

3. Cum spunea iarasi cineva celebru (acum nu imi aduc aminte numele, cred ca Carl Sagan): "ar fi o risipa de spatiu sa fim singuri intr-un univers atat de mare". Sigur nu suntem singuri in univers. Dar parerea mea ... 99,99% extraterestri NU sunt omuleti verzi sau cenusii cu ochii mari ca cel filmat in autopsia extraterestrului de la Roswell. Sunt exact ca si noi. Si OZN-urile, sunt de "productie proprie" nu sunt de pe alte planete. Sunt prea mici pentru a putea strabate distante atat de mari. Ele sunt folosite doar pe "plan local", pentru a calatori "printre stele" este nevoie de something else. Cred ca de fapt suntem muuuult mai avansati decat vedem dar la fel cred ca nu este normal sa se stie asa ceva de catre opinia publica. Ar fi foarte mult de discutat pe tema asta dar poate alta data ...

 

Inchei cu o alta "vorba" celebra (cred ca Jules Verne sau Enstein): "Ceea ce un om isi imagineaza un altul a si realizat"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
calatoria in timp mi se pare inposibila .... catre alte dimensiuni putin probabila posibila 10 %

pai din cate stiu a patra dimensiune e timpul. deci ca sa calatorim in altele, tre' intai sa trecem de a patra. :offtopic: am zis bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai din cate stiu a patra dimensiune e timpul. deci ca sa calatorim in altele, tre' intai sa trecem de a patra. :think: am zis bine?

 

Pai si fii-meu stie ca sunt trei dimensuni fixe ( x,y,z ) si una variabila - timpul ( t ).

Si el este-ntr-a cincea.

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
credeti ca terra a fost locuita si de alte civilizatii(specii) ? credeti in calatoriia in timp sau alta dimensiune? oare suntem singurii din univers ?

 

Cred ca pamantul a avut si alte civilizatii. Nu suntem singuri in univers...

 

O carte exceptionala pe tema este "Luntrea Sublima" de Victor Kernbach (Ed. tineretului 1961).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai din cate stiu a patra dimensiune e timpul. deci ca sa calatorim in altele, tre' intai sa trecem de a patra. :doh: am zis bine?

 

Pai si fii-meu stie ca sunt trei dimensuni fixe ( x,y,z ) si una variabila - timpul ( t ).

Si el este-ntr-a cincea.

 

Nu neaparat. Exista posibilitatea ca materia din 2 dimensiuni "defazate" sa ocupe acelasi spatiu in acelasi timp. Totusi sunt niste teorii si din pacate am gasit putine evidente cu observatii partiale (speculatii).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca de fapt suntem muuuult mai avansati decat vedem dar la fel cred ca nu este normal sa se stie asa ceva de catre opinia publica. Ar fi foarte mult de discutat pe tema asta dar poate alta data ...

 

Inchei cu o alta "vorba" celebra (cred ca Jules Verne sau Enstein): "Ceea ce un om isi imagineaza un altul a si realizat"

 

avand in vedere ca folosim doar 4-5% din creier si dabea savantii folosesc 10-11% ce te astepti . omul are potential foarte mare dar isi creaza singur blocaje cand sintem copii crem retele neuronale si cand ajungem pe la varsta majoratului incepem sa le ardem (alcool ,faptul ca nu mai invatam .........)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu neaparat. Exista posibilitatea ca materia din 2 dimensiuni "defazate" sa ocupe acelasi spatiu in acelasi timp. Totusi sunt niste teorii si din pacate am gasit putine evidente cu observatii partiale (speculatii).

 

Poate suna cam off topic dar ... parerea mea ...

Aceasta posibilitate este foarte bine explicata cu "teoria stringurilor" la fel si dualitatea unda-corpuscul a particulelor elementare si ,parerea mea, "teoria unificata a materiei".

 

Pai dezvolta si tu daca vrei sa te intelegem.

 

Desi nu sunt adeptul "teoriei conspiratiei" nu pot sa nu observ cateva "lucruri" ... de exemplu ...

Motorul cu combustie a fost inventat in sec. XIX si cu toate astea de peste 100 de ani omenirea nu a mai facut nici un progres in acest domeniu. Tot ce a realizat a fost sa perfectioneze acest tip de motor dar nu au "inventat" nimic altceva, ceea ce mi se pare foarte ciudat. Orice incercare de a realiza alt tip de motor a fost trecuta sub tacere sau discreditata. Sunt convins ca cercetari si descoperiri au fost facute dar nu sunt pentru "opinia publica". Asa ca data viitoare daca vedeti un "OZN" ganditi-va ca exista posibilitatea ca ceea ce vedeti sa nu fie chiar asa de "extraterestru".

 

O alta observatie ... daca la mijlocul anilor 60 era o intrecere in a trimite sateliti pe Luna, dintr-o data totul s-a terminat fara nici o explicatie. Era normal ca odata cu dezvoltarea tehnologica, calatoriile pe Luna sa fie mai usoare si mai ... ieftine. Cu toate astea ... nimic. La fel sunt sigur ca asemenea calatorii se fac dar nu mai sunt "publice", ceea ce cred ca este absolut normal.

 

Si sunt doar doua exemple (dar sunt mai multe) ... in care cred ca descoperiri extraordinare sunt facute dar nu pentru "general population"

 

P.S. Si nu cred ca in anii 60 un om a fost pe luna ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate suna cam off topic dar ... parerea mea ...

Aceasta posibilitate este foarte bine explicata cu "teoria stringurilor" la fel si dualitatea unda-corpuscul a particulelor elementare si ,parerea mea, "teoria unificata a materiei".

Pe mine personal nu ma satisfac aceste explicatii, nici macar cea a big-bangului, d-apoi a stringurilor... Recunosc potrivirile matematice, dar potriviri de genul asta au mai fost in istorie. De exemplu cand s-a presupus ca soarele se invarte in jurul pamantului si celelalte planete in jurul soarelui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu toate acestea, noi inca nu suntem capabili, cu tehnologia actuala sa facem o a doua piramida.

 

:D

 

Hmm... pai piramide au fost construite o groaza, pe linga piramida cea mare a lui Keops, si au fost construite si in America, si in Asia.

 

Iar cu tehnologia actuala sintem capabili sa facem o piramida la fel de mare ca a lui Keops, dar cine ar plati pentru asa ceva? Ca nu mai exista nici un faraon dispus sa plateasca atit pentru a-si asigura o calatorie cit mai placuta catre lumea de dincolo!

 

Adica sintem capabili sa construim canale de navigatie (Suez, Panama), insule artficiale (hotel-statiune in golful Persic, aeroport in Japonia) si nu o piramida?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×