Sari la conținut
Forum Roportal
virus

Cui ii plac motocicletele?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si lui i`au placut motocicletele ...www.raceru.go.ro

 

pe.sa. MARE atentie la drum :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si la noi a murit un motociclist in oras ca sa bagat intro duba, dar nu cred ca ai cum sa te abtii sa nu mergi tare cand ai ataia cp

:bataita:

Cred ca am mai mentionat undeva, dar ma repet: TREBUIE sa te abtii. motocicleta, orice ar considera unii nu este pentru teribilisti, desi acestia fac uz de ea motocicleta fiind pentru ei biletul de intrare in gasca, ci pentru oameni foarte echilibrati, cu reflexe bune, prudenti si bine antrenati.Desi se circula in grup, personal am circulat mult singur, "efectul de grup" parindu-mi uneori de-a dreptul nociv. Este un act de dementa sa iesi in trafic aglomerat cu o motocicleta pe care n-o cunosti ( noua) si cu care n-ai facut macar 20- 30 km "antrenament" intr-un loc necirculat, sa vezi cum raspunde la comenzi, cum vireaza, sa nimeresti "din prima" comenzile. Oricit de cald ar fi, n-ai ca umbla fara echipament. Crede-ma nu ride nimeni de cel care -si pune costumul si casca chiar si pentru un drum in oras. Din pacate la noi pe sosele este greu sa folosesti un motor de mare viteza ( supersportiva) pentru ca n-ai drum pentru asa ceva, dar totusi nu poti folosi in siguranta nici un 125 cmc,( dealtfel excelenta pentru oras!!!) pentru ca te scot de pe sosea tir-urile care te depasesc si repliaza cind esti in dreptul semiremorcii...poate cel mai confortabil ceva intre 200-500 cmc, de strada sau enduro, condusa temperat poate sa te poarte multi km. in mod relaxant si te poti bucura de accesul in cele mai pitoresti zone, unde cu masina nici nu visezi sa ajungi iar pe jos ai nevoie de mai multe zile.

 

si lui i`au placut motocicletele ...www.raceru.go.ro

 

p.s. MARE atentie la drum :haha:

apropo, ce parere aveti de motocicletele "First Bike"? este careva posesor? preturile sint tentante, sculele sint noi, iar cei din magazin se tot lauda cu ele...vreau sa stiu daca merita sau sint chestii slabe!

 

acum depinde de gusturi...shi mie imi place zgomotul dar nu-mi place sa tin ghidonul parca stau agatat.....la unele nici nu ajungi:)))

pai stii cum se spune...pe Harley trebuie sa suferi un pic!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pricep deloc la chestii tehnice dar nu ma pot abtine sa nu intorc capul dupa o motocicleta in genul celor de la harley. alea de viteze nu prea ma incanta. ma multumesc cu orice fel de chopper sau cruiser fie el harley, honda, bmw sau altele. poate mai incolo o sa-mi pot indeplini visul de a avea propria motocilceta :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ma pricep deloc la chestii tehnice dar nu ma pot abtine sa nu intorc capul dupa o motocicleta in genul celor de la harley. alea de viteze nu prea ma incanta. ma multumesc cu orice fel de chopper sau cruiser fie el harley, honda, bmw sau altele. poate mai incolo o sa-mi pot indeplini visul de a avea propria motocilceta :o:

mai este o problema pe linga pretul piparat la unele modele: o masina o tii intr-o parcare, de exemplu a mea si-a primit " botezul" ( o zgirietura de la o masina rosie) dar o motocicleta unde oare as putea s-o tin in lunile cu zapada??? Cit am stat cu ai mei parinti la casa n-o fost o problema, dar la bloc alta-i chestia...te poti trezi cu scaunul taiat cu brisca, cu benzina golita si cu tot felul de avarii la comenzi ( de care unora le place sa traga sau sa exerseze ambreiajul, acceleratia si frinele, se urca pe ea pe cric fiind, eventual ti-o rastoarna nefiind obisnuiti s-o manipuleze si neasteptindu-se sa fie asa de grea, mai ales daca ai facut imprudenta s-o lasi intr-o zona unde se aduna seara "bajetii" de cartier. Musai dac-o cumperi, trebuie si un garaj sau ceva incapere unde s-o poti tine noaptea si...la "hibernat".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

First Bike :o: nu mi-as lua asa ceva si m-as gandi de doua ori daca as primi-o pe gratis.

Vad o gramada de pusti teribilisti, cum ai zis tu, fara casca si pe o supersportiva, eventual cu o gagica in spate. Nici nu-mi fac griji, selectia naturala isi va spune cuvantul.

Referitor la mersul in grup - la un drum lung cel mai bine mergi cu inca 1 sau 2 motoare. Am fost si 10 si nu e bine deloc, trebuie sa stai dupa fiecare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
First Bike :cheer: nu mi-as lua asa ceva si m-as gandi de doua ori daca as primi-o pe gratis.

Vad o gramada de pusti teribilisti, cum ai zis tu, fara casca si pe o supersportiva, eventual cu o gagica in spate. Nici nu-mi fac griji, selectia naturala isi va spune cuvantul.

Referitor la mersul in grup - la un drum lung cel mai bine mergi cu inca 1 sau 2 motoare. Am fost si 10 si nu e bine deloc, trebuie sa stai dupa fiecare.

Ca bine zici cu selectia naturala...pacat de parinti...sau vor sa scape de ei? cine stie...ii vad pe multi pe motoare la care nici n-am visat ( eu am condus scule de generatie mai veche, cum ar fi Simson 250 sport, Jawa, IJ, MZ ETZ 250, arhipopulara Mobra in cele 2 variante aparute etc.) din care singura in 4 timpi dar si cea mai capricioasa fiind "moartea pasiunii" (si uneoari a sistemului nervos) - Simson-ul sport. Cel mai rapid motor era Java, dar cel care mi-a placut cel mai mult era MZ-ul mai ales si pentru ca era relativ economic, de apreciat cind veniturile sunt limitate. De obicei aveam alaturi si o "Mobra", foarte utila cind cea "adevarata " sta cu saptaminile pe chituci in asteptarea unei piese. Uneori ma simt tentat sa iau un motor asa, de circulat in oras mai ales vara, dar de reparat n-as vrea sa aud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare si scuze daca este raspunsul pe undeva pe aici dar acum nu am avut timp sa citesc tot...cat consuma o motocicleta, un r1 sau blade?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

R1 si parca si FireBlade sunt pe injectie daca tin eu bine minte. Oricum, consumul lor e de pe la 5 si ceva pentru mers sportiv pana la 15 pentru un mers sportiv.

Un Simson intretinut e si economic si ar trebui si sa mearga bine. Dar ca si cum ai zice ca ai o Dacie intretinuta - tot timpul gasesti ceva de reparat.

Daca nu mai ai chef de reparat ia-ti o japoneza de minim 250 si maxim 750 de dupa 95. Eu am un Suzuki GS500 si mi-e suficient pentru oras si drumurile de afara. N-am umblat niciodata cu chei la mine si consumul la mers linistit e de 3.5-4.5. Mers linistit = mai repede decat traficul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
R1 si parca si FireBlade sunt pe injectie daca tin eu bine minte. Oricum, consumul lor e de pe la 5 si ceva pentru mers sportiv pana la 15 pentru un mers sportiv.

Un Simson intretinut e si economic si ar trebui si sa mearga bine. Dar ca si cum ai zice ca ai o Dacie intretinuta - tot timpul gasesti ceva de reparat.

Daca nu mai ai chef de reparat ia-ti o japoneza de minim 250 si maxim 750 de dupa 95. Eu am un Suzuki GS500 si mi-e suficient pentru oras si drumurile de afara. N-am umblat niciodata cu chei la mine si consumul la mers linistit e de 3.5-4.5. Mers linistit = mai repede decat traficul.

Simson-ul are un sunet frumos. Dar are si multe puncte slabe: crucea cardanica, aprinderea, care fiecare si-o adapteaza pentru ca de originala nu mai poate fi vorba, aprinderea fiind si "objectul" care m-a facut sa petrec o data singur ore multe noaptea ( pina la dimineata) pe un drum de munte,singur, in liniste nereusind sa repar defectiunea la lanterna...degeaba mi-am facut eu motorul si cutia ca noi - mai aveam de lucru cu telescoapele, toba, care trebuia cuprata si cromata, scaunul, si buclucasa aprindere la care lucram incontinuu. Practic motocicleta aceea trebuia reconstruita. Cheltuielile si umblatura- mult mai mult decit ati fi tentati sa credeti. Am zis ca poate o sa iau ceva second, am inteles ca frst-bike-urile sint slabe, in stare sa mearga ca si masina pe care o am acuma- faci revizii si pene nu faci niciodata decit eventual cele de cauciuc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca tot aici scria cineva mai demult (sa tot fie 2 ani :crazy:) ca a vazut un Suzuki verde pe strada. Din cate stiu eu, doar Kawasaki are culoare verde din fabrica si sansele sunt de 70% sa fi fost un Kawasaki.

 

Ce am mai vazut interesant era o Aprilia RS50 de vanzare pentru care cica nu ai nevoie de permis, fiind trecuta drept moped in talon. Pentru necunoscatori, asta e o motocicleta in toata regula, cu starter electronica, rezervor de 12L si viteza maxima de 120-130 km/h. Parca nu as lasa-o pe mana unuia de 14-16 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×