Sari la conținut
Forum Roportal
Hiek

Ce script e folosit

Postări Recomandate

Salut, sper sa nu va suparati dar sunt la primul meu pot pe roportal si as vrea sa sti cum au facut "domnii" de la acest website Click chestia aceea cu ultimele stiri si celelate celelalte panouri cum ar fi "cel mai nou review" are vreo legatura cu baza de date, ca din cate am inteles la cel "mai nou review" ei nu trebuie sa modifice mereu pagina HTML ci completeaza un fel de formular si intra automat

ex:

Poza:

Titlu :

Autor :

Data :

 

Si introduc in acele campuri informatiile iar apoi poza intra automat in locul unde e acum Avionul, Descrierea la fel etc.

 

Sper sa intelegeti ce am scris, Hiek

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, sper sa nu va suparati dar sunt la primul meu pot pe roportal si as vrea sa sti cum au facut "domnii" de la acest website Click chestia aceea cu ultimele stiri si celelate celelalte panouri cum ar fi "cel mai nou review" are vreo legatura cu baza de date, ca din cate am inteles la cel "mai nou review" ei nu trebuie sa modifice mereu pagina HTML ci completeaza un fel de formular si intra automat

ex:

Poza:

Titlu :

Autor :

Data :

 

Si introduc in acele campuri informatiile iar apoi poza intra automat in locul unde e acum Avionul, Descrierea la fel etc.

 

Sper sa intelegeti ce am scris, Hiek

 

Da. Prin formular faci update la baza de date, iar pagina pe care o accesezi deschide baza de date si preia datele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da eu asta as vrea sa stiu cum a facut acel update la baza de date :blink: , e vreun script php sau ce, cum fac legatura dintre pagina mea html si baza de date :blink:

Editat de Hiek

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da eu asta as vrea sa stiu cum a facut acel update la baza de date :blink: , e vreun script php sau ce, cum fac legatura dintre pagina mea html si baza de date :blink:

Pai prin formular faci preluarea datelor:

<form action="script.php" method="post">

<input type="text" maxlenght="30" class="1234" name="nume"/>
<input type="submit" class="12345" align="center" value="Trimite informatia"/>

</form>

Iar in script.php ai ceva de genul:

 

<? $nume = $_POST["nume"];
$db = mysql_connect(server,user,pass);
$db_selectata = mysql_select_db(baza_de_date, $db);

$interogare="INSERT INTO `informatie` (`Nr`, `Nume`) VALUES ('', '$nume')";
$resultat = mysql_query($interogare);

mysql_close();?>

Programarea nu se invata pe un forum.

Cel mai bine inveti citind, lucrand si intreband "Ce am gresit aici si aici" si nu "Cum se face asta"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orcum nu prea am inteles ce ai zis , dar daca imi zici de unde sa invat sau ce manual trebuie sa cumpar ar fi excelent !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
orcum nu prea am inteles ce ai zis , dar daca imi zici de unde sa invat sau ce manual trebuie sa cumpar ar fi excelent !

Sincer, nici nu ma asteptam ;).

 

Doua intrebari am: Cati ani ai? si Ai facut ceva programare (in sensul stii cu ce se mananca)?

 

LE: Si inca o intrebare: ce aplicatii ti-ar placea sa faci? (pt internet sau desktop)

Editat de Myrmidon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer, nici nu ma asteptam :blink:.

 

Doua intrebari am: Cati ani ai? si Ai facut ceva programare (in sensul stii cu ce se mananca)?

 

LE: Si inca o intrebare: ce aplicatii ti-ar placea sa faci? (pt internet sau desktop)

 

:lol: Am 16 ani, si as vrea sa fac aplicatii pt internet, cat despre programare am nu prea am experienta :o: , am mai lucrat cu nimicuri ( php-fusion , php-nuke , phpbb etc. ) dar vreau ceva original , un website facut in php-fusion il gasesti peste tot si nu pot face tot ce vreau e intr-un fel "limitat"....

Editat de Hiek

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×