Sari la conținut
Forum Roportal
rika79

Trasmiterea hepatitei C la fat sau bebelus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna dimineata

as vrea sa stiu care sunt posibilitatile de transmitere a hepatitei c la fat sau la bebelus.

sunt tatal a unui bebelus de 5 luni si mama sa a fost diagnosticata cu hepatita c prin testul elisa si nu mai stiu ce sa cred

unii spun k se poate transmite altii k nu. si asa suntem destul de socati de veste, dar am vrea ca bebe sa fie bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna dimineata

as vrea sa stiu care sunt posibilitatile de transmitere a hepatitei c la fat sau la bebelus.

sunt tatal a unui bebelus de 5 luni si mama sa a fost diagnosticata cu hepatita c prin testul elisa si nu mai stiu ce sa cred

unii spun k se poate transmite altii k nu. si asa suntem destul de socati de veste, dar am vrea ca bebe sa fie bine

 

cred ca mama a luat virusul la nastere, din spital. nu cred ca bebeul e infectat. asta puteti afla daca i se recolteaza sange si i se face testul de anticorpi. dar, repet, nu cred ca e infectat. alaptarea bebeului iese din discutie. masurile maxime de siguranta trebuie adoptate imediat (evitarea contactului cu sangele mamei).

ar exista posibilitatea ca bebeul sa fie infectat daca mama avea hep C inainte de nastere. dar sansele sunt 50% si in acel caz.

Dumnezeu sa va ajute. Sa ne dai vesti bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: buna!stai linistit!tot ce-i posibil ca bb vostru sa nu aiba nimic!eu am o fetita de un an si 5 luni care e perfect sanatoasa si tin sa mentionez ca AM HEPATITA C!!ESTE INDICATA CEZARIANA LA NASTERE PENTRU A FI MAI SIGURI CA NU SE TRANSMITE VIRUSUL!daca cantitatea de virus nu era prea mare in timpul sarcinii e foarte probabil,copilul sa fie perfect sanatos!nu trebuie sa ai rani la sfarcuri cand alaptezi!mama trebuie sa fie atenta toata viata sa nu aduca in contact copilul cu nici o picatura din sangele ei!atentie la taieturi!analizele care iti vor da un raspuns sigur(daca copilului i s-a transmis virusul sau nu)se vor face la varsta de un an!va doresc multa sanatate si sa ne citim cu bine! :crazy: pentru cei ce vor sa vorbeasca cu mine id.ul meu:simi_monyk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna sera

nu am mai intrat k nu am mai avut timp. pitiku nostru nu are nimic asa cum spunea-ti si voi iar sotia mea are 147 de mii viremia. analizele le-am facut la Matei Bals in Bucuresti. suntem asa fericiti k bb nu are nimik. nu mai conteaza k are sotia.

de asta ne era cel mai frica. sa nu aiba bb in rest cu ajutorul lui D-zeu trecem peste toate. sanatate la toata lumea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×