Sari la conținut
Forum Roportal
Amiable

Supartati greu canicula?

Postări Recomandate

Am hepatita C de 9 ani ,insa de citiva ani mai bine zis din 2000-2001 suport tot mai greu temperaturile peste 28*C.E un chin pentru mine deoarece fac naveta la 45 de cam.Sansa mea este ca in lunile de vara am concediu.Dar va spunca si in casa e destul de greu.Ma balonez,parca nu pot respira si nici nu pot minca si dormi suficient.E jale!... :good:

Intrebarea mea era:Citi dintre voi aveti probleme cu termoreglarea? Cum reusiti sa faceti fata acestei probleme?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Constantin!

Si eu am avut probleme mari cu termoreglarea in ultimii doi ani, de cand a inceput virusul sa se multiplice. Dar anul acesta , chiar am fost uimita de schimbare. Am iesit la miezul zilei la piata sau pur si simplu prin oras si nu am mai suferit de cald, nu am mai simtit ca sunt umflata, mananc bine si dorm bine. Cred ca totusi asta se datoreaza tratamentului inceput in acest an. Alta explicatie nu am.

Multa sanatate! :good:

 

PS aaa.. as mai avea o explicatie... sunt mai slaba cu 5 cag fata de anul trecut :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Constantin,

 

Si eu sufar de aceeasi problema. Simt ca nu am aer, obosesc si daca ridic mana, si mai ales simt ca ma ia cu lesin din cauza caldurii. Oare ce putem face?

 

liliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stam la umbra...sa bem apa minerala(plata),sa ne alimentam cu fructe si legume,sa dormim macar 8 ore pe noapte.

Din pacate cu dormitul e mai greu pe caldura asta.Eu daca nu dorm suficient sint ca o curca beata. :Pe

Ideal ar fi sa avem aer conditionat (25-26*C nu mai putin).

Personal am observat ca produsul Catinofort ma ajuta deoarece imi da ceva energie in plus.Eu nu beau cafea si nici produse cofeinizate.

Ideal ar fi ca in perioada asta bolnavii de hepatita C sa isi ia concediu.In perioadele de canicula ficatul care e responsabil si de termoreglarea organismului e foarte solicitat si de aceea suferim de caldura.

Si eu am aceleasi simptome ca si tine Liliana ...se pare ca pe linga probleme pe care le avem in aceasta perioada apar si se accentueaza tulburarile neurovegetative.

Ce sa facem... sa urmam tratamentul curent si sa ne punem speranta in Dumnezeu.

 

Va doresc multa sanatate si racoare....

:good: 8)

 

Constantin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×